петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Пуповац: А шта ако нисмо направили грешку, хоће ли неко рећи - извините? Ивица Дачић: Пуповац улази у клишее које Хрвати желе, одлазак Милошевића у Книн у интересу Хрвата
Хроника

Милорад Пуповац: А шта ако нисмо направили грешку, хоће ли неко рећи - извините? Ивица Дачић: Пуповац улази у клишее које Хрвати желе, одлазак Милошевића у Книн у интересу Хрвата

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. август 2020.

Председник СДСС-а Милорад Пуповац је, говорећи о одласку Бориса Милошевића у Книн, изјавио да су се у Хрватској у последње време промениле околности и да су "неки људи схватили да се мора мењати оно кроз шта је Хрватска пролазила последњих 25 година, да је потребно одмаћи се од свакодневног произвођења рата".

Изјавио је да га људи врло често питају како се осећа у различитим приликама и да он ретко одговара на таква питања јер зна шта је његова служба и мисија за коју се определио.

Пуповац је рекао да је посвећен ономе кроз шта су пролазили Срби у Хрватској, али и на простору целе Југославије. Он је казао да је и у време рата упозоравао да ће се "политике које су тада водиле српски народ сручити на српски народ у Хрватској".

"Сада би неки хтели да се то сручи на Бориса Милошевића. Људи који су тада били одговорни у српској политици могли су да ураде нешто на време да се не догоди егзодус, да се прихвате дуго припремани планови који би омогућили аутономију Срба у Хрватској, за коју није било разумевања на хрватској страни, али не разумем зашто је није било на српској", рекао је Пуповац гостујући у емисији Око на РТС.

Ако је направљена грешка, ми знамо да ћемо је платити. А шта ако нисмо направили грешку, хоће ли нам неко рећи - извините браћо?

Упитао је зашто се Србима који су избегли није пружио избор и зашто им се отежава повратак.

"Знам кроз шта Србија пролази и кроз које се муке бори. Никоме не попујемо одавде. Ми се овде покушавамо изборити од 2011- 2012, када је зло ухватило маха, а неки људи у Србији су имали добре везе са тим злом. Ја нисам имао", рекао је Пуповац.

Навео је да се они боре зато што имају своје место у политичком животу Хрватске, да све оно што носе као терет буде расветљено, да се злочини казне и признају, да се одрже комеморације и да људи могу да живе достојанствено у својим срединама.

"Комеморативне праксе сећања и обележавање се морају омакнути од рата и произвођења рата свакодневног. То би моја препорука била и хрватској и српској политици. Сећање да, комеморација да, али не ратовање ни сећањем ни комеморацијом", навео је Пуповац.

Додаје да је први пут разговарано о томе шта се догодило, какве су српске жртве и страдања и шта се очекује.

Направљен је први корак. На њему се не сме стати. Ово је као тесто које сте умесили и које се још треба месити.

"Направљен је први корак. На њему се не сме стати. Ово је као тесто које сте умесили и које се још треба месити", навео је Пуповац.

Он је рекао да Милошевић, који је и потпредседник нове хрватске владе, данас у Книну "ништа није славио, нити легитимисао", а да су "легитимисали они који Србима у Хрватској нису оставили могућност избора" пред крај рата.

"Оптуживати нас за издају, сатанизовати нас по медијима, представља најгору могућу традицију која постоји међу Србима. Не могу да разумем да мене оптужују да нападам Београд и Србију зато што критикујем политику која није била добра за Србе ни за Србију", казао је Пуповац.

Наводи да би требало признати и чути, без обзира да ли је речено све што је неко очекивао, да је данас у Книну речено нешто што толико дуго није нико говорио на том месту и да се одмакло од ратне реторике колико је могуће и да би он волео да се то настави.

Дачић: Пуповац улази у клишее које Хрвати желе

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је погрешна одлука да представник Срба у Хрватској Борис Милошевић оде на обележавање годишњице акције Олуја у Книну и оценио да тај чин није био потребан српском народу него Хрватској.

"Председник Хрватске Зоран Милановић рекао је данас да је то 'прослава, а не комеморација', мислим да је потребно промислити о питањима која се тичу српског народа у целини, јер ту није реч о приватним ставовима. Шта су Срби тамо славили", казао је Дачић.

Он је додао да Србима није било места на данашњем скупу у Книну, јер Хрвати, како је рекао, "нису рекли, нити ће рећи да је Олуја била етничко чишћење", нити су изменили вокабулар о рату у Хрватској 90-их година.

"Олуја је етничко чишћење, зову нас представници нама пријатељских земаља које смо годинама убеђивали да не иду на прославу Олује и питају нас како сада да не иду када Срби иду", навео је шеф српске дипломатије.

Дачић је рекао да Пуповац, "правдајући свој потез", одлуку да Милошевић оде у Книн, "улази у клишее које Хрвати желе", јер се сада "осудјује Београд због односа према Србима у Хрватској" и покушава нарушавање српског јединства.

Дачић је рекао да Пуповац, "правдајући свој потез", одлуку да Милошевић оде у Книн, "улази у клишее које Хрвати желе", јер се сада "осудјује Београд због односа према Србима у Хрватској" и покушава нарушавање српског јединства.

"Поруке које су се данас чуле не разликују се од ранијих. Хрватски лидери су данас рекли да су победили великосрпску политику, је л' неко рекао да је Олуја била етничко чишћење? Да ли су Хрвати одустали од негирања злочина", упитао је Дачић.

Дачић је критиковао и изјаву хрватског амбасадора у Београду Хидајета Бишчевића да су права Срба у Хрватској већа него права Хрвата у Србији, оценивши да то није коректно "после свега што је председник Србије Александар Вучић урадио" за хрватску мањину у Србији.

Одлазак Милошевића у Книн погрешан, његово присуство у Книну у интересу Хрвата

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је вечерас да је одлука представника Срба у Хрватској Бориса Милошевића да оде на обележевање годишњице Олује била погрешна и да његово присуство у Книну није било потребно српском, већ хрватском народу.

Дачић је поновио ранији став да о питањима која се тичу српског народа у целини треба промислити и да се важне одлуке попут одласка у Книн не доносе на такав начин да је, како каже, реч о приватним ставовима појединца или неких странака.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер