четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Постизање политичког решења за Косово национални приоритет Србије
Хроника

Ивица Дачић: Постизање политичког решења за Косово национални приоритет Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. октобар 2019.

 Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас у у обраћању на састанку Покрета несврстаних у Бакуу да је постизање политичког решења за Косово национални приоритет Србије и позвао земље које су признале Косово да преиспитају своју одлуку и далекосежне последице таквог преседана.

Како преноси Министарство спољних послова, Дачић је изразио пуну подршку поштовању принципа суверенитата и политичке независности као темељима на којима треба да почивају међународни мир и безбедност, као и неговање пријатељских односа и сарадње између држава.

Он је рекао да је свет заснован на владавини права и поштовању људских права једина основа за мир и одржив развој. Дачић је указао да је Србија на сопственом примеру искусила последице непоштованај међународног права, територијалног интегритет и суверентита.

Дачић је подсетио да је у складу за резолуцијом Савета безбедности 1244, Косово аутономна покрајина у сасаву Србије и под правом Мисије привремене управе УН на Косову, Унмик. Рекао је да Србија, бранећи свој суверенитет и територијални интегритет, у исто време брани и медјународно право, Повељу Уједињених нација, врховни ауторитет Савета безбедности на плану очувања међународног мира и безбедности.

"Постизање политичког решења за питање Косова и Метохије је национални приоритет Републике Србије. Сматрамо да се до трајног и одрживог решења може доћи једино дијалогом, компромисом, као и поштовањем и имплементацијом договореног", рекао је Дачић.

Он је рекао да се Србија противи наметању унилатералних, противправних поступака и због тога што они не доприносе атмосфери подстицајној за даљи ток дијалога који је у прекиду.

"Упркос једностраним потезима Приштине, Србија остаје посвећена изналажењу компромисног решења за питање статуса КиМ које ће обезбедити трајни мир и стабилност, а у више прилика смо показали спремност да се до таквог решења додје", рекао је српски шеф дипломатије.

Изразио је захвалнсот свим државама које не признају независност Косова и рекао да је у последње две године, "поштујући аргументацију Србије" укупно 15 држава повукло одлуку о признавању Косова, наглашавајући да Србија јако цени тај поступак.

Позвао је све државе које су признале Косово да размотре своју одлуку и далекосежне последице таквог преседана, не само за Србију и Балкан већ и за друге земље региона и света, да повуку призање и дају шансу дијалогу и постизању решења у оквирима медјународног права и у складу са резолуцијом 1244. Дачић је рекао да Србија високо цени сарадњу коју остварује са Покретом несврстаних и да је поносна на историјске и пријатељске везе са тим државама које жели да настави да продубљује.

Он је подсетио да је бивша Југославија била оснивач Покрета несврстаних, као и да је први самит одржан у Београду 1961. године.

Дачић је рекао да Србија снажно подржава мултилатерализама оцењујући да само заједничким напорима и међусобном сарадњом земље могу да се успешно суоче да глобалним претњама и изазовима као што су тероризам и климатске промене и да искористе све потенцијале технолошког и научног напретка и убрзају развој.

"Значај поштовања мултилатералних принципа и медјународног права потврдјен је и на 141. заседању Скупштине Интерпарламентарне уније која је раније овог месеца одржана у Београду, уз учешће преко 150 делегација националних парламената и око 2000 учесника из читавог света",

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер