четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Израелски амбасадор у УН: Израел не може спречити признање Палестине
Хроника

Израелски амбасадор у УН: Израел не може спречити признање Палестине

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. август 2011.

ТЕЛ АВИВ – Нема шансе да Израел придобије значајан број земаља које би се противиле резолуцији у Генералној скупштини УН о признању палестинске државе у септембру, написао је израелски амбасадор у УН Рон Просор Министарству спољних послова у Јерусалиму. У тајној депеши под насловом „Извештај са прве линије фронта у УН”, како преноси „Хаарец”, Просор, један од најискуснијих старијих дипломата, дао је врло песимистичку процену о способности Израела да значајно утиче на резултате гласања. Иако то није рекао директно, он је наговестио да ће Израел претрпети дипломатски пораз. „Максимум коме се можемо надати да добијемо (у гласању у УН) је група држава која ће се уздржати или бити одсутна за време гласања”, написао је Просор, објаснивши да су његове процене засноване на више од 60 састанака које је имао у последњих неколико недеља са својим колегама у УН.

„Само неколико земаља ће гласати против палестинске иницијативе”, написао је он. Очекује се да ће палестински председник Махмуд Абас од генералног секретара УН 20. септембра тражити признање Палестине као земље са пуним чланством у УН. Процена је израелског Министарства спољних послова је да ће Палестинци тежити гласању у Генералној скупштини како би се избегао вето САД у Савету безбедности иако резолуција која се тамо усвоји није обавезујућа.

Гласање у ГС очекује се у октобру. Министарство процењује да ће 130 до 140 земаља гласати у корист Палестинаца. Велико питање је позиција 27 чланица Европске уније.

Шефица дипломатије ЕУ Кетрин Ештон састаје се данас с израелским премијером Бењамином Нетанијахуом у Јерусалиму, пред састанак министара спољних послова тог блока земаља 3. септембра.

Извори у израелском министарству наводе да је само пет земља обећало Израелу да ће гласати против признања палестинске државе: САД, Немачка, Италија, Холандија и Чешка и да већина западних земља неће бити у сали и гласати против палестинске државе.

Међутим став четири европске земље може се променити у зависности од садржаја резолуције коју Палестинци предложе.

Ако је текст умерен и предвиђа могућност враћању преговарачким столу након гласања у УН те четири државе могу изменити своје противљење и уздржати се. Верује се заправо да ће се ЕУ поделити на већу групу која ће подржати Палестинце и две мање групе које ће се уздржати и противити резолуцији.

У међувремену Нетанијаху разматра да ли да уопште учествује на заседању ГС. Уместо њега по свој прилици ће Израел представљати председник Шимон Перес чија је улога у политичком животу земље углавном церемонијална. Абас је у суботу изразио бојазан да би Палестинци могли бити кажњени додатним финансијском санкцијама ако траже признање, након што је амерички конзул у Јерусалиму наговестио заустављање америчке помоћи ако Палестинска управа настави да остварује свој план у УН. Абас је истакао да циљ није да се ''Израел изолује, нити да се Палестинци успротиве САД већ да остваре свој сан”.

Он је додао да ни Израел ни САД нису понудили ништа да спасу мировни процес и да одлазак у УН не значи крај, већ јачање преговора.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер