петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Велика Британија храбри Харадинаја да не укине таксе, предлажу решења по коме треба да признамо Косово у оквиру постојеће границе и да север Косова има широку аутономију
Хроника

Ивица Дачић: Велика Британија храбри Харадинаја да не укине таксе, предлажу решења по коме треба да признамо Косово у оквиру постојеће границе и да север Косова има широку аутономију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. март 2019.

 Београд -- Нема јединственог апела међународне заједнице на Приштину за укидање такси на робу из Србије и зато оне опстају, каже шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

Он је рекао да САД имају интерес да се таксе укину, настави дијалог, јер желе за себе политички плус.

"Неке земље ЕУ не желе то и стално причају Рамушу Харадинају да не укида таксе. Они хоће да се дијалог настави и кад сви седну за преговарачки сто, онда да се укину таксе", рекао је Дачић за ТВ Пинк.

Подсећа да Велика Британија не осуђјује потезе Приштине и да су при ставу да нема промене границе. И Немачка, додаје, није сагласна са променом граница, али да не подржава оно што Харадинај ради. 

"Велика Британија, по нашем мишљењу, храбри Харадинаја да не укине таксе, не свиђа им се идеја за компромис и не свиђа им се што нису водећи фактор. Не размишљају да треба да се реши то питање. Предлажу решења која подразумевају да треба да признамо Косово у оквиру постојеће границе и да север Косова има широку аутономију", рекао је Дачић. 

Увођењем такси и усвајањем платформе Приштина је, како каже, зауставила дијалог, а став Београда је да може бити настављен само када се таксе укину. "Отежавајућа околност је, сматра шеф српске дипломатије, што предстоје избори у ЕУ, али и амерички избори, те се може десити да се демократе врате на власт у САД, које заступају став да нема шта да се разговара и да Србија треба да призна Косово. 

Упитан да ли је платформу писала Приштина или су је добили са стране, Дачић је рекао да мисли да је писана у Приштини, али да је умешано више фактора и да је свако по нешто додавао. 

"Ниједан документ није био против дијалога као платформа. Тиме се поништава Бриселски споразм. У платформи је наведен списак жеља који Србија треба да испуни. Та платформа за нас нема никакав значај, нити ћемо нешто из ње прихватити. То је показатељ колико су против компромисног решења", нагласио је министар. 

Говорећи о акцији "челични прстен" Дачић је рекао да је Србија упозорила КФОР и НАТО да ће Србија да интервенише ако буду нападнути Срби на КиМ. "Србија неће дозволити напад на Србе на северу КиМ. Наравно, неће дозволити напад на целом Косову, али је север њихова опсесија", закључио је министар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер