Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Srbija mora da igra na pobedu
Hronika

Ivica Dačić: Srbija mora da igra na pobedu

PDF Štampa El. pošta
petak, 30. avgust 2013.

BEOGRAD - Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je cilj rekonstrukcije Vlade da ubrza Srbiju i da je promeni.

"Srbiji danas treba sve i treba joj odmah", rekao je Dačić u ekspozeu povodom izbora novih članova vlade.

Srbija, poručio je, ne sme da dozvoli da bude zemlja izneverenih očekivanja i propuštenih prilika, koja i dalje vodi bitke izgubljenih ratova.

"Srbija mora da igra na pobedu", konstatovao je premijer.

Prema njegovim rečima, cilj koji ova država i njen narod zaslužuju je - modernija, efikasnija, pravednija, uređenija, poštovana, sigurna i bogata Srbija.

Nova vizija Srbije bazira se na četiri osnovne pretpostavke, a to su: univerzalni minimum socijalne zaštine, konsolidovanje javnih finansija, korporatizacija privrede i za sve to smislena zakonska regulativa.

Obrazlažući ove pretpostavke, Dačić je rekao da one podrazumevaju da univerzalni minimun socijalne zaštite nikoga neće ostaviti na cedilu, da konsolidacija javnih finansija znači i novu poresku politiku, odnosno odgovornu državu i građane, da korporatizacija privrede uspostavlja odnos prema državnom kao prema svom i da sve to treba da prati smislena zakonska regulativa.

Podsetivši na ekspoze koji je pre 13 meseci imao pred poslanicima u Skupštini Srbije Dačić je naveo da je tada obećao da će njegova vlada raditi na budućnosti zemlje i naroda, na izgradnji integralne vizije budućnosti Srbije i da ka toj budućnosti zakoračimo napred.

"Napredak, međutim, nije puko popravljanje grešaka iz prošlosti, već neprekidno kretanje ka budućnosti, i zato smo odlučili da bez pritiska opozicije, uđemo u najširu i najtemeljniju rekonstrukciju jedne vlade u parlamentarnoj istoriji Srbije", rekao je Dačić.

To smo uradili, dodao je, jer nemamo pravo da budemo zadovoljni i zato što nemamo pravo da zaboravimo da je samo stalno menjanje, stalno ispravljanje, stalno poboljšavanje, jedini put do onog cilja koji ova država i njen narod zaslužuju.

"A taj cilj je modernija, pravednija, efinasnija, uređenija, poštovana, sigurna i bogata Srbija", kazao je Dačić.

A osnovni cilj rekonstrukcije vlade, dodao je, upravo su novi zadaci koji vlade koji treba da ubrzaju Srbiju, da je promene, a ne da stalno Srbija bude talac međustranačkih sukoba i podele vlasti.

"Zato se među 11 novih članova vlade nalazi više od polovine nestranačkih ličnosti. Znam da Srbiji danas treba sve i da joj to treba odmah", rekao je Dačić.

Podsetivši da je Srbija prošla kroz istorijsku krizu u kojoj su dovedeni u pitanje naši nacionalni i državni interesi, suočena s raspadom bivše zajedničke države, ratovima, nasilnom secesijom dela teritorije, dvostrukim standardima međunarodne zajednice, sa ekonomskim osiromašenjem i gubljenje svake perspektive, Dačić je spela da napravi "verovatno i najkrupnije korake napred".

"Počeli smo da pregovaramo s Prištinom, otvarajući sasvim novo poglavlje za pripadnike našeg naroda na Kosovu i Metohiji. Poglavlje koje će im omogućiti da budu međunarodno priznati i prihvaćeni kao politički subjekt, i čiji glas se poštuje i uvažava, ali koji će ih istovremenio zaštiti i omogućiti im normalan život, bez straha od bilo čije dominacije i nasilnog odvajanja od Srbije", kazao je Dačić.

On je naveo da je osim dobijanja datuma za početak pregovora o članstvu u EU, važan i način na koji je vlada to ostvarila istakavši da je "ova vlada uspela upravo u tom načinu za razliku od svih vlada koje su to možda želele ili nisu", ali da je u svakom slučaju uradila puno više nego bilo koja druga da se to dogodi.

"Još važnije, ova vlada nijednog trenutka nikoga, ni u Srbiji niti u svetu nije lagala. Imali smo cilj, ništa nismo krili. Učinili smo sve što smo rekli da ćemo učiniti. Na kraju, osim datuma, dobili smo još nešto, priznati smo za pouzdane partnere", rekao je premijer.

Sada je, dodao je, za svakog građanina i za vladu na redu teži i važniji deo, jer Evropa je pred vratima, ali još nije u Srbiji.

"Onoliko koliko budemo u stanju da budemo Evropa, toliko će i Evropa biti ovde. U svakom selu, u svakoj glavi i to kao sistem vrednosti, kao skup pravila, zakona, izgrađenosti institucija. To je sledeći prioritet ove vlade. To je cilj koji moramo da ostvarimo", naveo je premijer.

Kao najveći problem označio je tešku eknomsku situaciju, a ekonomski oporavak kao nacionalni prioritet.

"Mora se zaustaviti ekonomsko urušavanje zemlje", kazao je Dačić i naveo neke parametre koji nas sada oslikavaju u toj oblasti, kao i planove za naredni period.

Istakavši i neke pozitivne pomake, poput povećanja uvoza, inflacije koja je stavljena pod kontrolu, aranžmana JAT-a sa Etihadom, on je ukazao da su srpske javne finansije i privredni sistem u veoma teškom, alarmantnom stanju, zbog čega je, dodao je, neophodno da u ovoj oblasti dođe do promene u načinu na koji se vodi ekonomska politika, što je podrazumevalo i promene u strukturi vlade priklikom rekonstrukcije.

"Cilj je hrabrim i odmerenim potezima izvesti srpsku ekonomiju i državne finansije na put dugoročne održivosti. Mora da dođe do stabilizacije javnih finansija i ekonomskog sistema, kreiranja održivog i povoljnog poslovnog okruženja i stimulisanja održivog ekonomskog rasta kroz aktivnu razvojnu politiku".

Nabrajajući četiri glavne pretpostavke za novu viziju Srbije Dačić je napomenuo da je u svemu tome veoma važno da se uspostavi otvoreni dijalog sa privredom, udruženjima , sindikatima, stručnom javnošću, naučnim krugovima i predstavnicima međunarodnih institucija.

Strategija razvoja Srbije, dodao je, mora da bude zasnovana na onome što Srbija ima i što predstavlja našu komparativnu prednost, a to su poljoprivreda i prehrambena industrija, energetika i infrastruktura, kao i automobilska indystrija i informacione tehnologije.

"To su grane od kojih treba očekivati da počne novi investicioni ciklus", rekao je Dačić i naglasio da je dilema "razvoj ili štednja" lažno pitanje, jer je nama neophodno i jedno i drugo.

"Jedino je rešenje u smanjivanju neracionalne potrošnje, smanjivanju birokratije i eliminisanju nepotrebnih troškova države, a s druge strane u povećanju investicione potrošnje kako bi se podstakao razvoj i povećalo zapošljavanje, uz socijalnu odgovornost u pogledu zaštite najugroženijih slojeva stanovništva", kazao je Dačić.

Osim privrede, naravno, dodao je Dačić, potrebno je razvijati i ostale oblasti u društvu, zbog čega je rekonstrukcija obuhvatila mnoge sektore i resore, a kad je reč o otpočinjanju pregovora sa EU istakao je da je to postignuće razlog da pogledamio šta možemo da uradimo još bolje.

"To je jednostavno neminovnost, posledica i to dobra, naše promenjene svesti i spremnosti da dobar rezultat, istog trenutka kada ga postignemo, zamenimo novim ciljem. Taj novi cilj je drugačija Srbija, promenjeni inženjering na koji način ukupni sistem funkcioniše, politika bez maske", rekao je Dačić i zaljučio: "Osnovni cilj rekonstrukcije Vlade su upravo ti novi ciljevi i zadaci, koji su sudbinski za budućnost Srbije".

Premijer je zatim predstavio članove Vlade i pozvao poslanike da glasaju za njen novi sastav.

Uspeh borbe protiv korupcije i kriminala garantuje preporod

Dačić je izjavio je da će Srbija nastaviti energičnu borbu protiv kriminala i korupcije, te potvrdio čvrsto opredeljenje vlade da "nema preporoda zemlje bez uspeha u toj borbi".

On je podsetio da je od 1. avgusta prošle godine do 31. jula ove godine formirano 27 predmeta za 236 lica kao izvršilaca krivičnih dela iz nadležnosti Tužilaštva za organizovani kriminal. U istom periodu protiv 117 lica su nakon završene istrage podignute i optužnice, a ostale istrage su u toku.

"Od ovih 117 optužnica, koje su podignute u krivičnim postupcima pokrenutim nakon 1. avgusta prošle godine, odnosno nakon formiranja vlade, 113 je potvrđeno", naveo je Dačić i dodao da su podignute još 63 optužnice posle sprovedenih istraga pokrenutih u ranijem periodu, što čini ukupno 180 optuženih lica u 18 krivičnih predmeta.

Dačić je podsetio i da su u tom periodu donete prvostepene presude protiv 254 lica, od čega je 204 osuđujućih.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner