четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јабланички округ: Средњошколци нису за улазак Србије у ЕУ јер је неправедна према Србима, само ће нас искористити и уништити национални идентитет; ипак, радо би тамо живели
Хроника

Јабланички округ: Средњошколци нису за улазак Србије у ЕУ јер је неправедна према Србима, само ће нас искористити и уништити национални идентитет; ипак, радо би тамо живели

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. новембар 2017.

Половина анкетираних средњошколаца у Јабланичком округу сматра да Србији није место у Европској унији (ЕУ), али им је ЕУ привлачна, резултат је истраживања које су провели Европски покрет у Србији (ЕПУС) и Техничка школа "Раде Металац" у Лесковцу.

На конференцији за новинаре у Техничкој школи "Раде Металац" уз чију подршку је обављено истраживање, речено је да је анкетирано 500 ученика из 18 средњих школа у Лесковцу, Лебану, Бојнику, Медвеђи и Власотинцу.

Између 41,2 и 51 одсто испитаника сматра да је ЕУ "неправедна према Србима, да у ЕУ мали народи пропадају, да су народи ЕУ уображени и да омаловажавају Србе, да ЕУ нуди мед и млеко, а нас ће само искористити", те да ће ЕУ "умањити слободе које Србија сада има, да ће ЕУ уништити српски национални идентитет и да су ЕУ и Срби различити светови где нико никога не разуме".

Сузана Димитријевић из организације ЕПУС рекла је да су, с друге стране, ти исти млади људи одговарали да би радо, када заврше школовање, отишли да раде у Европској унији јер се тамо боље живи.

Оцењујући шансе за бољи живот у Европској унији, 60,1 одсто испитаних је навело да ЕУ отвара могућности за младе, 43,1 одсто да ЕУ поштује различитости свих народа, 52,6 одсто да ЕУ подржава различите вероисповести и 53 одсто средњошколаца се определило за став да улазак у ЕУ Србији отвара могућност развоја.

Трећина испитаника није знала, или није имала никакав став о односима Србије и Европске уније, што показује, како је речено, да млади не знају довољно ни о ЕУ, ни о евро-интеграцији Србије.

"Овим истраживањем је осветљена потреба за бољим информисањем младих о европским интеграцијама Србије, што је пре свега задатак за школе и медије, јер једино добра информисаност и чињенице могу помоћи да се превазиђу предрасуде", закључује ЕПУС.

На конференцији за новинаре је речено да су анкетирани средњошколци били "шокирани" када им је речено да се "Русија не налази на листи првих 15 земаља које улажу бесповратна средства у развој Србије, већ да су на првом месту фондови ЕУ, на другом САД, на трећем Немачка, тек на осмом Јапан, а на петнаестом Кина".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер