петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић у Скупштини: Споразум о оснивању Фонда за западни Балкан ни на који начин не прејудицира питање статуса Косова; Ми смо вратили ДС у живот, а не обратно
Хроника

Ивица Дачић у Скупштини: Споразум о оснивању Фонда за западни Балкан ни на који начин не прејудицира питање статуса Косова; Ми смо вратили ДС у живот, а не обратно

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. октобар 2016.

 БЕОГРАД - Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да се потврђивањем Споразума о оснивању Фонда за западни Балкан ни на који начин не прејудицира питање статуса Косова.

Дачић је у парламенту казао да се ниједна радња коју влада Косова (са звездицом) предузме приликом закључивања споразума не сматра валидном уколико прекорачује овлашћења привремених институција.

Он је објаснио да Фонд за западни Балкан настаје по моделу Вишеградског фонда са циљем да помогне развој сарадње и подстакне развој односа између цивилног друштва, академског сектора кроз заједничке пројекте, као што су промовисање културне сарадње, сарадња у области науке и образовања, промовисање одрживог развоја.

"Реч је о шест уговорних страна, молим вас обратите пажњу на терминологију, да неко не протумачи да је реч о државама", рекао је Дачић, додајући да је споразум наставак онога што је током преговора са Приштином потписао Борко Стефановић, тадашњи шеф преговарачког тима.

Подсетио је да је српска делегација у фебруару 2012. потписала споразум о регионалном представљању и да је Косово са звездицом једини назив који ће се користити у регионалној сарадњи.

"Не нападам тај договор јер то омогућава да можемо да функционишемо у условима када су правни статуси одређених питања и тема проблематични", рекао је Дачић и поручио посланицима да и они не треба да "нападају" споразум о оснивању Фонда.

Између осталог, рекао је да постоје "црвене линије" када су у питању национални интереси, да Србија јесте за дијалог, али да неће одступити од својих националних интереса.

Расправа о КиМ и прелетачима

Посланици Скупштине Србиjе су расправу о потврђивању Споразума о оснивању фонда за западни Балкан, за коjи jе министар иностраних послова казао да не преjудицира статус Kосова, искористили за питања о диjалогу између Београда и Приштине и спољноj политици.

Већ у првим сатима седнице дошло jе до полемике између Дачића са jедне и опозиционих посланика друге стране, а седница jе на кратко била и прекинута, због добацивања министру.

Дачић jе казао да Влада Србиjе води доследну политику када jе реч о Kосову и Mетохиjи.

Oн jе казао и да Србиjа не тражи отварање Поглавља 31 (спољна политика), већ да брзо отварање траже они коjи би, како jе рекао, да натераjу Србиjу да што пре усклади спољну политику са политиком EУ.

“Не можемо сада да с jедне стране урадимо нешто што би довело до тога да се одрекнемо неког приjатеља, а да не стекнемо ниjедног новог, а то бисмо урадили ако бисмо се придуржили санкциjама Рускоj федерациjи. Заболи бисмо сами себи нож у срце”, рекао jе Дачић. На седници jе било речи о Бриселском диjалогу, па jе посланик СДС-НПС Mирослав Aлексић позвао Дачића “да каже истину о томе шта jе потписано” и шта се може очекивати као резултат преговора у наредном периоду.

Kаже да му ниjе споран уговор о оснивању фонда за западни Балкан, али да jесте “контрадикторна политика владе”. Mинистар jе казао да се сада од ове владе траже извештаjи, а да их нису подносили ни они коjи су раниjе преговарали.

“Tврдим одговорно да jе сваке недеље заседао скупштински одбор и извештаjе смо подносили Борко Стефановић и jа. Не стоjи да ниjе било обавештавања”, рекао jе Горан Богдановић, посланик СДС и бивши министар за KИM, тада као члан ДС. У jедном тренутку, Дачић jе рекао да му jе драже да разговара са онима коjи нису “прелетели”, на шта му jе Богдановић поручио да води рачуна о свом посланичком клубу, jер се клуб СДС не осипа.

На то му ниjе остао дужан шеф посланика СПС Ђорђе Mилићевић коjи jе поручио да jе “СПС добро што и њима желе и да за разлику од неких других, они знаjу у ком се посланичком клубу налазе”. У расправу коjа се водила о "прелетачима" се укључио и Немања Шаровић из СРС коjи jе Дачићу рекао да не критикуjе прелетаче, jер jе у коалициjи “са странком прелетача” и додао да jе некада било извештавања о преговорима и да jе Борко Стефановић долазио у скупштину после сваке рунде преговоре, те да за разлику од Mарка Ђурића (директора Kанцлераиjе за KИM) он ниjе вређао.

“Не сећам се да jе Борко Стефановић вређао посланике на начин на коjи jе то радио Mарко Ђурић. Ђурић jе за мене лично рекао да сам гори од Eдите Tахири, да ћу добити улицу у Приштини…”, рекао jе Шаровић. Пошто су Дачићу замерили да не жели да преузима одговорност, он jе посланицима поручио да не бежи од тога, jер jе “ту од 1992. и одговоран сам за све, али нисте ви ти коjи процењуjете моjу одговорност већ народ”.

Смета му што кроз расправу о оснивању фонда за западни Балкан неко жели да наметне да влада признаjе Kосово као државу, додаjући да ниjе бежао од одговорности већ поjаснио да jе споразум о оснивању фонда нешто што jе проистекло из Бриселског договора из 2012.

Дачић: Ми смо вратили ДС у живот, а не обратно

Потпредседник Владе Србије и шеф социјалиста Ивица Дачић данас је у расправи у парламенту поручио да су социјалисти вратили у живот ДС, а не обратно.

Дачићу је током расправе у парламенту, Мирослав Алексић (СДС) рекао да су њега "Борис Тадић и ДС вратили у живот", а Дачић му је поручио да је СПС тада била у позицији да одреди да ли ће на власт бити Коштуница и Шесељ или Тадић.

"Према томе немојте да говорите да сте нас ви вратили у живот", рекао је Дачић.

Како је навео, СПС 2008. са ПУПС-ом и ЈС могла је да бира ко ће бити на власти.

"Били смо само Миодраг Ракић и ја код Тадића те ноћи, нигде никог нема. Ми смо вас вратили у живот", рекао је Дачић.

Социјалисти су претходни били подршка мањинској влади ДС С а затим су 2008. године постали поново део власти у договору са ДС, након чега су Тадић и Дачић потписали и Декларацију о политичком помирењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер