четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Нећу дозволити нову "Олују" на Косову
Хроника

Ивица Дачић: Нећу дозволити нову "Олују" на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. октобар 2011.

Заменик премијера Србије Ивица Дачић и даље сматра да је разграничење најбоље решење за проблема на Косову. У интервјуу за „Ало!“, он каже да преговоре треба наставити што пре и проблем искључиво решавати мирним путем, али да Београд неће мирно посматрати уколико власти у Приштини крену да „чисте“ Србе у некој новој „Олуји“.

- Ова последња дешавања траже одређену врсту уздржаности од свих на терену. Можда данас неки захтеви Срба нису реални, али оно што је сигурно нереално јесте да ће Срби остати да живе на независном Косову. Зато је добро што међународна заједница разговара и преговара са Србима. Исто тако, нисам сигуран да сви фактори у међународној заједници желе да се нађе мирно решење - каже Дачић.

Док ви преговарате из Београда, Србе на Косову убијају као глинене голубове. Шта Београд може да уради осим да политички подржава наш народ на Косову?

- Припадам мало чвршћој линији када је реч о Косову. Ја сматрам да Србија треба да постави одређене црвене линије. Ако може Турска да каже да је напад на Сарајево напад на Турску, исто тако је напад на северни део Косовске Митровице напад на Србију. Ако се Резолуција 1244 не поштује, онда не могу само од нас да траже да је поштујемо ако је нико други не поштује. Зашто се не врати до 1.000 наших полицајаца и војника на Косово? Међународна заједница о томе неће да разговара. Ја то сваки пут поменем и увек наиђем на осуду да то није реално! Дакле, ја сам за то да уколико Албанци силом нападну север Косова, Србија мора да одговори!

Како?

- На сваки начин, пре свега политички и дипломатски, али ако је језик другачији, мора да постоји равнотежа страха. Ако ми кажемо да нећемо интервенисати, то значи да је Тачију све допуштено. 

Да ли то значи да не треба да искључимо и интервенцију наших снага?

- На силу се не може одговорити окретањем другог образа! Дакле, ако Тачи крене у офанзиву на Србе, сигурно нећемо скрштених руку гледати косовску „Олују“, али је најбоље да Београд и Приштина што пре, уз посредовање међународне заједнице, дођу до решења, а једино право решење је оно које је трајно, а самим тим и праведно, а то је да се изврши разграничење!

У чему је разлика између разграничења и поделе? 

- Ма нека га зову како хоће! Разграничење је да свако добије своје!

Зар то није подела?

- Ма ја вам опет понављам, зовите то како хоћете! То је утврђивање нове линије! Ова линија није праведна!

Која би линија по вама требало да буде праведна и где је?

- Нисам ја ту да о томе причам јер СПС, према најновијим истраживањима, има седам одсто подршке. Само кажем да би то било најправедније решење. Уосталом, зашто сад то мене питате, идите на Косово па видите! 

Ви нећете да кажете?

- Сви који дођу на Косово виде шта је шта и где је шта! Немојте да се правимо ћорави. Мој савет је да и Београд и Приштина скину повез с очију! Молим вас, какав је то државни суверенитет да се припадници Кфора и Еулекса превозе хеликоптерима на прелаз! Ако има магле, хеликоптери не могу да лете, значи - нема суверенитета! Исто тако, да ће Срби да успоставе свој суверенитет у Призрену, где сам иначе рођен и где сада живи 20 Срба, такође је фикција! Ја само питам да ли ми желимо решење или бајке и митологију?

Где је та црвена линија коју не бисмо смели да пређемо уколико желимо да уђемо у ЕУ?

- Да ли ћемо и када бити тамо примљени не зависи од тога колико смо према њима понизни. Преговори треба да постоје, али видите како неке земље то коче. На Србији се сви истресају! 

Ми сада желимо да уђемо у ЕУ јер је то наш државни и национални интерес, а с друге стране, наши главни савезници у борби за те интересе су Русија и Кина. Морамо да преломимо. Или ћемо са највећим силама на запад и да нам они буду савезници, под условом да имају више разумевања за српску позицију, или ће време довести до тога да ће се нека будућа Србија у потпуности окренути другој страни. Ако сте већ у ситуацији да вас сви притискају, као у време Милоша Обреновића, морате да нађете и одредите ко је тај пред кога ћете да клекнете јер није функционално да клечите пред свима! 

Нама је потребно савезништво са неком великом силом. 

После најновијих инцидената на Косову, да ли смо даље или ближе добијању статуса кандидата у децембру?

 Уз мудру политику и наставак преговора, сигуран сам да ћемо добити зелено светло.

Добијање статуса кандидата вероватно ће бити један од адута владајуће коалиције у предизборној кампањи?

- Не размишљам о кампањи и изборима, ја само радим свој посао, а најбоља кампања је да ли знате да га радите или не. Према неким нашим истраживањима, СПС сада има седам одсто, а заједно са ЈС-ом и ПУПС-ом око 11. Сигуран сам да ћемо бити трећи на изборима и да ћемо имати више. Ми ћемо сигурно бити важан фактор у формирању нове владе, осим ако Тадић и Николић не реше да то ураде. 

Колико је то уопште реално?

- Једно је питање колико је то реално пре, а колико после избора. Зато не треба искључити било какву могућност.

Па и то да подржите Николића?

- Потпуно је логично да то буде ДС, пошто смо с њима у коалицији. Прво ћемо разговарати са ДС-ом, али то не значи да ће наше жеље постати реалност, све зависи од резултата.

Хоћете ли бити следећи премијер?

- То је баш хипотетичко питање! Ја сам такав договор имао још 2008. са Борисом Тадићем, али се Млађан Динкић побунио јер је имао више посланика од нас. Сада сам му захвалан, зато што сам могао више да урадим са ових позиција него да сам био премијер у време економске кризе.

Учио сам од Милошевића!

Били сте један од најближих сарадника Слободана Милошевића. Шта је то добро што сте од њега научили, а шта не бисте никада поновили?

- Његова добра страна је била што је имао осећај за национални интерес, а лоша што није знао где је граница, односно зид, кад треба да се окренеш да не разбијеш главу. Лоша страна је била и та што је дозволио да његова супруга формира другу партију и што је имао лоше сараднике.

Само ове недеље, било је неколико напада на полицију. Како то спречити?

- Искључиво доношењем нових закона, који би били рестриктивнији!

(Ало)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер