петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: У току припремна фаза за међустраначки дијалог, европарламентарцима се не жури, они желе да разговарају са свима
Хроника

Ивица Дачић: У току припремна фаза за међустраначки дијалог, европарламентарцима се не жури, они желе да разговарају са свима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. март 2021.

 Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је у току припремна фаза за међустраначки дијалог и оценио да се европарламентарцима не жури, јер, како је рекао, они желе да разговарају са свима после чега ће бити направљена динамика, списак тема и листа учесника.

Наводећи да је разговор између њега и председника Спољнополитичког одбора ЕП Дејвида Мекалистера означен као почетак друге фазе дијалога, Дачић је навео да је он предложио неке термине и рокове за дијалог, и то од 15. до 19. марта, али су, каже, европарламентарци рекли да треба још сачекати.

Дачић је гостујући на К1 телевизији прецизирао да европарламентарци желе да разговарају и са парламентарним и са ванпарламентарним странкама, као и са Владом Србије.

 “Свака странка ће да изнесе шта има на припремним састанцима, али мој савет је да све буде конкретно, да се види шта је релано, шта може да се уради на побољсању изборних услова”, рекао је Дачић.

Поновио је да дијалог не води Европски парламент већ Народна скупштина и да самим тим неће нико са стране одређивати учеснике, те оценио да се стиче утисак да је европарламентарцима битно да учествује само неколико странака које нису у парламенту.

Дачић је казао да се на његов позив до сада одазвало пет-шест странака које су доставиле Народној скупштини своје платформе, међу којима су и мањинске, а које имају нека своја питања која се тичу избора.

С друге стране, објашњавајући ко су “размажена деца” у опозицији, рекао је да није добио ниједну платформу тазкованих “бојкот странака”.

“Коме су их слали и чему служе те платформе? Можда су их послали представницима Европског парламента? Кад кажем размажена деца, то изгледа као кад се неко жали мами и тати, па они треба да иду да пребију неког…Говорим са аспекта да је то унутрашња политичка ствар наше земље и да нико не сме да понижава наше институције”, рекао је Дачић.

Дачић је објаснио да је понижавање институција ситуација када неко каже да нема шта са вама да разговара, па платформу даје ЕП, а онда очекују да ће европске институције наметнути властима у Србији шта треба да ради.

У том смислу оцењује да неће сви бити задовољни дијалогом јер су, како примећује, очекивања појединих странака, посебно тзв.бојкот опозиције, заснована на томе да ће се жалити европским институцијама, а да ће онда они наредити Србији шта треба да се уради.

“То неће тако изгледати, дијалог подразумева да седнемо да разговарамоо конкретним питањима, а не да неко донесе из Брисела шта сматра да ће помоћи појединим странкама”, рекао је Дачић и нагласио да је потребан објективан приступ.

Он је навео да у извештају Билчика, који ће Европски парламент усвојити крајем марта, има материјалних грешака, и додао да ће Скупштина Србије размотрити тај извештај .

“Донећемо ставове о неким ставовима ЕП, ми смо слободна држава, нико нам неће одређивати какву политику ћемо да водимо, ако постоје конкретне примедбе, треба да разговарамо о томе”, рекао је Дачић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер