петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Макрон исказао жељу да Француска ресетује односе са Србијом, поред Русије имамо и једног пријатеља са Запада
Хроника

Ивица Дачић: Макрон исказао жељу да Француска ресетује односе са Србијом, поред Русије имамо и једног пријатеља са Запада

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јул 2019.

 Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је посета француског председника Емануела Макрона, после дужег времена, била посета са јасним порукама које обавезују онога ко их је изговорио и исказана жеља Француске да се односи са Србијом ресетују.

Дачић је за РТС оценио да се ради о историјској посети, јер је прошло 18 година од како је један француски шеф државе посетио Београд.

Ретки су политичари са Запада који буде емоције. Када погледате историју нашх односа, били су изузетно блиски, па у једном периоду хладни, али постоји једна емоција Француске и Србије, рекао је Дачић.

То је нама било потребно због националног идентитета, достојанства, показатељ блискости са великом светском силом, поред Русије, односно да имамо пријатеља са Запада, констатовао је он.

Без обзира што ће неко имати примедбе да Макрон говори о Косову на други начин него што мислимо, Дачић је подсетио да је Макрон рекао да се не може вратити време уназад, али да позива на ресетовање односа са Србијом.

Када неко каже "ми ћемо волети вас, као што сте ви волели нас", када кажете да вам је Србија у срцу и да ћемо заједно радити, то су поруке које остављају обавезе за онога ко то изговара. Ово је велики корак напред и пријатељство треба неговати, поручио је Дачић.

Он је нагласио да је Макрон истакао потребу за компромисом Београда и Приштине, што је велика промена у политици Француске.

То је оно што и ми говоримо, ка томе се померила и америчка адмнистрација, наводи Дачић и понавља да је Макрон изјавио да је неопходно пронаћи компромис између ставова Београда и Приштине, као и да ће он у томе помоћи.

Он не улази у то који ће се принцип договорити, то је највише што можемо да очекујемо од земљла које су признале незавиност Косова, предочио је Дачић.

На питање да ли је то могуће постићи у наредних неколико месеци, како је то Макрон најавио, Дачић указује да се ради о претераном оптимизму, али не због француског председника.

Он жели томе да се посвети, али то не значи да неки други актери са великим одобравањем гледају, оценио је Дачић.

Дачић је рекао да не може детаљније да говори о неформалној вечери, али начелно може да каже да су "дуго остали и дуго разговарали и да је све то било добро за Србију".

Направљен је корак напред и то даје велики подстрек за за национално достојанство Србије, које је годинама било фрустрирано осећајем да је Запад против ње, закључио је Дачић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер