субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Израелски тенкови пред Газом
Хроника

Израелски тенкови пред Газом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. децембар 2008.

Газа – Израелско ратно ваздухопловство је јучерашњим разарањем главне базе снага безбедности исламског покрета Хамас и нападом на палестинске линије снабдевања најавило могући почетак копнене офанзиве на појас Газе током операција које су однеле најмање 290 палестинских живота.

Израелски авиони су прошле ноћи бомбардовали тунеле снабдевања на југу Појаса. Палестинци кажу да је међу три уништена тунела и онај главни за довод горива из Египта. У Јерусалиму је потврђено да је гађано чак 40 тунела за које се сумња да служе за шверцовање оружја.

Стотине житеља јужног појаса Газе покушало је да пређе жицу на граници према Египту, али су их египатске снаге безбедности спречиле испаљујући хице у ваздух. Неколико особа је повређено.

Израел понавља да су напади отпочети у суботу одговор на ракетну и минобацачку ватру којом милитантне палестинске групе засипају југ Израела после прошлонедељног прекида примирја које је трајало шест месеци.

Упркос снажној израелској ватри из ваздуха, Палестинци су узвратили баражом од најмање 80 ракета „касам” од којих су две погодиле град Ашдод, 30 километара северно од Газе. Израелске службе јављају да није било жртава.

Израелски тенкови су у међувремену распоређени на северним прилазима Појасу у коме живи 1,5 милиона Палестинаца. Спекулације да би Израел могао да се одлучи и за копнену акцију на територији коју је 2005. предао Палестинцима појачане су одлуком израелског кабинета да одобри хитну регрутацију 6.500 резервиста.

„Спремни смо на сваку евентуалност. Ако буде потребно да распоредимо копнене трупе како бисмо заштитили наше грађане, ми ћемо то и урадити”, рекао је портпарол израелског министра одбране Ехуда Барака.

„Израел ће наставити (кампању) док не будемо имали ново безбедносно окружење на југу (Израела), док тамошње становништво не буде живело у страху од терора и сталних ракетних баража”, изјавио је Марк Регев, представник за штампу премијера Ехуда Олмерта.

Хамас узвраћа да ће се осветити за једно од највећих крвопролића израелско-палестинског конфликта последњих шест деценија. Фавзи Бархум, Хамасов портпарол, позива палестинске групе да користе „сва могућа средства, укључујући и операције мученика”, што подразумева акције бомбаша-самоубица у Израелу.

У складу са најавама да ће операције бити проширене и интензивиране, Израел је јуче уништио комплекс Хамасових снага безбедности у Гази. Погинуле су најмање четири особе чиме се дводневни салдо напада попео на близу 290 погинулих и више од 700 рањених Палестинаца и једног убијеног Израелца који је страдао од ракете испаљене из Газе.

„Палестина никада није доживела тежи масакр”, изјавио је Хамасов лидер Исмаил Ханије.

Покрет Хамас, који је 2006. победио на парламентарним изборима у појасу Газе али је дисквалификован од Запада због одбијања да призна Израел и ослонца на оружану борбу, процењује да је у израелској акцији погинуло око 180 припадника његових снага безбедности и најмање 15 жена и деце.

Међу жртвама је и седам младића, ученика школе коју у Гази држе Уједињене нације. Погинули су у суботу чекајући на аутобуској станици. Др Хамис ел Еси, лекар у болници Шифа у граду Газа, каже да недостају елементарни лекови и опрема, гориво и вода.

Израелски војни коментатори пишу да циљ офанзиве није поновно заузимање појаса Газе нити елиминација Хамасовог руководства – што би био амбициозан али политички ризичан подухват уочи израелских општих избора 10. фебруара.

Циљ акције је, закључују аналитичари, манифестација израелске силе како би Хамас прихватио нове услове примирја које би водиле трајној обустави ракетних напада.

Масовне погибије у Гази изазвале су серију протеста у арапском свету и оштре демонстрације Палестинаца на Западној обали где је једна особа убијена у сукобу са израелским војницима.

У граду Хеброну, на Западној обали, дошло је и до сукоба присталица палестинског председника Махмуда Абаса и његовог Фатаха са следбеницима исламских група које подржавају ривалски Хамас.

Савет безбедности УН позвао је јуче на хитан прекид свих војних активности у појасу Газе. У необавезујућој декларацији коју је након хитног састанка иза затворених врата прочитао председавајући Саветом, хрватски амбасадор Невен Јурица, Савет позива на „хитно окончање сваког насиља” а стране у сукобу се позивају да „одмах прекину све војне активности”. У тексту се међутим не помињу ни Израел, ни палестински покрет Хамас.

Израел је одмах одбацио позив јер, по речима једног званичника, не осећа међународни притисак да обустави операције. „Ни од кога нисмо примили никакву иницијативу”, изјавио је анонимни функционер.

Палестински председник Абас, који је контролу над појасом Газе изгубио после краткотрајног крвавог сукоба са Хамасом јуна 2007, оптужио је током посете Каиру Хамас да је испровоцирао израелску акцију тиме што није продужио примирје које је овог јуна склопљено уз посредовање Египта.

И док у појасу Газе сахрањују мртве, израелски министар одбране наредио је да се на југу земље не отварају школе које су биле на распусту током празника јеврејске нове године, Хануке.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер