четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иво Јосиповић: Нећемо условљавати даља проширења ЕУ
Хроника

Иво Јосиповић: Нећемо условљавати даља проширења ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. септембар 2011.

Хрватски председник Иво Јосиповић изјавио је пред Генералном скупштином Уједињених нација да ће се његова земља залагати за проширење Европске уније и када буде постала њен члан, и да билатералним питањима неће условљавати напредак интеграције других држава.

Хрватска очекује да постане пуноправни члан Европске уније 2013. године. Када то постане, Хрватска ће се доследно залагати за даље проширење ЕУ и неће користити важна билатерална питања да би поставила услове за напредак појединих земаља у њиховом процесу интеграције, рекао је Јосиповић јуче у генералној дебати у седишту УН.

Он је истакао да је одржао бројне састанке са својим колегама у региону, посебно председницима Босне и Херцеговине и Србије. На нашим састанцима разговарали смо о наставку процеса помирења и решењу вазних питања која постоје између три државе, као и о нашој узајамној политичкој подршци, рекао је Јосиповић.

Он је додао да је Хрватска обећала техничку помоћ у том процесу интеграције у ЕУ и заложила се за заједничко дефинисање регионалне мреже инфраструктурних система, који би били поднети као регионални пројекти за фондове ЕУ.

Као чланица НАТО-а и будући члан ЕУ, заинтересовани смо да видимо да југоисточна Европа постане регион безбедности, стабилности и развоја, истакао је хрватски председник.

Јосиповић је поздравио одлуку да тема генералне дебата буде улога посредовања у решењу спорова мирним путем. Према његовим речима, Хрватска је прошла дуг пут од сукоба из 1990-их година, и постала, како је навео, стуб мира, безбедности и стабилности у југоисточној Европи.

Он је, такође, рекао да Хрватска подржава Хашки трибунал у његовој примарној функцији успостављања трајног мира и помирења. Према његовим речима, Хрватка високо цени наслеђе Трибунала и његов допринос међународном праву.

Ипак, додао је, даљи развој међународног права почиваће како на том позитивном наслеђу, тако и на лекцијама наученим из неких слабости Трибунала.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер