среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Влада мора да размотри последице укидања косовског додатка
Хроника

Ивица Дачић: Влада мора да размотри последице укидања косовског додатка

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. август 2010.

Грачаница - Вицепремијер Ивица Дачић изјавио у Грачаници да је одлука Уставног суда о укидању косовског додатка дискутабилна, као и да Влада мора размотрити последице.

Он је казао да Влада Србије треба да нађе нови модел за помоћ косовским Србима и осталима који поштују државу Србију.

"Уколико Србија дигне руке од Косова и не посвећује пажњу Србима и уколико Срби не остану на Косову, сигурно је да друге државе неће много више занимати ни ово питање", казао је Дачић, потпредседник Владе и министар унутрашњих послова.

Дачић је рекао да се усуђује да коментарише одлуку Уставног суда, будући да се, како је рекао, налази на Косову.

"Мислим да Влада Србије мора веома озбиљно да разматра последице и консеквенце које долазе након доношења одлуке Уставног суда и да се оне добро анализирају", рекао је Дачић.

Подсетивши да у време доношења одлуке о увођењу косовског додатка није био на власти, нити партија којој припада, Дачић је рекао да су слични додаци за Косово издвајани и неколико деценија уназад.

"Та одлука је донета због специфичности ситуације и тешких услова рада и живота на Косову", додао је он.

"Када би Уставни суд са лакоћом могао да поништи одлуку такозваних привремених косовских орагана о независности Косова, што представља флагрантно кршење Устава Србије, онда би могао да кажем да је оваква одлука разумљива. Овако, имајући у виду што последице одлуке Уставног суда не могу да утичу на фактичку ситуацију на КиМ, јер Србија нема власт на делу своје територије, баш зато је ова одлука доста дискутабилна и може да изазове различите конотације", сматра Дачић.

Конотација не сме да буде да Србија тиме ставља до знања да је ово питање више не занима, рекао је он.

"Нама је интерес да Срби и сви они који поштују Србију остану да живе и раде на Косову и у овако тешким условима када су им угрожени животи... Влада Србије треба добро да сагледа последице и пронађе нове маханизме како би подстакла људе да овде живе и раде", казао је Дачић.

Он је рекао да одлука Уставног суда "није само политички битна, већ и економски, како би људи могли да обезбеде будућност за своју децу".

Дачић је данас са сарадницима посетио манастире Грачаница и Бањска поводом обележавања славе Светог првомученика и архиђакона Стефана.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер