четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Противници "Параде поноса" желели северноафрички сценарио у Србији
Хроника

Ивица Дачић: Противници "Параде поноса" желели северноафрички сценарио у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. октобар 2011.

Министар полиције Ивица Дачић тврди за Прес да је одлука о забрани Параде поноса донета искључиво на основу безбедносне процене и оперативних података, без било какве политичке калкулације и намере придобијања симпатија широких народних маса.

У интервјуу за наш лист министар Дачић открива на шта су све разне екстремистичке организације биле спремне овог викенда, те да због тога ниједан скуп није дозвољен:

- Одлука о забрани свих скупова овог викенда, па и забрани Параде поноса донета је на основну безбедносне процене која је указивала на то да би високоризични догађаји у условима појачаних тензија (као последице догађаја на северу Косова, у Санџаку, хапшења у Темерину и, генерално, наглашених тензија на подручју читаве земље) овог викенда имали крвави сценарио у Београду - наглашава Дачић.

Шта кажу те процене, шта би се то догодило а да није већ виђено на улицама Београда?

- Да будем сасвим конкретан, различите организације, противници Параде поноса планирали су заиста озбиљне инциденте. Осим бејзбол палица, ланаца, петарди, кеса и кондома са фарбом, експлозива у пластичним кутијама од витамина, планирали су и отмицу аутобуса Градског саобраћајног предузећа којим би дошли практично до учесника Параде поноса. Затим, планирали су подметање пожара на ободима Београда, на подручју Авале и сличним локацијама. Пожари су овог лета најдоминантнија елементарна непогода и они су на тај начин желели да скрену пажњу односно да полицију по систему паука развуку на више локација, како се не би концентрисала на оним местима у граду где је Парада планирана. Такође, неке групације су планирале и да скуп доведе до људских жртава, и да све добије политичку конотацију. Желели су северноафрички сценарио у Србији, те инциденти нису планирали само у Београду.

Како сте дошли до тих информација?

- До ових података дошли смо оперативним радом. Врло им је тешко било ући у комуникацију јер су превазишли класична средства за комуницирање попут телефона, већ су се, на пример, договарали путем интернета, и то на четовима у оквиру игрица на веб-сајтовима.

Да ли полиција зна ко су ти људи? Зашто их не ухапсите?

- Наравно да знамо, и управо смо на основу њихове оперативне обраде дошли до података који су кључни за очување стабилности и безбедности у земљи. Чим открије конкретне доказе за неког, као што је случај из Темерина, полиција приводи. Полиција непрестано ради.

Шта се спремало

1. бејзбол палице, ланци и петарде

2. кесе и кондоми са фарбом

3. експлозиви у пластичним кутијама

4. отмица аутобуса и подметање пожара

5. инциденти и у другим градовима

6. људске жртве и политичка конотација

Стиче се утисак да је држава односно полиција поклекла пред хулиганима?

- Није тачно. Прво, хипотетички гледано, да је Парада одржана, полиција би је сигурно обезбедила. Можда уз водене топове, употребу сузавца, гумених метака, можда и ватреног оружја. И ангажовање више полиције него прошле године, када је више од 6.000 припадника МУП-а учествовало. И скуп би успео. Али уз колике жртве? И не само материјалне, већ и људске. Огромне. И каква би слика у свет отишла о Србији? Такође, посао полиције и других безбедносних органа није само да хапси, већ и да превентивно делује. Па тако чињеницу да је полиција успела да предвиди све могуће догађаје и делује благовремено треба схватити као успех и одговорно деловање државних органа.

Колико је било тешко или лако донети ову одлуку?

- Из аспекта полиције било је лако донети одлуку јер је безбедносна процена МУП-а имала јасне параметре. Све другачије би било лоша процена са катастрофалним последицама. Из аспекта политичара одлуку није било лако донети односно саопштити јер знам да ће уследити критике из невладиног сектора, неких политичких странака. И да се не лажемо, било је и притисака.

Па како сте убедили утицајне дипломате да прихвате ту одлуку?

- Једноставно, одлука је саопштена јер је таква једина могућа. Уосталом, безбедносне процене указују на то да би било угрожено на десетине амбасада, резиденција, државних органа. То је један врло јасан сигнал странцима каква је ситуација.

Претходних дана се спекулисало да немате политичку подршку за забрану Параде. Тражили сте политички консензус унутар владајуће структуре?

- Мислим да је свима јасно да је овако морало бити. Такође, ово није одлука за политичке поене, ово је оно како мора на основу закона. Одлуку да се не одржи Парада подржао је председник Републике, позитивно су се изјасниле бројне институције и организације, као и полицијски синдикати који углавном оштро критикују све што врх МУП-а уради.

Да ли је ова одлука учврстила коалицију СПС-ПУПС-ЈС? Палма одушевљено тврди да Вам је први честитао.

- Па ја сам и његов скуп, његову параду забранио. Овог викенда нема јавних окупљања. Нема разлога за честитке или критике, ради се како се мора, у најбољем интересу грађана.

А Борис Милићевић, геј из Главног одбора СПС и лидер једне од ЛГБТ организација?

- Он ме је подржао. Разговарао сам с њим пре доношења одлуке и саопштавања. И када сам му изложио како ствари стоје, он је подржао одлуку да Параде не буде.

Да ли сте калкулисали колико ћете политичке користи имати од доношења одлуке о забрани геј параде?

- Нисам размишљао ни о користи, ни о штети. Знам само да би, да није изречена забрана, данас у ово време Београд, а вероватно и неки други градови, био као брејкинг њуз на многим светским телевизијама, и да бисмо имали сценарио у којем би сви били губитници.

Разговарала: Данијела Исаиловић

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер