четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Вељовић остаје све до краја мог мандата
Хроника

Ивица Дачић: Вељовић остаје све до краја мог мандата

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јун 2011.

Дан МУП-а и Дан полиције Србија дочекује у данима дугих преговора са многобројним синдикатима полиције који најављују штрајк, незадовољни материјалним стањем запослених. У интервјуу за Прес министар Ивица Дачић говори о проблемима са којима се суочава МУП, о штрајкачима, о успесима, о најбољим полицајцима, али и ексклузивно открива да ће полицију и после 15. јуна, када му истиче мандат, водити актуелни директор Милорад Вељовић.

- Дан полиције у години када обележавамо 200 година МУП-а прилика је да сагледамо све што се дешава и у каквом је стању полиција. Славу полиције дочекујемо у предштрајкачкој атмосфери и преговорима са синдикатима полиције. Посао полицајца није лак, али су и материјална средства којима располажемо ограничена. Чинимо све да до штрајка, који је једнократан потез и решење за све, не дође. Тражимо системско решење и очекујем да највишем државном врху одлучимо о томе шта желимо од МУП-а даље.

Шта је повод за најављени штрајк?

- Незадовољство материјалном ситуацијом, које разумем. Потребно је више улагати у технологије, у усавршавање, у опрему, у наоружање, у лично образовање и културу полицајаца и наравно у плате. Али чињеница је да је таква ситуација и потреба у свим сферама друштва. Годинама уназад постоји тренд смањења процента који добија МУП у читавом државном буџету, а сваке године долази до повећања учешћа плата у буџету. Некада је ишло 55 одсто буџета МУП-а, а сада 82 одсто на плате којима радници нису задовољни. Нама су везане руке јер немамо од чега да повећамо плате или да улажемо у полицију, када скоро цео буџет одлази на плате. Оно што остане одлази на велике скупове које треба обезбедити, а пуно нас кошта и обезбеђење лица и објеката. МУП обезбеђује све за које се процени да су угрожени, не само државне функционере већ и заштићене сведоке и представнике правосуђа. И на наш рачун иду плате полицајаца који их чувају, аутомобили, па чак и бензин за све њихове вожње. Само нам се гомилају задужења, а пара и људи нема: преузели смо границу, све што се тиче ванредних ситуација, па чак и противградну заштиту.

Да ли је нормално да постоји толико полицијских синдиката и да се полицији дају толика штрајкачка права? Може ли штрајк да угрози безбедност у држави?

- Тачно је да је у многим државама полицији ускраћено право на штрајк или је веома ограничено. И та област је код нас несређена. Ипак, што се тиче безбедности, ситуација неће измаћи контроли.

Колико има полицајаца у Србији и колико нам недостаје?

- Имамо 45.000, а потребно је око 57.000. Нарочито недостају униформисана лица, поготово у Београду, где је попуњеност 70 одсто. На границама морамо да повећамо број полицајаца јер то тражи ЕУ, док нам је број ватрогасаца по глави становника мањи него у Албанији.

У полицији су незадовољни јер су управе одавно спремиле систематизацију коју ви и ваш државни секретар никако да одобрите.

- Ускоро ће и то бити регулисано.

Колика је плата српског полицајца?

- Плате су различите, а просечна плата у целом МУП-у износи око 42.000 динара. Има мањих и већих. Ипак, иронично је и неправедно да комунални полицајац има већу плату од правог полицајца, јер су ризик и обавезе које припадник МУП-а сноси далеко већи.

Да ли смете да оцените рад српске полиције?

- Ако добијам похвале од врха Фронтекса и Интерпола да смо бољи од многих полиција земаља ЕУ, ако грађани сматрају да после Цркве и Војске највише поверења имају у полицију, онда је то најбоља оцена.

Министре, ко су најбољи српски полицајци?

- Сваки полицајац, који у оваквим материјалним условима ради савесно, поштено, ризикујући свој живот, јесте херој. Наравно, и међу најбољима постоје најбољи, па су такви одликовани медаљама „Обилић" од стране председника Србије за Дан државности, а неки ће добити признања за Дан полиције. Ако гледамо по заслугама за борбу против криминала и разбијање мафија, то је Управа криминалистичке полиције, ако ћемо гледати оне који одржавају ред на скуповима и стадионима, то су службе јавног реда и мира. Узимајући у обзир 200 мртвих мање у саобраћају прошле године, то је заслуга Управе саобраћајне полиције, док су нам специјалне антитерористичке јединице можда најбоље у Европи.

Директору Милораду Вељовићу истиче мандат 15. јуна, а конкурс за избор директора није расписан, ко ће водити полицију од наредне недеље?

- Предложићу да актуелни директор Милорад Вељовић буде именован за вршиоца дужности до расписивања конкурса. Моја процена је да ће то бити годину дана, односно до краја мог мандата.

Желите ли ви још један мандат министра полиције?

- Пре неколико дана имао сам тежак сусрет са својим сином који има 12 година и сазрева; стално ми гледа косу да ли сам оседео, јер му то значи остарео. И онда ми каже: „Била је у праву мама када је рекла да не треба да се бавиш политиком и полицијом". Ни мени, нити иједном министру живот после овога неће бити исти, као ни било коме ко је нешто радио да разбије криминал. Зато, сада када сам у арени, морам да победим или ће ме лавови појести. А после избора, видећемо. Оно што знам - није лако бити полицајац, а ни министар полиције.

А да ли је лако криминалцима - где су Шарић, Кека, Лука Бојовић?

- У Србији постоји више од 30 организованих криминалних група, а највеће су похапшене. Они које сте побројали знају да Србија није уточиште за криминалце и нису овде. Ипак, за њима трагају најбољи српски полицајци.

Како сте могли да направите такав гаф и машете Кекином сликом, као особом ухапшеном у Бразилу, а он је и даље слободан?

- Бразилска полиција послала нам је списак осумњичених, али је та имена навела као имена ухапшених. После два дана стигла је исправка, а већ је све било у медијима. Наши оперативци месеце проводе у Бразилу да помогну у дешифровању. Шта да вам кажем када се у Бразилу догађало да човек под лажним именом буде ухапшен, осуђен, одробија и изађе на слободу под лажним пасошем.

Ко уништава објекте Небојше Јоксовића, сведока против Шарића?

- Сигурно они којима смета шта је испричао. Његова безбедност је подигнута на највиши ниво јер држава мора да сачува сведоке.

У последње време сте изнели неколико предлога и теза о Косову - да је независно, да га треба поделити, да га треба разграничити с Албанијом. Шта је Ваш став и како сте одједном искочили из државних оквира?

- Да о проблемима размишљамо деценијама унапред, не бисмо били сада овде. Нека тумачи како ко хоће, али постоји једна реалност. О Косову не одлучују Срби ни Албанци, већ највеће силе. Бајку о мултиетничком суживотном Косову треба заборавити, а свима нам је јасно да је на делу пројекат стварања велике Албаније. Можда не одмах, али Косово није Монако или Сан Марино, мала држава, туристички рај, да може сама да опстане. Зато је требало са Албанијом разговарати. Тако бисмо избегли процесе признавања Косова и делили свет. Да сам у праву говори чињеница да је донета одлука да се уџбеници за Косово и Албанију штампају заједно, а имају и идеје о заједничком чувању граница.

Шта вам кажу у владајућој коалицији - ипак сте заменик премијера - а шта у међународној заједници?

- Ово је мој лични политички став иако ми говоре да сам нарушио државну политику, да сам издајник. Са друге стране, када је нешто запело у преговорима, шефица косовског тима Едита Тахири је Борку Стефановићу рекла да пије много кафа са Ивицом Дачићем. Некоме издајник, некоме великосрпски есктремиста. А ја сам само реалан.

Какви су односи у владајућој коалицији, када ће избори?

- Односи су уобичајени за нашу коалицију, коректни и турбулентни. А избори неће пре марта следеће године.

А у вашој коалицији? Прича се да ПУПС бежи код напредњака, а Палма код Млађана Динкића?

- Приче о разним бежањима не уклапају ми се у честе разговоре коалиције СПС-ПУПС-ЈС на следећим изборима.

(Данијела Исаиловић, Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер