четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Неко мисли да Србија треба стално да буде под притиском
Хроника

Ивица Дачић: Неко мисли да Србија треба стално да буде под притиском

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. август 2011.

БЕЧ – Србија се залаже за мирно решење, кроз дијалог, које треба да буде трајно, оценио је у Бечу заменик премијера и министар унутрашњих послова Ивица Дачић.

Он је новинарима, након састанка са државним секретаром у Министарству унутрашњих послова Аустрије Себастијаном Курцом казао да се Србија залаже за трајно решење, које је могуће постићи само ако је праведно.

Питање статуса Косова дефинитивно још није решено јер Косово није признато од стране УН, подсетио је Дачић.

„Ми јесмо за компромисно решење и историјско помирење Срба и Албанаца и против смо једностраних потеза. У том смислу је најважније да се на Косову задржи мир и да постоји преговарачки процес”, поручио је он.

То, како је навео, нема никакве везе са жељом Србије да буде чланица ЕУ.

Обично су земље ЕУ које су постале чланице дуго времена преговарале о темама као што је рибарење, као што су неке економске ствари, али нису преговарале о делу своје територије, нагласио је Дачић.

Он је подвукао да, ако је услов да Србија постане чланица ЕУ да се одрекне Косова и призна независност без покушаја да се нађе компромисно решење, онда неће постати чланица.

Србија је урадила све што се од ње очекивало свих ових година, али неко изгледа мисли да Србија треба стално да буде под притиском, истакао је Дачић.

„Једноставно, ми јесмо за европске интеграције, сматрамо да је за Србију добро да буде чланица ЕУ, али када је реч о свему томе Србији су обећане две ствари - да је нико неће терати да призна независност Косова, и да нико неће мењати силом реалну ситуацију на Косову”, објаснио је он.

Ако Албанци нису хтели да живе са Србима у Србији, а сада Срби не желе да живе у независном Косову, шта сада да се ради, да ли ће постојати два аршина, упитао је Дачић.

Дачић борави у Бечу у радној посети током које се састао и са државним секретаром у министарству финансија Андреасом Шидером, као и парламентарном групом аустријско српског пријатељства на чијем је челу аустријски посланик Социјалдемократске странке Јохан Мајер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер