среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Русија није предала свој предлог резолуције у СБ УН, Србија не сме да оплакује своју судбину ако се усвоји британска резолуција о Сребреници
Хроника

Ивица Дачић: Русија није предала свој предлог резолуције у СБ УН, Србија не сме да оплакује своју судбину ако се усвоји британска резолуција о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јул 2015.

Потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић изјавио је да Русија није предала СБ УН свој предлог резолуције о БиХ.

Тако да ће се вечерас у Савету безбедности УН гласати само о британском предлогу резолуције о Сребреници.

Дачић је за ТВ Н1 рекао да би дискусија у СБ требало да траје три сата и да ће након тога све бити познато.

"Србија не сме да оплакује своју судбину ако се британска резолуција о Сребреници усвоји"

Србија не сме да ликује уколико се резолуција о Сребреници не усвоји, али ни да оплакује своју судбину ако се усвоји, каже министар спољних послова Србије истиче Ивица Дачић.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је шеста и коначна верзија резолуције Велике Британије о Сребреници једина званична верзија и да ће се о њој расправљати на седници СБ УН у 16 часова по средњoевропском времену.

"Очекује се да гласање буде данас, мада може да се деси да буде одложено за неки други дан", каже министар Дачић.

Истиче да Србија није позвана да учествује на данашњој седници.

"Ми имамо примедбе и сматрамо да Британија није одиграла позитивну улогу у свему овоме. Није спорно да ли неко осуђује или не злочин у Сребреници. Споран је начин на који се покренула идеја о доношењу резолуције јер резолуције нису доношене у другим случајевима", истиче Дачић.

"Ово је важан дан за српски народ, не мислим да је судбоносни. Резолуција ће бити прихваћена или одбијена. Очекујемо да сви буду свесни негативних последица усвајања резолуције", рекао је Дачић, подсетивши да је и само подношење нацрта већ изазвало доста проблема.

Он је истакао да Србија не оспорава злочин у Сребреници али је рекао да постоји много других злочина над српским народом који "и по броју жртава превазилазе ову бројку".

"Постоје три могућности: да резолуција буде прихваћена данас, да буде одбачена или да се гласа неки други дан", објашњава Ивица Дачић.

Каже, међутим, да очекивања не може да изнесе у јавност из дипломатских разлога.

"Србија не сме да ликује уколико се резолуција не усвоји, али ни да оплакује своју судбину ако се усвоји. Морамо да идемо даље, једино Србија која брани своје националне интересе може да буде поштована", истиче Ивица Дачић.

Предлог резолуције коју је поднела Велика Британија, по оцени Дачића не може да створи помирење. "Ако је циљ помирење, сви ћемо се радовати помирењу. Овај предлог који је изазвао толико подела не може да створи помирење".

"Ако овим жели да се створи претпоставка за укидање Републике Српске по основу претпоставке да је настала на геноциду који ето сада жели да се верификује на СБ, морам да подсетим да је Србија гарант Дејтонског споразума и уколико неко мисли да ће проћи лако, да упозорим, Србија ће стајати на страни РС", каже Дачић.

Објашњава да је председник Србије Томислав Николић писао свим шефовима држава сталних чланица СБ УН, али и британској краљици.

"Председник је писао свим шефовима сталних чланицама СБ УН и не видим зашто не би писао и другима. Када је писао краљици Елизабети, писао је и шпанском краљу", појашњава министар Ивица Дачић.

(РТС)

"Неко ће можда оспорити легитимитет Република Српске"

Србија и српски народ, историјски гледано, нису заслужили да, осим Руанде, буду једини означени као починитељи геноцида, изјавио је данас потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић оценивши да ће на основу британске резолуције, када је о политичким последицама реч, неко можда оспорити легитимитет Републике Српске.

"Зато је важан приступ, прво морамо да се уравнотежено говори о свим жртвама на свим странама у БиХ. Политичари се мењају, али РС је историјска творевина Дејтонског споразума", указао је Дачић у интервјуу за ТВ Н1.

Тај споразум су, подсетио је, предложиле велике силе.

"Нису га с одушевљењем прихватили ни Милошевић ни председник РС. Политичари могу да се мењају, да се воле или не воле, али Србија и РС, које је саставни део БиХ, ће бити већи и то нема шансе да било ко угрози", рекао је Дачић.

Србија се никада није бавила утврђивањем или порицањем да се у Сребреници догодио злочин, али овде је реч о томе може ли се рат у Босни и Херцеговини и геноцид уопште свести само на један догађај, запитао је он.

Намиривање рачуна

Србија је, истакао је, једина земља у региону која је осудила злочин у Сребреници и процесуирала осумњичене за учествовање у том злочину, оценивши да иза инсистирања на резолуцији леже интереси "неких земаља које траже намиривање рачуна с другим земљама".

"Ако од свих злочина и геноцида који су били у 20. веку доносимо резолуцију само о Руанди и Сребреници, овде је очигледно да неке земље траже поље за намиривање рачуна с неким другим земљама. Велика Британија има велике интересе у исламском свету и мисли да ће се тако, пошто учествује у многим кампањама у тим земљама, најлакше да тако намири рачуне према малој земљи као што је БиХ", рекао је Дачић.

Према његовим речима, не сме се заборавити да је Велика Британија јака сила с којом Србија има добре односе, али да не можемо да прећутимо да је британска резолуција "скривана од нас и није припремана заједно с нама".

Он је додао да ће, када је реч о гласању у Савету безбедности, све бити познато вечерас.

"Русија није пустила свој предлог резолуције, тако да ће на гласање бити изнет само британски предлог. Дискусија би требало да траје три сата. Вечерас ће бити познат исход", рекао је Дачић.

Не могу да износим претпоставке о руском вету

Када је реч о руском вету, Дачић је објаснио да је Србија изнела јасан став који је био против покушаја изазивања нових подела.

"Председик Републике се обратио свим шефовима држава чланица СБ и позвао их да не усвоје ову резолуцију. Послата су писма свим шефовима државама, па и краљици Елизабети. У протоколарном смислу председник је поступио исправно, наравно да неће краљица о томе одлучивати, већ влада. Не могу да говорим и да износим претпостпоставке о вету", рекао је Дачић.

Он је додао да верује да ће чланице Савета безбедности схватити да се до помирења не може доћи новим поделама.

"Очекујем да све државе које су учествовале у Дејтонском споразуму покажу висок ниво одговорности за ситуацију у БиХ, а то значи да не доносе никакве одлуке које би могле да дестабилизују ситуацију тамо", сматра Дачић.

Како је истакао Србија је заиста много уложила у помирење са БИХ.

"И са Бакиром Изетбеговићем сам разговарао више пута и заједно смо констатовали да су незгодни овакви датуми јер обично такве ствари не доприносе помирењу", рекао је Дачић.

Време је за позитивне поруке

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас, уочи посете немачке канцеларке Ангеле Меркел Београду, да је време за позитивне поруке.

Дачић је додао да су односи Србије и Немачке данас много бољи него што су били у време њене претходне посете.

Он је, гостујући у емисији "Нови дан" телевизије Н1, указао да је досло до прекомпозиције билатералних односа наше земље са Немацком и да је она сада један од наших најзначајнијих трговинских и политичких партнера и друга земља по спољнотрговинској размени, после Италије.

"У политичком смислу, ми желимо да имамо са Немачком стратешко партнерство како бисмо избегли то да имамо неразјашњене ствари око критеријума које треба да испунимо за отварање преговора, улазак у Европску унију ...", закључио је шеф српске дипломатије.

Учешће војски на паради поводом Олује у Загребу сматраћемо антисрпским ставом

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас да ће Србија с пажњом пратити које ће земље послати војску на параду 5. августа у организацији Хрватске, а поводом годишњице "Олује" и да ће њихово учешће сматрати антисрпским ставом.

Он је, гостујући у емисији "Нови дан" телевизије Н1, рекао да су Србији замерали што смо послали војску на војну параду у Москву, а да су сада, на параду коју Хрватска организује идућег месеца поводом "Олује" у којој је убијено више хиљада и протерано више стотина хиљада Срба, позване и војске неких других земаља.

- Учешће њихових војски на паради ће имати веома јасну негативну поруку према Србији. Ми ћемо онда то сматрати антисрпским ставом - нагласио је шеф српске дипломатије.

Упитан да ли нас је двострука дипломатија одржавања добрих односа са Русијом и тежње ка чланству у ЕУ довела у ситуацију у којој Британија пише резолуцију о Сребреници не позивајући нас да учествујемо у томе, док не знамо да ли ће Русија уложити вето на тај документ, Дачић је рекао да нас није политика у то довела, већ позиција у којој се вековима налазимо - на раскршћу Истока и Запада.

- Ми као мала земља немамо привилегију да диктирамо међународне односе, већ морамо да надјемо најбољи нацин да заштитимо наше националне и државне интересе. Желимо у ЕУ јер је то у насем националном и државном интересу, али са друге стране, у политичком смислу, стратешки, партнерски, економски, зашто бисмо се одрицали партнерства са Русијом - истакао је он.

На питање зашто Србија још нема 12 амбасадора у свету, укључујући Берлин, и када бисмо могли да очекујемо њихово именовање, Дачић је рекао да је себи поставио за циљ да до краја године буду именована 34 нова шефа конзуларних представништава Србије у свету, те да се ти спискови тренутно налазе на консултацијама код председника и премијера.

Упитан да ли ће неко из Министарства спољних послова сносити одговорност за начин на који су додељивани дипломатски пасоши, што је тема медијских спекулација, шеф српске дипломатије је одговорио: "Не знам зашто би неко сносио одговорност".

Он је објаснио да постоји категорија за сваког ко има право на дипломатски пасош - неки га имају по закону, а неки по дискреционом праву.

- Предложио сам да се те одредбе промене и рестриктивно уведу. То није никакво кривицно дело. Постоји дискреционо право министра да процени коме може, а коме не мозе да се да пасош. Мислим да то право треба да буде ограничено и то сам управо на свом примеру урадио - навео је он.

Дачић се осврнуо и на исход референдума у Грчкој, рекавши да Србија има пуно разумевање за тежину ситуације у којој се налази нама пријатељски народ, али је истакао да је то одлука грчког народа и њихово унутрашње питање.

- Ми треба да се бавимо оним сто нас погађа, а погађају нас последице. Надамо се да ће ипак доћи до неког договора, јер би његово непостизање могло да има штетне последице по целу Европу, а не само по Србију - рекао је он, упозоривши да се "уже не може затезати да не би пукло".

Говорећи о српском председавању ОЕБС-у, Дачић је указао да је Србија урадила велики део посла у контексту тешке ситуације у Украјини и бројних светских криза и подсетио да је наша земља за то добила велике похвале и од Савета безбедности УН, и од ЕУ, и од Сталног савета ОЕБС-а, и од Русије, и од Украјине.

Он је најавио да ће 17. јула посетити Украјину и разговарати о даљем току мировног процеса, а такодје је најавио да ће 4. и 5. децембра у Београду бити одржан један од највећих скупова од самита несврстаних - министарски састанак 57 земаља учесница ОЕБС-а.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер