Хроника

Ивица Дачић: Поносни смо на антифашизам

Штампа
четвртак, 07. јул 2011.

Београд - Ивица Дачић каже да Србија треба да се поноси својим антифашизмом јер у Европи не постоји тако мали народ који је дао тако велики допринос победи над Хителером.

Председник СПС-а је предложио и да се зато Београду врате називи улица по челним људима који су водили операције ослобођења у Другом светском рату.

Дачић је на свечаном пријему поводом 70 година антифашистичког устанка у Србији, у згради главног одбора СПС-а, рекао да тим операцијама нису руководили само Руси.

"То је био и генерал Пеко Дапчевић, он никада није имао улицу, а не знам да ли му је ико икада и положио цвеће на гроб", рекао је Дачић.

Он је рекао да Србија не слави довољно датуме из Другог светског рата због "политичког калкулисања како ће то протумачити неко други, односно други покрет који је постојао тада".

"Србија треба да покаже да ли жели да обележава своју антифашистичку борбу, јер ако неће, тада тиме шаље једну другачију поруку друштву и тада полиција не може да јури по улици неонацистичке и неофашистичке организације, јер она не ствара систем вредност, већ друштво и држава, односно политичке странке", казао је Дачић.

Дачић је на свечаном пријему уручио плакете борцима у Народно-ослободилачком рату народном хероју, генерал -мајору Јовану Јоши Дурбаби и председнику СУБНОР-а Нови Београд Миладину Шекарићу.

Дачић је рекао да за 7. јул неки кажу да је почетак братоубилачког рата, а не Дан устанка, и додао да је истина једино у томе што је тада погинуо жандарм, али једне марионетске власти.

Дачић је истакао да тада, а и сада увек има оних који би били на страни окупатора.

''Одајем признање свима који су учествовали у борби против окупатора'', рекао је Дачић указавши да је у Србији увек било подела и на демократе и оне који то нису, на европејце и националисте, као и да су све те поделе наносиле само штету српском народу.

Дачић, који је и потпредседник владе, поручио је да ова влада и Србија морају да поштују своју борбу за слободу и антифашистичке традиције.

У целом свету и Европи, многе државе славе важне датуме из Другог светског рата, а и сама ЕУ је Дан победе против фашизма 9. мај узела као свој датум.

Он је казао да ''не можемо само вербално да се залажемо за ЕУ, а величамо оне идеологије које су подржавале фашизам у Другом светском рату''.

Потпредседница СПС Славица Ђукић-Дејановић указала је на улогу жена у борби против фашизима, прецизиравши да је у редовима Народно-ослободилачке војске било више од 100.000 жена, од којих је више од 20.000 погинуло, а 91 је добила и Орден народног хероја.

Ђукић-Дејановић је указала и да треба да се учимо на искуству бораца НОР, односно на идеалима слободе и борбе против фашизма.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]