четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија се противи пријему Косова у Савет Европе, сваки пријем пре краја дијалога Београда и Приштине је велика опасност за дестабилизацију региона
Хроника

Ивица Дачић: Србија се противи пријему Косова у Савет Европе, сваки пријем пре краја дијалога Београда и Приштине је велика опасност за дестабилизацију региона

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. октобар 2018.

 Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је у Стразбуру да се Србија противи пријему Косова у Савет Европе.

Он је оценио да би то представљало директно кршење међународног правног поретка и свих статутарних норми те паневропске организације.

"Сматрамо да сваки пријем 'Косова' пре институционалног краја дијалог Београда и Приштине представља велику опасност за дестабилизацију читавог региона", навео је Дачић који је у Стразбуру присуствовао свечаности поводом обележавања 15 година од пријема Србије у Савет Европе (СЕ). 

Дачић је оценио да аргументи Приштине више не наилазе међународну подршку и додао да зато мисли да нема никаквих шанси да Косово буде примљено у Интерпол, имајући у виду да је велики број земаља променио своје становиште, саопштило је Министарство спољнх послова. 

"Много је боље да се окрену дијалогу него да на овакав начин покушавају да уђу у разне међународне институције", рекао је министар који је додао да је седам држава повукло признање Косова у овој години, међу њима и Лесото, а да ће до краја године број земаља које признају Косово бити мањи од 100. Поводом годишњице пријема Србије у СЕ Дачић је оценио да су користи од чланства за Србију "огромна", пре свега када је реч о хармонизацији законодавства, заштити људских права, владавини права и демократији у најширем смислу речи, док је за грађане корист то што су добили и надлежност Европског суда за људска права. 

"Наше чланство је уследило након атентата на премијера (Зорана) Ђинђића, у циљу консолидације демократије у Србији и мислим да је постигнут огроман напредак, нарочито последњих година", рекао је Дачић. 

Дачић је рекао да је разговарао с генералним секретаром Савета Европе Торбјорном Јагландом "који веома уважава допринос Србије стабилизацији прилика у региону" и да га је информисао о разговорима који се воде са Приштином. 

"Он је сам рекао да постоје два проблема, а то су Брегзит - када је ЕУ у питању, и могући излазак Русије из СЕ. Подржавамо настојања генералног секретара Јагланда да се изнађе решење које би омогућило учешће свих и које би омогућило опстанак СЕ као једног кључног ослонца европске институционалне архитектуре", додао је Дачић.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер