четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јадранка Јоксимовић: Пут у ЕУ остаје приоритет и након формирања нове владе
Хроника

Јадранка Јоксимовић: Пут у ЕУ остаје приоритет и након формирања нове владе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. јул 2016.

 БРАТИСЛАВА - Србија је остварила напредак у реформском процесу који се манифестовао кроз конкретне кораке у процесу приступања, оцењено је данас на састанку министара и државних секретара задужених за европске послове у Братислави, а министарка Јадранка Јоксимовић поручила је да ће политика приступања ЕУ остати приоритет и након формирања нове владе.

На дебати, на којој су поред представника земаља кандидата учествовали и комесар Јоханес Хан и представници Словачке, која је почетком јула преузела шестомесечно председавање Саветом ЕУ, разматрана су питања из области наставка политике проширења, мигрантске кризе, стратегије комуникација.

Јоксимовић је, наводи се у саопштењу кабинета, навела да ће политика приступања ЕУ остати приоритет и након формирања владе и да је саставни део унутрашње развојне политике Србије.

Нагласила је да влада неће ни убудуће подгревати очекивања грађана заснована на нереалним основама, већ ће формални кораци у преговорима бити утемељени на оствареним резултатима.

"То се конкретно види и на примеру економских реформи које су дале прве резултате - Србија ће имати једну од највећих економских стопа раста у Европи у првих шест месеци", рекла је Јоксимовић.

Јоксимовић је захвалила комесару Хану што подржава политику проширења засновану на оствареним критеријумима и поштовању фер правила за чланство, те истакла да је Србија добила честитке за све што је урадила, од економских реформи до решавања мигрантске кризе.

Министарка је нагласила и да је важно решавати билатерална питања, али да она не би требало да угрозе процес приступних преговора.

"Билатерални спорови и питања треба да се решавају, али не смеју да закоче процес уколико држава испуњава критеријуме и мислим да је то Србија на прави начин показала", рекла је Јоксимовић.

Јоксимовић је додала да то још није довољно да би грађани осетили лични бољитак, али са овако одговорном и дисциплинованом економском политиком, уз привлачење нових инвестиција, Србија сигурно иде ка стабилном економском опоравку и напретку.

Она је нагласила да је ЕУ највећи и најзначајнији развојни партнер Србије и да грађани Србије то могу да осете и виде кроз разне пројекте обнове и изградње путева, мостова, школа, вртића, болница.

Министарка је истакла да је за владу процес приступања неодвојив део реформске политике и да се посматра као улагање у темеље изградње функционалне и ефикасне државе, као и већи стандард грађана.

"Отварање поглавља 23 и 24 донеће убрзање реформи у областима које су важне за грађане - од борбе против корупције, посебно у областима где се грађани највише суочавају са корупцијом, у здравству, просвети, полицији, локалној самоуправи, до реформе правосуђа у правцу ефикаснијих и квалитетнијих процеса, борбе против организованог криминала, владавине права, сигурнијег правног амбијента за привлачење нових инвестиција и радних места, мањнинских права, стања у медијима", рекла је министарка.

Она је нагласила да се унутрашња развојна политика за будућност Србије највећим делом поклапа са приоритетима пута у ЕУ, што се односи на стабилну економију, јачање владавине права, борбу против корупције, нових инвестиција и радних места.

"То је једини начин да грађани осете бољитак, коришћење фондова ЕУ је за нас врло важно, грађани морају да знају да много локалних мостова, путева, инфраструктуре, болница и школа смо направили помоћу новца из ЕУ и држава чланица", рекла је Јоксимовић.

Она је навела да је словеначко председавање за Србију почело на најбољи начин, отварањем поглавља 23 и 24, те да је препознат рад и резултат који су постигли влада и грађани Србије.

"Хоћу да уверим грађане колико је важно да будемо присутни на свим састанцима, да се глас Србије уважава и чује, да ми на најодговорнији начин представљамо земљу, наше интересе и турдимо се да будемо део свих других европских политика у оној мери у којој као земља кандидат можемо и мислим да је увек добро да покажемо колико смо одговорни и озбиљни на путу европских интеграција", рекла је Јоксимовић.

Говорећи о мигрантској кризи, Јоксимовић је нагласила да је неопходно уложити додатне напоре за ефикасно европско решење.

Она је подвукла да су мере које смо увели већ довеле до благог смањења броја илегалних миграната, који у Србију улазе из Македоније и Бугарске и да и ЕУ треба да уложи додатни напор за ефикаснију контролу спољних граница.

"Нема унилатералних решења, већ је неопходна координисана заједничка политика, у којој ће Србија као и до сада одговорно учествовати", навела је Јоксимовић.

Хан је истакао да ЕУ треба да вреднује и препозна остварени резултат који је земља учинила на основу усвојених стандарда, да је то вредновање важно како би држава и њени грађани осетили конкретан напредак у европским интеграцијама.

Словачки државни секретар за европске послове и координатор словачког председавања Иван Корчок, изразио је задовољство што су поглавља 23 и 24 отворена у првим данима словачког председавања, нагласивши да је наставак политике проширења ЕУ један од проритетних циљева њеног председавања.

Разговарајући о стартегији комуникација у области европских интеграција, учесници састанка су се сложили да је важно грађанима презентовати конкретне користи од процеса, и упркос свим изазовима са којима се ЕУ суочава она остаје најбоље место за живот и рад.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер