уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Изасланик Дмитрија Медведева код побуњеника, Гадафијеве снаге нападају Аџдабију
Хроника

Изасланик Дмитрија Медведева код побуњеника, Гадафијеве снаге нападају Аџдабију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јун 2011.

Москва, Триполи, Доха – Руска дипломатија јуче је и званично крочила на терен либијског ратног вртлога, у коме Гадафијеве снаге, побуњеници и НАТО несмањеном жестином настоје да остваре своје опречне циљеве.

Михаил Маргелов, изасланик руског председника Дмитрија Медведева, кренуо је јуче у Бенгази ради сусрета са побуњеничким вођама, у тренутку док НАТО појачава бомбашке ударе на стратешке циљеве у Триполију. О чему ће све Маргелов преговарати са вођом побуњеника Џалилом, није саопштено у Москви, где не искључују наставак мировне мисије у Триполију.

Русија је током четворомесечног сукоба у Либији у неколико наврата модификовала став према драми на терену највећег афричког извозника нафте. Приликом гласања о Резолуцији 1973 која је снаге НАТО-а увела у либијску ратну арену, Москва је остала уздржана. Руски премијер Владимир Путин касније је оценио да дејство НАТО-а у Либији има сличности са „крсташким походом”. Крајем прошлог месеца руски председник Медведев је на самиту Г-8 у Француској затражио од Гадафија да „оде”.

Москва је, иначе, почетком 2009. година објавила намеру да у Либији Сирији и Јемену – данашњим епицентрима побуне у арапском свету – „у следећих неколико година” отвори поморске базе. Отварање поморске базе у Бенгазију – била је међу главним темама разговора Гадафија и руских домаћина октобра 2008. године.

У међувремену, на либијском фронту, јуче Гадафијеве снаге ракетирале су противничко упориште у Аџдабији, док су побуњеници истог дана преотели град Џафран, 100 километара југозападно од Триполија.

Британски министар иностраних послова Вилијам Хејг признао је прошлог викенда да „нико не зна колико би још могао потрајати сукоб у Либији, нити какав би облик држава требало да има након одласка Гадафија”. Контакт група за Либију (САД, Велика Британија, Француска, Катар, Кувајт и Јапан) затражила је на скупу у Дохи прошлог викенда од побуњеника да осмисле како би уредили државу „након свргавања Гадафија”.

Западни актери ратних дејстава у Либији у међувремену су заоштрили и борбену реторику.

„Гађаћемо Гадафија до краја. Оквир од 90 дана је растегљив: ако НАТО процени да операцију треба наставити и након септембра, наставићемо је докле треба...”, преноси Ројтерс изјаву неименованог америчког званичника из Брисела.

Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров поново је прошлог викенда критиковао размере дејстава НАТО-а у Либији. По Лаврову, употреба борбених хеликоптера НАТО-а у Либији, „свесно или несвесно клизи ка распоређивању копнених трупа”. Међународна невладина организација „Хјуман рајтс воч” критиковала је либијске побуњенике за насумично затварање цивила и притвор без суђења због сумње да подржавају пуковника Гадафија.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер