четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Нисам оптимиста да ће на самиту ОЕБС-а обарање руског авиона бити окарактерисано као чин агресије Турске
Хроника

Ивица Дачић: Нисам оптимиста да ће на самиту ОЕБС-а обарање руског авиона бити окарактерисано као чин агресије Турске

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. децембар 2015.

 Председавајући ОЕБС-у, министар иностраних послова Србије Ивица Дачић, изјавио је да је све спремно за одржавање министарског савета те организације.

Дачић је рекао и да је његовим састанком са генералним секретаром ОЕБС-а Ламбертом Занијером званично и почела вишедневна конференција чији је домаћин Београд.

Он је, на конференцији за штампу, казао да је, пре пар година и месеци, прича о министарском савету деловала као далека будућност, али да је сада све спремно за њен почетак.

Према његовим речима, велико је признање за Србију што је уопште била председавајућа ОЕБС-у у јубиларној години те организације, када обележава 40 година постојања.

Бивша Југославија, како је подсетио, била је међу оснивачима ОЕБС-а и зато је Србија имала велику обавезу да посао председавајућег обави на најбољи начин и представи се у најбољем светлу.

"Мислим да је Србија имала уравнотежен приступ разним конфликтима на просторима које покрива ОЕБС, а то је од Владивостока до Ванкувера", нагласио је Дачић.

Он је истакао да је, у ових годину дана, имао одличну сарадњу са генералним секретаром Занијером и Секретаријатом ОЕБС-а.

"Све активности око министарског савета су данас већ почеле. Један број делегата је већ пристигао и обављају се седнице радних тела, припремне консултације су у току везано за усвајање докумената", објаснио је Дачић подсећајући да ОЕБС има 57 држава чланица и 11 држава медитеранског и азијског партнерства.

Он је додао да му је велико задовољство то што је за скуп у Београду, како је пренео, акредитовано 1.700 људи и више од 500 новинара из више од 120 редакција.

Министарском савету присуствоваће 44 министра иностраних послова земаља чланица ОЕБС, као и шефица европске дипломатије Федерика Могерини, а данас се најавио и шеф јорданске дипломатије.

Дачић је подвукао да ће на скупу бити присутни и шефови дипломатија две највеће и најутицајније земље света, Русије и САД.

"Ово ће бити прилика за доношење важних политичких одлука, али и билатералних сусрета који ће се одвијати у 'Арени'", подвукао је он додајући да ће бити "на стотине" билатералних разговора.

Одговарајући на питање новинара да ли ће, како то Русија очекује, на скупу обарање руског авиона од Турске бити окарактерисано као чин агресије, Дачић је рекао да није превелики оптимиста да ће за тај предлог бити постигнут консензус.

Дачић је подсетио да се у ОЕБС политичке одлуке доносе консензусом и да ће бити донета свака одлука за коју постоји консензус.

О могућем сусрету шефа аруске и турске дипломатије он је казао да је заказивање билатералних састанака у надлежности делегација и да нема информација да ли ће бити тог сусрета.

Београд ће, како је нагласио, у овој недељи бити дипломатска престоница света.

"За нашу земљу је велика част да организујемо овај догађај, јер је ово највећи скуп од времена одржавања конференције Покрета несврстаних 1989", истакао је Дачић додајући да је то и велики организациони изазов.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер