четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија и Грчка потписаће данас Декларацију о успостављању стратешког партнерства
Хроника

Ивица Дачић: Србија и Грчка потписаће данас Декларацију о успостављању стратешког партнерства

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. децембар 2019.

 АТИНА - Србија и Грчка потписаће данас Декларацију о успостављању стратешког партнерства, а министар спољних послова Ивица Дачић каже да Србија такве декларације има још само са Русијом, Кином, Италијом и Француском.

"Декларација је требало да буде потписана одавно. Тај документ подразумева низ заједничких ставова у вези са најважнијим питањима, међусобном подршком око најважнијих питања за сваку од наших земаља и читавим низом других општих политичких ставова који се тичу наших братских и стратешких односа", рекао је Дачић за РТС.

Он је нагласио ад Србија има са Грчком изузетно добре политичке односе, а да економски односи треба да буду унапређени.

За Србију је, како је рекао, кључно то што Грчка не признаје Косово и што се сврстала међу пет земаља ЕУ које то нису учиниле.

Подсећа да је било притисака на Атину, да је отворена економска канцеларија Косова, али да су и премијер и председник Грчке потврдили да неће мењати став око јужне српске покрајине.

"Ми ћемо увести и додатну трилатералу са Кипром што ће додатно оснажити наше ставове, јер Кипар традиционално има чврсте ставове против тако једностраних аката везано за територијални интегритет земље", нагласио је Дачић.

Подсећа да је важна и снажна подршка Грчке на путу Србије ка ЕУ.

Једна од тема током посете делегације из Србије Грчкој биће и мигрантска криза, а Дачић каже да је то проблем ЕУ који се прелива и на "наша плећа".

"ЕУ нема јединствен прилаз свему томе и онда су земље на рути у највећој опасности. Не постоји ни међусобна солидарност земаља, не постоји заједничка политика како се односити према томе. Тако да то јесте велики проблем", нагласио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер