четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Томислав Николић нанео штету држави што је прво позвао папу, па затим отказао посету
Хроника

Ивица Дачић: Томислав Николић нанео штету држави што је прво позвао папу, па затим отказао посету

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. јул 2018.

 – Нисам ја нанео штету држави што сам објавио истину о папиној посети, већ је Томислав Николић нанео штету држави што је прво позвао папу, па затим отказао посету.

То је незабележено – каже за Данас шеф српске дипломатије Ивица Дачић, коментаришући изјаву Николића да је он „начинио по државу штетан, недипломатски потез, износећи у јавност део преписке председника Србије са поглаваром Римокатоличке цркве“.

Дачић је недавно јавно показао документ у којем се види да је папа Фрањо требало да посети Србију у мају 2016, на позив тадашњег председника Николића. Међутим, посету је отказао сам Николић, због, како је рекао, става СПЦ. Шеф дипломатије оценио је да је тај потез био лош и штетан, и да би долазак папе био у интересу Србије.

– Ако већ мора да пита Цркву, што је није питао пре него што је упутио позив. Овако смо испали неозбиљни, а папа није само верски лидер, већ и шеф државе која није признала Косово и која нам је веома важна у борби за Косово. Папа је ишао свуда око нас, и те земље нису ништа мање православне од наше. Ишао је у неке од њих на позив шефа државе, а не патријарха – истиче Дачић. Према његовим речима, он, као шеф дипломатије, нема право да позове папу, „али ако га наша држава већ зове, и он одговара да прихвата позив, неодговорно је да се тек онда консултује Црква и отказује посета“.

– Уосталом, ако Црква води државу, шта ће нам онда такав председник. Ми ћемо допустити да папа оде на Косово, а не може да дође у Србију. После ћемо да се жалимо ако Ватикан призна Косово – упозорава Дачић.

Подсетимо, папа Фрања је требало да посети Србију 21. и 22. маја 2016. на позив тадашњег председника Томислава Николића, који је у последњем моменту отказао добродошлицу римокатоличком поглавару. Према сазнањима нашег листа, које нам је потврдио и београдски надбискуп Станислав Хочевар, званично образложење упућено Светој столици је да се посета отказује због мајских избора, а не због негативног става СПЦ. Међутим, Николић тврди другачије и за отказивање посете криви папу.

– Ватиканска администрација је у једном моменту пренебрегла мој изричит и јасно изнет став, да до посете папе не може да дође пре него што за њу буде добијена сагласност и Српске православне цркве. Обавестили су ме да њихови представници долазе у Србију у јануару 2016, како би припремили посету папе коју он планира за мај исте године. Реаговао сам одмах и подсетио их да до посете, па самим тим и њене припреме, не може да дође без сагласности СПЦ – рекао је Николић у интервјуу за Новости. Он је додао да је у позиву поглавару Римокатоличке цркве навео да га зове искључиво у својству председника Србије, а да до посете може да дође тек ако се договори сусрет папе и патријарха Иринеја. Николић је патријарху написао писмо истичући због чега би било добро да папа посети Србију, међутим, став СПЦ по том питању је био и остао негативан.

Дипломатски извори Данаса оценили су да је поступак Николића велики међународни скандал и да позив поглавару Римокатоличке цркве није ни требало да буде упућен, с обзиром на општепознати став СПЦ. Такође, постављају питање због чега се министри актуелне владе баш сада толико залажу за долазак папе, када се о томе годинама није говорило. Најчешће помињан разлог је „ударање контре“ СПЦ, због критичког става Цркве о начину решавања косовског питања.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер