среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Није неопходно да идемо на изборе да би се дала терапија Пајтићу и Тадићу; ЗСО прва политичка власт Срба на КиМ после 1999. године
Хроника

Ивица Дачић: Није неопходно да идемо на изборе да би се дала терапија Пајтићу и Тадићу; ЗСО прва политичка власт Срба на КиМ после 1999. године

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. август 2015.

Председник Социјалистичке партије Србије (СПС), Ивица Дачић изјавио је данас да у актуелној владајућих коалицији нема никаквих проблема, те да ванредни парламентарни избори уопште нису потребни, а о томе да ли ће их бити или не одлучиће премијер Александар Вучић.

Србија ће, према његвоим речима, бити нормална земља када буде имала нормалне изборне циклусе, када избори буду редовни.

- Никаквих проблема у нашој коалицији нисмо имали, о изборима нисмо ни разговарали - рекао је Дачић на ТВ Пинк.

Дачић, који је први потпредседник владе и министар спољних послова каже да нема разлога да се он и његова странка плаше избора а да, уколико Вучић неће са њим, то може да му каже и сада.

- Да би се дала терапија (лидеру ДС Бојану) Пајтићу, (лидеру СДС Борису) Тадићу и осталима, није неопходно да због тога се сви малтретирамо и да идемо на изборе - сматра он.

Коментаришући изјаве Александра Вулина, Дачић је рекао да се са лидером Покрета социјалиста познаје више од 20 година и да, ако постоје неке размирице међу нама, оне свакако, како је рекао, не би требало да се решавају на овакав начин.

Вулин је раније рекао да СПС није више странка, која је неопходна као тас на ваги приликом формирања владе.

- Нисмо у овој влади због тога што смо потребни, него зато што је реч о једном ширем консензусу, о циљевима које желимо да остваримо - навео је лидер СПС-а.

"ЗСО прва политичка власт Срба на КиМ после 1999. године"

Заједница српских општина требало би да буде формирана веома брзо, изјавио је први потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић.

То ће бити прва политичка власт Срба на Косову и Метохији после 1999. године, додао је Дачић.

На питање да ли је ЗСО први корак ка подели Косова, Дачић је за ТВ Пинк рекао да се у овом тренутку о томе не разговара.

"Сада је то први аутономни облик који је нижи испод онога што ми зовемо покрајином", рекао је Дачић.

Говорећи о преговорима са ЕУ, Дачић је оценио да је ЕУ у заостатку, јер је Србија сва поглавља припремила за отварање још прошле године, што је закључио и Европски савет.

"Чекали смо на доношење политичке одлуке за коју су се, ја мислим, данас стекли услови да се она донесе", истакао је Дачић.

Дачић је најавио да очекује да то буде брзо, да не очекује да се то догоди следеће године, а да је најреалнија опција да се до краја године одржи Друга конференција, пошто је прва одржана у јануару прошле године.

Он је, говорећи о питању миграната, најавио да ће у петак и суботу бити на састанку министара спољних послова Европске уније.

Дачић је рекао да ће 4. и 5. септембра бити састанак у Луксембургу о општој ситуацији у Европи и додао да је конференција, која је била планирана за септембар, одложена за другу половину октобра, што показује да се још не налази право решење.

Први потпредседник владе и шеф дипломатије је за ТВ Пинк рекао да је за средину септембра заказана седница Европског савета.

Говорећи о кризи везаној за мигранте, Дачић је оценио да се она неће брзо завршити, јер има неколико милиона миграната, који се крећу ка Европи и да ће ЕУ морати да реагује.

"Проблем је у томе што сви ти мигранти, који долазе код нас, нигде нису евидентирани", оценио је Дачић.

Он је подсетио да се Србија с питањем миграната суочава већ више година, да данас има више од 90.000 захтева за азил, да у Србији 44.000 људи још увек има статус избеглица, а да има 220.000 лица који су расељени са Косова и Метохије.

Дачић је указао на проблем двоструких стандарда, јер се сада од Србије тражи да направи акциони план за решавање мигранстке кризе, као да је Србија изазвала мигрантску кризу и додао да са Мађарском нису покварени билатерални односи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер