петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Нећемо моћи само економијом решавати питање Косова, решење је у некој комбинацији Дејтонског и споразума из Вашингтона
Хроника

Ивица Дачић: Нећемо моћи само економијом решавати питање Косова, решење је у некој комбинацији Дејтонског и споразума из Вашингтона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. септембар 2020.

Министар спољних послова Ивица Дачић оценио је да је економска нормализација добра, али да се проблем неће решити без решавања кључног проблема.

Дачић је у емисији "Око" Радио-телевизије Србије рекао како се сада види да је решење у некој комбинацији Дејтонског споразума и споразума из Вашингтона и да Европској унији недостаје гвоздена песница.

"Ми не бежимо од политичког решења. Мислимо да је следећи корак да се сагледа која су то могућа политичка решења и да се иде на то да се мора прихватити неко праведно решење за ово питање, иначе, нећемо моћи само економијом", рекао је Дачић.

Он је додао да, без обзира где ће политичко решење да се деси, све мора да се реши у Савету безбедности УН и да је немогуће решити без великих држава - САД, Кине, Русије, али и Француске и Немачке.

Дачић је рекао како је велико питање да ли Србији више одговара да се ствари реше у ЕУ или на основу предлога Гренела и да му се, када погледа ставове Немачке и флексибилност разговора са САД, понекад чини да је лакше разговарати са америчком администрацијом.

Политички аналитичар из Вашингтона Обрад Кесић оценио је да својим потезима САД показују да су спремни да "изгурају" оно што су обећали и да је тон ове посете био другачији, те да су изјаве да Србија држи САД за реч необичне за политичаре из САД.

Он је рекао да је споразум из Вашингтона важан с економског аспекта, јер отвара економске прилике за цео регион, јер са доласком Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ) амерички инвеститори гледају другачије на регион, чиме се ствара слика Србије као стабилног тржишта.

Кесић је оценио као "веома важно" то што је Приштина потписала споразум у Вашингтону, иако су раније рекли да неће потписивати ништа, ако се не реши питање статуса, као и да је важно да су потписали поделу надлежности око Газивода.

Он је то сматра веома важним јер прави промену у односу на раније америчке администрације, да се тако реше и политичка питања - подељеним надлежностима.

Дачић је коментарисао и иницијативу да се заједнички обнове зграде Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије и додао да је Србија више пута у НАТО говорила да је добро да и они учествују у обнови, али да Влада тек треба да види да ли ће се те зграде обнављати у војне сврхе или у друге сврхе, попут хотела.

Кесић је истакао како би волео да се те рушевине очувају, као сећање на лоше ствари које су урадиле не само САД, већ и ЕУ.

Представница ЕПУС Сузана Грубјешић оценила је да се Брисел мало тргао када је видео именовање специјалног изасланика председника САД, а да се после споразума у Вашингтону види опрез Брисела.

"Мислим да им ово иде у прилог, ако се економски нормализују ствари, ово отвара пут за нормализацију политичких односа", рекла је Грубјешић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер