Početna strana > Hronika > Izraelci i Palestinci skeptični u pogledu pregovora
Hronika

Izraelci i Palestinci skeptični u pogledu pregovora

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 02. septembar 2010.

I Izraelci i Palestinci sumnjaju da će predstojeći direktni pregovori dovesti do bilo kakvog rezultata ili napretka u pogledu okončanja šest decenija konflikta na Bliskom Istoku.

Mustafa Murar je vlasnik prodavnice boja u mestu El Bireh na Zapadnoj obali. Prodavnica se nalazi na putu na kojem je došlo do teških sukoba za vreme palestinske intifade pre deset godina. Posle toga Muraru je potpuno propao posao.

„Trpeli smo gubitke svakodnevno. Tek od nedavno je ponovo počeo biznis. Reč je o desetogodišnjoj intifadi i gubicima ravno sedam godina.“

Poslednje tri godine protekle su relativno mirno. Okupirana Zapadna obala doživela je ekonomski bum. Murar je uspeo ponovo da snabde prodavnicu robom i obnovi poslovanje. On smatra da je do pomenutih sukoba došlo zbog nespremnosti dve strane da pregovaraju, kao što ni danas niko nije spreman za dijalog.

„Pregovori i sporazum zasnovan na stvarnim mirovnim nastojanjima, bi bila dobra stvar. Ali, sudeći po dosadašnjem iskustvu sa Izraelcima, pregovori će i ovog puta biti jalovi.“

Mnogi Izraelci takođe veruju da vreme nije najpogodnije. Neki kažu da posle decenija konflikta, ne postoji osnova za stvarni dijalog.

„Mislim da neće uspeti. Nije reč o jednokratnom sporu. Treba da se naviknemo jedni na druge.“

Izraelska strana zahteva bezbednosne garancije, demilitarizovanu palestinsku državu, kao i nepodeljeni Jerusalim pod njenom kontrolom. Mnogi Izraelci takođe odbijaju povlačenje stotine hiljada jevrejskih naseljenika sa Zapadne obale, što je ključni zahtev palestinske strane.

„U poslednjih 20 godina, od Madrida do danas, ništa nismo postigli i nigde nismo stigli pregovarajući sa Izraelcima. Obrnuto se događa, gubimo teritoriju, javljaju se podele među nama, postoji kriza vođstva, i živimo pod izraelskom okupacijom kao da smo pod aparthejdom. I sada nam Vašington upućuje poziv? Ne, Vašington nam je naredio", kaže Mahdi Abdel Hadi, iz Akademskog društva za međunarodna istraživanja.

Palestinski lideri upozoravaju da bi moglo da izbije nasilje. I Jakov Bar-Simantov, šef Jerusalimskog Instituta za izraelske studije, kaže da preti novo nasilje.

„Naravno da postoje oni koji kažu da politički i diplomatski proces neće uspeti, te treba da se vratimo nasilju. Jedna od teških posledica neuspeha jeste povratak na nasilje.“

Mustafa Murar kaže da kao i mnogi drugi ni on nije za rat.

„Moj posao je nestao. Ekonomska situacija je povezana sa politikom. Kada je politička situacija u redu i ekonomija je dobra i obrnuto.“

Ali, slično ostalim Palestincima na Zapadnoj obali, Murar strepi da bi, ukoliko pregovori propadnu, frustracija zbog okupacije još jednom mogla da bukne i ponovo uništi sve što je uspeo da obnovi.

Susret Baraka Obame i bliskoistočnih lidera

Američki predsednik Barak Obama sastao se sa liderima sa Bliskog istoka u ulozi posrednika u izraelsko-palestinskim razgovorima koji bi trebalo da dovedu do mirovnog sporazuma tokom narednih 12 meseci.

Dan pred zvaničan početak razgovora, predsednik Obama je razgovarao sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom i palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. Američki predsednik se takođe sastao sa jordanskim kraljem Abdulom i egipatskim predsednikom Hosnijem Mubarakom, liderima dve arapske zemlje koje imaju mirovne sporazume sa Izraelom.

U međuvremenu, stotine ožalošćenih prisustvovalo je sahrani četvoro izraelskih naseljenika koji su juče ubijeni na Zapadnoj obali. Odgovornost za incident preuzelo je vojno krilo pokreta Hamas. Palestinske snage bezbednosti su u noćašnjim racijama na Zapadnoj obali uhapsile oko 200 ljudi, osumnjičenih da su povezani sa Hamasom. Palestinski predsednik Abas i premijer Salam Fajad osudili su ta ubistva.

Jedna organizacija jevrejskih naseljenika obećala je da će se osvetiti za napad tako što će nastaviti dalju izgradnju. Rok privremenog zamrzavanja izgradnje novih jevrejskih naselja ističe 26. septembra. Pomenuta grupa već vrši pritisak na vladu da ne produžava taj moratorijum.

Očekuje se da će aktivnost jevrejskih naseljenika biti jedno od najvažnijih pitanja mirovnih pregovora.

Izraelski i palestinski lider bi sutra trebalo da počnu direktne razgovore uz posredstvo američke državne sekretarke Hilari Klinton. To će biti prvi direktni razgovori Izraelaca i Palestinaca u protekle skoro dve godine. Američki zvaničnici se nadaju da će razgovori moći uspešno da se privedu kraju u roku od godinu dana. Američki izaslanik za Bliski Istok, DŽordž Mičel, založio se za taj rok na jučerašnjoj konferenciji za novinare, ističući da je važno stvoriti uverenje da će razgovori biti zaključeni u određenom vremenskom roku.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner