субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Нови нацрт резолуције о Сребреници није битно другачији од претходног
Хроника

Ивица Дачић: Нови нацрт резолуције о Сребреници није битно другачији од претходног

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2015.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да се нови нацрт резолуције о Сребреници коју је иницирала Велика Британија не разликује много од претходног текста и нагласио да се њим не задовољава правда за жртве.

"Генерално гледано, то је настојање да се читава трагедија рата сведе на један догађај, односно један злочин, и сматрамо да се тиме не задовољава правда за све жртве", рекао је Дачић за РТС и додао да Влада Србије још није званично огласила о новом документу.

Он је казао да се земље чланице Савета безбедности Уједињених нација још нису усагласиле око текста, и да постоји могућност четврте резолуције која би могла да представља компромисно решење са резолуцијом коју је поднела Русија.

Према његовим речима, постоји могућност да се различите стране договоре или да се гласа за обе резолуције, а формално-правно могу и да одустану.

"Србија није фактор који о томе одлучује, ми нисмо чланица Савета Европе, нисмо чак ни добили позив за учешће у седници", казао је министар и додао да још није било разговора у Влади Србије да ли би неко представљао Србију на седници СЕ.

Дачић је потврдио писање медија да се у трећој верзија резолуције Велике Британије о Сребреници осуђује тај геноцид, али признаје да је у том месту и околини, као и у целој Босни и Херцеговини, било невиних жртава на свим странама.

У документу се признаје да је на свим странама рата било жртава сексуалног насиља, а изостављена је претходна тврдња о "десетинама хиљада жена, девојака, мушкараца и дечака", жртвама сексуалног насиља током сукоба у БиХ, укључујући Сребреницу.

Упитан када ће бити наставак прегвора са Приштином, Дачић је одговорио да не зна, али да пауза "неће бити дуга".

Измена резолуције: Невине жртве на свим странама

Трећа верзија резолуције Британије о Сребреници осуђује геноцид, али признаје да је у том месту и околини, и у целој БиХ, било невиних жртава на свим странама.

Како пише "Политика", такође, признаје се да је на свим странама рата било жртава сексуалног насиља, а изостављена је претходна тврдња о "десетинама хиљада жена, девојака, мушкараца и дечака", жртвама сексуалног насиља током сукоба у БиХ, укључујући Сребреницу.

Сада пише да је у геноциду изгубљено више од 8.000 живота, док су хиљаде људи расељене, а породице и заједнице уништене, како сазнаје "Политика".

Тај лист је пребројао одређене речи у резолуцији и установио да се "геноцид" спомиње 26 уместо претходних 35 пута, а "помирење" пет уместо три пута.

Премијер Србије Александар Вучић примио је Нацрт резолуције док је био на путу за Будимпешту, где је новинарима рекао да није имао времена да прочита текст, али да ће га врло пажљиво проучити.

Четврти нацрт резолуције о Сребреници стигао у Србију

Четврти нацрт резолуције о Сребреници стигао је у Србију јутрос, јавила је Радио-телевизија Србије (РТС).

Према РТС-у, нови предлог текста стигао је мање од 24 сата пошто је Србији уручен претходни, трећи нацрт, за који је министар спољних послова Србије Ивица Дачић јутрос казао да "не задовољава правду за све жртве".

По његовим речима, предлози резолуције о Сребреници представљају "настојање да се читава трагедија рата сведе на један догађај, односно један злочин".

У претходној, трећој верзији резолуције Велике Британије о Сребреници, осуђује се геноцид, али се и признаје да је у том месту и околини, као и у целој Босни и Херцеговини, било невиних жртава на свим странама.

О резолуцији о Сребреници Савет безбедности УН треба да се изјасни 7. јула, уочи обележавања 20 година од геноцида у Сребреници.

(Танјуг)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер