петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Погрешна је претпоставка да ће Србија дати све да би добила кандидатуру за ЕУ
Хроника

Ивица Дачић: Погрешна је претпоставка да ће Србија дати све да би добила кандидатуру за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2011.

Заменик премијера и министар полиције Ивица Дачић изјавио је да је на састанку државног врха о Косову договорен низ мера које држава треба превентивно да предузме како би се избегле тешке последице.

Дачић је новинарима у МУП-у рекао да је дијалог једини пут за решење ситуације на северу Косова.

Према његовим речима, најављени једнострани потез приштинских власти да поставе царинике на административне прелазе намеће да држава Србија реагује и учини све да не дође поново до, како је рекао, подгревања страсти и нових сукоба.

Министар је изјавио и да је погрешна претпоставка да ће Србија дати све да би добила кандидатуру за ЕУ и да је сада прави тренутак да заокружи питање Косова.

Та процена, указао је Дачић, је опасна и морају се пронаћи начини да се спречи свака врста ескалације.

Заменик премијера је подсетио да се у свакој врсти сарадње морају поштовати договори и навео да је Србија учествовањем у дијалогу од међународних званичника добила обећање да неће бити промене реалности на терену.

"Србија не може сама да се бори са проблемима, али не може ни на миран, пасиван начин да гледа, јер можемо доћи у веома лошу ситуацију", рекао је Дачић.

Према његовим речима, приштинска влада жели да заузме север Косова и административне прелазе уз помоћ Еулекса и Кфора, а Србији ће у том случају поставити барикаде.

Ситуација је таква да ће бити или, како је рекао, сталне борбе или ће Срби морати да се иселе са те територије.

Дачић је поново подсетио да и Србија има административне прелазе и као пример навео Мердаре и прелазе код Бујановца и Медвеђе и додао "да можемо и ми на тај начин да играмо", али се запитао чему то води.

Заменик премијера је оценио да је ситуација доста тешка, јер су Србији везане руке за реаговање, али ако Србија каже да не може ништа да уради то је онда потврда Хашиму Тачију да он може да учини све.

Дачић је инсистирао на чињеници да све ово што се сада дешава није било предмет договора у Бриселу и мисли да је овакав начин "играње ватром".

"На овом простору и веома мала варница је довољна да покрене велику ватру. Не сме поштовање људских права важити само за оне који нису Срби", рекао је Дачић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер