петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Можда формално није тражено да признамо Косово, али оно што се тражи није далеко од тога
Хроника

Ивица Дачић: Можда формално није тражено да признамо Косово, али оно што се тражи није далеко од тога

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. децембар 2011.

Београд - Ивица Дачић изјавио да лепо звуче тврдње да пред Србију није стављен формалан захтев да прихвати независност Косова, али да оне нису тачне.

"Можда је тачно да формално не траже да признамо Косово, али ако прихватимо оно што траже, онда то није далеко од тога", рекао је министар унутрашњих послова новинарима у Палати Србије.

Он је изјаву известиоца Европског парламента за Србију Јелка Кацина да ЕУ није тражила од Србије да призна Косово како би добила статус кандидата за улазак у ЕУ, окарактерисао реченицом "Није шија него врат".

Дачић је казао да су мале шансе да Србија и у марту добије статус кандидата уколико се пред њу буду стављали исти услови, јер је тешко да ће Србија променити свој став.

"Тешко је да можемо да идемо доле", казао је Дачић и напоменуо да је од Србије тражено да призна територијални интегритет дела своје територије, као и да се приликом представљања Косова на регионалним састанцима занемари резолуција УН 1244.

"То је тражено децидирано", напоменуо је Дачић.

Он је казао да је једини услов за улазак Србије у ЕУ питање Косова, које до пре неколико месеци није постојало у европској агенди, истичући да Србија неће пропасти уколико не уђе у ЕУ.

Министар је оценио да је и даље у интересу Србије да настави свој европски пут, али да притом треба да заступа своје националне интересе.

"Постоји црвена линија испод које више не треба да се иде, а мислим да се налазимо дебело на њој", рекао је Дачић и упитао представнике ЕУ да ли заиста желе стабилност у региону, с обзиром на однос према Србији.

"Словенија и Хрватска у Европу, а остатак земаља ка Турској или Русији. Да ли то жели Европа?", упитао је Дачић.

Он је представнике ЕУ упитао и зашто им смета руска хуманитарна помоћ упућена Србима на Косову.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер