петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Извештај Европске комисије о стању поглавља 23 и 24 у преговорима о чланству Србије у ЕУ: Озбиљна забринутост због претњи и насиља према новинарима, као и због тога што укупно окружење не погодује слободи изражавања
Хроника

Извештај Европске комисије о стању поглавља 23 и 24 у преговорима о чланству Србије у ЕУ: Озбиљна забринутост због претњи и насиља према новинарима, као и због тога што укупно окружење не погодује слободи изражавања

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. новембар 2019.

Србија треба да убрза реформе у областима независности и одговорности правосуђа, слободе изражавања, спречавања корупције и борбе против организованог криминала, наводи се у извештају Европске комисије о стању поглавља 23 и 24 у преговорима о чланству Србије у ЕУ.

У нон-пејпер документу у који је агенција Бета имала увид наводи се да је "Србија остварила напредак у законодавним и институционалним реформама у неким областима док је у другима у озбиљном заостатку".

"У неким областима су резултати видљиви док у другима још нису опипљиви. Србија треба да убрза реформе у областима независности и одговорности правосуђа, слободе изражавања, спречавања корупције и борбе против организованог криминала", наводи се у извештају из новембра 2019.

Наведено је да је у случају поглавља 23 процес уставне реформе која треба да ојача независност и одговорност судства стављена на чекање и да иако је иницијатива у скупштину стигла пре годину дана још није било гласања.

"Важно је да се тај процес настави на транспарентан и инклузиван начин што је пре могуће, између осталог и припремањем потребних закона", наводи ЕК.

Како се наводи у извештају, оквир за примену закона о надлежности државних органа, чији циљ је ефикаснија борба против корупције, углавном већ постоји. Усвајањем новог закона о борби против корупције у мају 2019. повећане су дужности Агенције за борбу против корупције и њен приступ информацијама.

У погледу основних права, наводи ЕК, радна група за стварање нацрта медијске стратегије поново се састала у септембру и у октобру завршила прављење нацрта.

"Свеукупно, откако је премијерка (Ана Брнабић) у пролеће 2018. поново покренула процес, он је био инклузиван и транспарентан; медијска удружења су, међутим, навела да ранији нацрт послат Комисији у мају 2019. није био договорен на радној групи", пише у извештају.

Такође, изражена је озбиљна забринутост због претњи и насиља према новинарима као и због тога што укупно окружење не погодује слободи изражавања.

Наводи се да је настављено реновирање затвора у склопу стратегије смањења броја затвореника, да је почела примена закона о личним подацима и бесплатној правној помоћи.

С друге стране, закони о заштитнику грађана, против дискриминације, родној равноправности и малолетним починиоцима кривичних дела увелико заостају.

У погледу поглавља 24, напредак је остварен на пољу управљања границама и миграцијама, што укључује процедуре за давање азила, борбе против сајберкриминала, кријумчарења људи и прања новца, као и сарадње у борби против дроге, контроли наоружања и правосудној сарадњи.

Како се наводи, резултат тога би требало да буде успешнија борба против организованог криминала као и активнији приступ финансијским истрагама и запленама средстава.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер