четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Ова седница СБ УН била једна од најпозитивнијих за Србију
Хроника

Ивица Дачић: Ова седница СБ УН била једна од најпозитивнијих за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. фебруар 2019.

Министар спољних послова Ивица Дачић оценио је да је јучерашња седница Савета безбедности (СБ) УН била једна од најпозитивнијих за Србију, будући да је постигнут договор о динамици одржавања седница о Косову и да су све чланице СБ једногласно осудиле увођење косовских такси од 100 одсто на робу из Србије и Босне и Херцеговине.

Дачић је оценио да је веома важно што је једногласно постигнут договор свих чланица СБ УН да се више не поставља питање динамике одржавања седница о Косову, саопштило је Министарство спољних послова.

"Мислим да је веома важно што смо једногласно постигли договор свих чланица СБ УН да се више не поставља питање динамике у којима ће бити одржаване седнице, јер то на крају крајева и није зависило од Србије. Није Србија одредила да се седнице одржавају на три месеца, него је генерални секретар подносио извештај на три месеца", навео је Дачић.

Он је казао да је, пошто неке западне земље не желе тему Косова на седницама СБ УН, претила опасност да јучерашња седница уопште не буде одржана и да буде уведен принцип процедуралног гласања, без права вета, где је за одржавање седнице потребно девет гласова "за", наводи се у саопштењу.

"Тиме су се стицали услови да тема Косова и Метохије више никад и не буде на седници СБ УН. У жељи да предупредимо такав развој ситуације и у жељи да се тема о КиМ задржи на агенди СБ, договорили смо да ове године буду три седнице посвећене извештају генералног секретара, с могућношћу сазивања ванредних заседања због позитивних или негативних догадјаја", рекао је шеф српске дипломатије.

Он је навео да је договорено да у 2020. години буду две седнице посвећене Косову, а да се динамика потом смањује ако дође до позитивног развоја ситуације, додаје се у саопштењу.

"За Србију је најбитније да се та тема налази на дневном реду", казао је Дачић.

Он је захвалио Екваторијалној Гвинеји, председавајућој СБ, јер се, како је рекао, понашала принципијелно, иако је реч о малој земљи.

"Желим да поручим свима у Србији да у њој имамо великог пријатеља", рекао је српски министар.

Дачић је рекао и да га посебно радује што се осуда косовских такси није чула само од представника земаља које нису признале Косово - Русије, Кине, Индонезије, Екваторијалне Гвинеје и Јужноафричке Републике, већ и од осталих чланица СБ УН, наводи се у саопштењу.

САД су позвале на моментално укидање таксе, Немачка је навела да су оне апсолутно супротне европским вредностима, а у осуди такси изузетно оштре су биле и Белгија, Пољска и Обала Слоноваче, рекао је Дачић.

Он је оценио да је амбасадорка Косова у САД Вљора Читаку "посебно изиритирала чланове СБ УН називајући седнице (о Косову) представом и фарсом".

"На то су реаговали многи чланови СБ УН. Мислим да су представници Приштине добили веома јасно упозорење да таксе морају одмах бити укинуте", казао је шеф српске дипломатије.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: СБ УН: Западне земље за повлачење Унмика, Русија и Кина против; Француска: Европска будућност Косова и Србије зависи од њихових вођа; Немачка: Настојање Србије да се повуку признања независности Косова супротно њеном настојању да постане члан ЕУ

Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН о Косову: Дијалог обустављен због такси Приштине на робу из Србије, ми смо остали уздржани

Беџет Пацоли о Ивици Дачићу: Како је могуће да се “заменику балканског кољача Милошевића” дозволи да говори у СБ УН

Вљора Читаку: Поново морам да слушам Дачића да Косово не постоји, а КК Приштина се пласирала у шеснаестину ФИБА купа

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер