среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Током претходних 5 година имали смо 44 војне вежбе са САД и 6 са Русијом - то јасно говори које је усмерење Србије
Хроника

Ивица Дачић: Током претходних 5 година имали смо 44 војне вежбе са САД и 6 са Русијом - то јасно говори које је усмерење Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. јун 2017.

 Вршилац дужности премијера и министар спољих послова Србије Ивица Дачић истакао је данас да Србија од Европске уније очекује да се њене активности у европском процесу вреднују на адекватан начин и да приликом разматрања напретка закључци изведу на рационалној основи, а не емоцијалној и заснованој на предрасудама.

- Србија очекује да ће ЕУ до краја године, када буде завршила стратешко постављање озбиљну пажњу посветити нашем региону, и пружити подршку Србији у њеним намерама да се знатно убрза реформски процес и приступање Европској унији - рекао је Дачић на конференцији Центра за међународне и безбедносне послове - ИСАЦ фонд у Београду, на тему "Европа у више брзина: продубљивање безбедносне и одбрамбене политике".

Дачић је казао да, када погледамо три године уназад, у процедуралном смислу по питању заједничке безбедносне политике, нисмо далеко одмакли, чекамо да добијем извештај од скрининга за поглавље 31, иако је билатерални скриниг 2014. оцењен као веома успешан.

Дачић је рекао да би било корисно ако би ЕУ укључила и земље које су почеле преговоре о чланство у процес доношења одлука и стратешких докумената у ЕУ.

- На нашу велику жалост, питање сарадње Србије са ЕУ у овој области се пре свега сагледава, а изгледа и оцењује, кроз само један сегмент – а то је придруживање одлукама и декларацијама ЕУ. Посебно оним које се тичу Русије. То је, готово извесно, и главни разлог што државе-чланице ЕУ нису могле да постигну сагласност око садржине извештаја, који је у процедури усвајања вец годину и по дана - нагласио је он.

Он је истакао да се од Србије се очекује да се постепено усаглашава са заједничком спољном и безбедносном политиком како би уочи приступања ЕУ била у потпуности усаглашена што уопште није спорно, често се то образлаже потребом да се поштују вредности ЕУ.

Србија, како је подсетио, није у могућности да се придружује одлукама и рестриктивним мерама које се односе на Русију и Кину, као сталне чланице Савета безбедности УН-а, јер је наш територијални интегритет угрожен покушајем сецесије дела наше територије, а те државе истрајавају у поштовању међународног права.

- На исти нацин односимо се и према свим другим државама које нам пружају подршку када је рец о питањима која се тичу КиМ. У том смислу, наша позиција је конзистентна, никада се није мењала, али се у међувремену променио став ЕУ и дела међународне заједнице према Руској Федерацији. Због чега? Како кажу, због поштовања међународног права, које мора да се поштује када је рец о Украјини, али ваљда не мора да се поштује када је реч о Србији - рекао је он.

Рекао је да се испоставља као проблем ако Србија има две војне вежбе годишње са Русијом и Белорусијом, иако је преосталих 14 одржано са САД (9), НАТО (2), са земљама Балкана (2) или са Мађарском (1).

- У претходних пет година било је 44 вежби са САД, а само шест са Руском Федерацијом. Мислим да бројке јасно говоре о томе које је основно усмерење Србије и мислим да је потенцирање сарадње са другим партнерима као негативно, искључив и погрешан приступ - оценио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер