четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Локалне самоуправе криве за угроженост од поплаве
Хроника

Ивица Дачић: Локалне самоуправе криве за угроженост од поплаве

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. април 2014.

Београд -- Локалне самоуправе, које су погођене поплавама, морају бити ажурније и морају координирати рад са републичким органима, изјавио је премијер Дачић.

Републички Штаб за ванредне ситуације затражио је данас поштовање Закона о ванредним ситуацијама на терену и задужио Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије да појача мере одбране од поплава.

"Приотитет овог Штаба су заштита и спасавање људи", нагласио је председавајући републичког Штаба за ванредне ситуације и премијер у техничкој влади Ивица Дачић, на ванредној седници тог тела поводом ситуације настале због поплава на територији Србије.

Дачић је рекао да локалне самоуправе, које су погођене поплавама, морају бити ажурније и координирати рад са републичким органима и нагласио да се мора поштовати Закон о ванредним ситуацијама, што значи да не треба да чекају помоћ из Београда, већ да учине сопственим средствима.

Он је изразио своје незадовољство што се понављају ситуације о угроженим подручјима од поплаве из 2011. године, где су потпуно иста подручја поново угрожена, што речито говори о небризи локалне самоуправе о стању заштите водотокова на својој територији.

Ивица Дачић упозорава да је тешком стању допринела и лоша организација на локалу.

"Морамо да наставимо са тим активностима јер су чак и неке локалне самоуправе посветиле много више пажње празницима него раду на терену. Мора да се буде са грађанима", поручио је Дачић.

Дачић је оценио да је то недопустиво, са чиме су се сагласили и министри одбране Небојша Родић и грађевинарства Велимир Илић.

Уколико се деси да Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије нема довољно техничких средстава за отклањање последица непогода, мора се увести радна обавеза по закону и ангажовати људство и техника из локалних предузећа, јер је реч ванредном стању, нагласио је Дачић на седници Штаба отвореној за јавност.

Он је затражио од РХМЗ да на време упозори Штаб за ванредне ситуације о потенцијално јаким падавинама и другим временским непогодама и већу кооперативност и координацију јавног предузећа "Србијаводе" и Дирекције за воде у решавању проблема на терену, изазваних поплавама.

Дачић је задужио генералног секретара владе Вељка Одаловића да сачини план који ће министри бити задужени за решавање проблема на терену и да направи предлог за обезбеђење средстава за санацију штета од поплава.

Поједини министри, међу којима је и министар одбране Небојша Родић, нису крили незадовољство јер се поплаве дешавају поново у оним општинама где су се дешавале и претходних година, иако су после њих добијале помоћ за санацију.

"Висину штете одредиће локлане комисије, доћи ће код нас за плаћање, и ја то разумем. Али, нису знали у Лучанима врло поштено да ми кажу где је новац нестао. Они кажу не знамо. А ништа није урађено. Не знам колико је дато, али подаци о томе сигурно постоје", нагласио је министар Родић који је јуче био на терену, и посетио угрожена подручја.

На састанку је саопштено да се мере одбране од поплава спроводе на око 300 километара насипа и грађевина. Да је на 240 километара реч о редовним мерама, а на 55 ванредним.

Број људи евакуисаних због поплава на територији Србије достигао је 440, али нема настрадалих, каже начелник Сектора за ванредне ситуације Србије Предраг Марић.

Поплаве, укор за локалне самоуправе

Немар, недовољна координација институција, лош рад појединих јавних предузећа, али пре свега дела локалних самоуправа, главни су кривци што се поново проглашава ванредна ситуација у општинама које су и раније биле плављене. То је један од закључака Штаба за ванредне ситуације, којим је председавао премијер, а присуствовало девет министара.

Сектору за ванредне ситуације МУП-а Србије наложено је да појача мере одбране од поплава, а Хидрометеоролошком заводу да на свака два сата извештава надлежне о временској прогнози. Такође, договорена је и помоћ за најугроженије.

Влада поручује да ће учинити све што може, а апел и укор иду ка локалним самоуправама.

Премијер Ивица Дачић подвлачи да се у неким срединама више улагало у заштиту дивљих насеља и орница, него насеља у оквиру градова.

"Не може се река бранити целим током. Може где има пара у развијеним државама, али не могу сад ти људи да очекују да ће из Зрењанина отићи да баце чакове тамо код мене у Житорађу. Мора да сангажује мало локална самоуправа, у смислу подстицања људи да то раде", каже Дачић.

На седници Штаба, видно резигниран министар одбране Небојша Родић, упитао је: Како је могуће да се истим општинама, трећи пут исто дешава?

"Висину штете одредиће локалне комисије. Доћи ће код нас на плаћање, ићи ће из буџета и ја то разумем. Нису знали људи у Лучанима поштено да ми објасне где је новац завршио од 2001. Кажу, не знам, а ништа није урађено", наводи министар Родић.

Мада су присутни на седници Штаба сагласни да киша и снег нису једини кривци за ситуацију - министри грађевине и саобраћаја, ипак, имају разумевања за локалне власти.

"Људи су уништени, ја не треба сад да вам причам да су остали без ичега у току ноћи. Не можемо сад јурити кривца у једној општини, ако сељак нема са чим - однела му бујица сено, има стоку која гладује. Мора из робних резерви да се види, да се да хране, концентрата, брашна - да ти људи преживе, да стока преживи, да се то не уништи и не покоље", каже министар Велимир Илић.

Министар Александар Антић подсећа да је штета причињена у најсиромашнијим општинама. "Њихова средства су једва довољна за основне потребе, морамо више обратити пажњу на те средине", додаје министар саобраћаја.

Ванредна седница Штаба показује да заказују и нека јавна предузећа. Део штете, констатују, могао је да буде избегнут.

"Када говоримо о дистрибутивној мрежи ЕПС-а, показало се да неурађени ремонти, лоша координација привредних друштава и редовне активности које су морале да се ураде - нису урађене", истиче министарка енергетике Зорана Михајловић.

Надлежни су извештаје поднели у сат и по. Чуло се да ће наредних дана већи проблем бити отапање снега него киша, да је Црвени крст већ допремио помоћ најугроженијима и да објекти културе нигде нису угрожени.

Саша Мирковић одбацује критике Дачића

Зајечар -- Први човек Зајечара Саша Мирковић одбацује критике да локалне самоуправе нису биле ажурне током поплавног таласа.

Он је тако реаговао на критике премијера Србије Ивице Дачића и министра полиције који је рекао да локалне самоуправе, које су погођене поплавама, морају бити ажурније и координирати рад са републичким органима и нагласио да се мора поштовати Закон о ванредним ситуацијама, што значи да не треба да чекају помоћ из Београда, већ да учине сопственим средствима.

Мирковић тврди да је штаб за ванредне ситуације града Зајечара учинио све што је могао да спречи поплављивање кућа.

Штаб је иначе укинуо ванредне мере у одбране од поплава у Зајечару пошто су и Бели и Црни Тимок почели да опадају.

Дачић је раније данас изразио своје незадовољство што се понављају ситуације о угроженим подручјима од поплаве из 2011. године јер су сада опет поптуно иста подручја поново угрожена, што како је навео говори о небризи локалне самоуправе о стању заштите водотокова на својој територији.

Ситуација с поплавама критична

Београд -- Јутрос се излила Западна Морава у Чачку и у Овчар Бањи. Горњем и Доњем Драгачеву прете клизишта. Од поплава се бране и у Алексинцу. Министри на терену.

Најкритичније је јутрос у селу Ђунис, које се налази на око 15 километара од Крушевца.

Западна Морава која се јутрос излила поплавила је приобалне делове, речено је јутрос агенцији Бета у Сектору за ванредне ситуацје. У Овчар Бањи, која се налази у Овчарско-кабларској клисури, потпљена је већина викендица, пут на излазу из Бање и ресторан Дом.

Ако водостај Западне Мораве настави да расте, могао би да буде угрожен железнички саобраћај на делу пруге Пожега-Чачак, која пролази кроз Бању.

Водостај Западне Мораве висок је и у Чачку и река је поплавила помоћне терене поред кошаркашке хале Борац, пешачку стазу и делове око градског базена.

Критично је и у општини Лучани. Председник те општине Радомир Сретеновић изјавио је јутрос Танјугу да Горњем и Доњем Драгачеву прете одрони и клизишта. "Имамо шест клизишта насталих као последица изливања реке Бјелице као и пет великих из ранијег периода који су последица честих поплава", навео је он, додајући да је то додатно оштетило инфраструктуру.

Сретеновић је казао да је формирана комисија за процену штете на пољопривредним усевима и инфраструктури. Према његовим речима, река Бјелица је остала на стотинама хектара њива и пашњака у селу Ђераћ и низводно према ушћу, док се у горњем току повукла према кориту.

Први човек општине Лучани најавио је данас долазак министра саобраћаја Александра Антића и грађевине Велимира Илића када ће заседати проширени Штаб за ванредне ситуације.

Министри ће потом обићи поплављена подручја и упознати се са размерама штете и потребама становништва на угроженим подручјима како би Влада Србије могла ефикасно да реагује у сузбијању последица поплава, саопштила је Владина Канцеларија за сарадњу с медијима.

Подсетимо, због поплава у Србији ванредна ситуација је проглашена у 11 општина. Међутим, ситуација не иде на боље јер се поред још падавина очекује и топљење снега на планинама.

Начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Предраг Марић навео је јуче да је ванредно стање проглашено у 11 општина у Републици и то у у општинама Лучани, Пожега, Куршумлија, Прокупље, Зајечар, Медвеђа, Лебане, Дољевац, Гаџин Хан, Трговиште и Житорађа, а јутрос је ванредна одбрана од поплава проглашена у општини Алексинац.

Због слабијег снабдевања струјом отежано је снабдевање пијаћом водом у угроженим подручјима, па се у те крајеве већ упућују цистерне са пијаћом водом.

Излиле се реке, прете клизишта

Мештани више општина у Србији боре се с поплавама. Критично у селу Ђунис код Крушевца. Појавила се клизишта у Драгачеву. Иако је тренутно мирнија ситуација на југоистоку земље, услед наглог топљења снега очекује се нови раст водостаја река. Министри у обиласку поплављених подручја.

Ванредна ситуација због поплава на снази је у 11 општина - у Лучанима, Пожеги, Прокупљу, Гаџином Хану, Дољевцу, Житорађи, Куршумлији, Лебану, Медвеђи и Трговишту. Због обилних падавина и изливања воде, има повремених прекида у саобраћају.

Према речима начелника сектора за ванредне ситуације Предрага Марића јутрос је критично само у селу Ђунису код Крушевца. Поплаве угрожавају 25 породица које ту живе. Поплављено је и подножје Ђавоље Вароши, али земљане фигуре нису угрожене. Први пут је под водом и канал између железничке пруге и аутопута код Лесковца, али коридор није угрожен.

Због прилива у језеро Ћелије, Фабрика за прераду воде за два дана достигла је годишњу производњу. Западна Морава је у порасту код Трстеника - на свака три сата ниво те реке расте десетак центиметара, у селу Грабовцу.

Добре вести стижу из Дољевца. Река Топлица се полако враћа у своје корито и ситуација у односу на јучерашњи дан је много боља иако и мештани, али и надлежни кажу да не памте толику реку, јавља дописник РТС-а из Дољевца.

Начелник Управе сектора за ванредне ситуације у Нишу Жарко Дамјановић рекао је за РТС да је протекла ноћ била релативно мирна.

У општини Алексинац у седам сати проглашена ванредна одбрана од поплава што значи да локална самоуправа мора да буде у приправности.

У односу на 2010. годину, када су у том крају биле поплаве, ово је повољнија ситуација.

Део пута Тешица-Дражевац је обустављен за саобраћај. У Витковцу је једна кућа поплављена, а у атару села Доњи Адровац поплављене су оранице.

Нове невоље мештана драгачевских села су клизишта која су се појавила после обилних падавина које су протеклих дана задесиле тај крај, јавља дописнк РТС-а из Лучана.

Више од 300 хектара било је под водом, а домаћинства више нису угрожена. Ово је после шест година трећа елементарна непогода која је донела велике штете, па је формирана комисија за процену штете.

Западна Морава излила се у Чачку и у Овчар Бањи и поплавила приобалне делове.

Услед оштећења коловоза у потпуном су прекиду део пута Краљево - Гоч, деонице Лучани - Гуча и Ивањица - Ушће. Из "Путева Србије" упозоравају на опасност од одрона. Поједине трафостанице искључене су из безбедносних разлога, па грађани у Прокупљу, Куршумлији и делу Ниша и даље немају струју.

Стручњаци упозоравају да, иако је тренутно мирнија ситуација на југоистоку земље, становништво треба да буде опрезно јер се услед наглог топљења снега наредних неколико дана очекује нови раст водостаја река.

На Копаонику има преко 40 центиметара снега који ће се у наредна два дана топити.

Хидролози процењују да се пораст водостаја очекује на Великој, Западној и Јужној Морави, Ибру, Нишави, Топлици, Јабланици Ветреници Млави и Тамишу.

Ускршње бујице немара

Одлазећи премијер и министри огорчени небригом локалних самоуправа јер су поплављена иста подручја која су била угрожена и 2011. и 2008. године.

Републички штаб за ванредне ситуације затражио је јуче поштовање Закона о ванредним ситуацијама на терену и задужио Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије да појача мере одбране од поплава. „Приоритет овог штаба су заштита и спасавање људи”, нагласио је председавајући републичког штаба и премијер у техничкој влади Ивица Дачић, на ванредној седници овог тела одржаној поводом ситуације настале због поплава на територији Републике, пренео је Танјуг.

У време одржавања јучерашњег састанка у 11 општина у којима су бујице нанеле велику штету, срећом без људских жртава, била је проглашена ванредна ситуација. Реч је о општинама Лучани, Пожега, Прокупље, Куршумлија, Зајечар, Медвеђа, Лебане, Дољевац, Гаџин Хан, Трговиште и Житорађа.

Штета је огромна и на територији Краљева, пренеле су агенције. На путу Студеница–Мланча бујица је однела стотинак метара коловоза и одсекла више од 500 домаћинстава.

У неколико општина Црвени крст Србије јуче је упутио помоћ, уз остало и 16 резервоара за снабдевање пијаћом водом, јавио је Фонет.

Угроженим грађанима јуче је помагало и око 200 припадника Жандармерије, саопштило је Министарство унутрашњих послова. Они су распоређени на подручју Прокупља, Зајечара, Краљева и Лучана, где сарађују с припадницима Сектора МУП за ванредне ситуације, обавестио је Танјуг.

Због изливања река и поплава, а ради заштите људи и имовине, привредно друштво „Југоисток” у сарадњи с локалним штабовима за ванредне ситуације искључује поједине трафо-станице у Прокупљу, Куршумлији и делу Ниша. Угрожени објекти биће поново прикључени чим се стекну неопходни услови и прође опасност од поплава, саопштено је јуче из „Електропривреде Србије”.

На јучерашњем састанку републичког штаба, Ивица Дачић је рекао да локалне самоуправе морају бити ажурније и координирати рад с републичким органима. Мора се поштовати Закон о ванредним ситуацијама, а то значи да не треба чекати помоћ из Београда, већ је неопходно да мере одбране од поплава буду примењене уз ослонац на сопствене снаге и средства, нагласио је Дачић који је изразио незадовољство што се понавља ситуација у истим подручјима која су била угрожена од поплава и 2011. године. Ова чињеница речито говори о небризи локалне самоуправе и о стању заштите водотокова на њиховој територији.

С Дачићевом оценом да је то недопустиво, сагласили су се и министри одбране Небојша Родић и грађевинарства Велимир Илић.

Пошто је реч о ванредном стању, уколико Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије не буде имао довољно техничких средстава за отклањање последица непогода, мора се увести радна обавеза и ангажовати људство и техника из локалних предузећа, нагласио је Дачић. Он је затражио од Републичког хидрометеоролошког завода да на време упозори Штаб за ванредне ситуације о потенцијално јаким падавинама и другим временским непогодама.

Ако је за утеху, РХМЗ процењује да данас и сутра неће бити падавина, али се киша поново очекује од среде.

Поплављена села између Ниша и Алексинца

Ниш – Синоћ, око 20 часова, обустављен је саобраћај на старом путу између Ниша и Алексинца јер се и поред дежурстава и интервенција грађана и екипа комуналних предузећа излила вода Јужне Мораве између села Трнава и Тешица. У овим селима поплављена су и месна гробља, а под водом су, такође од синоћ, и сеоска насеља Селиште и Шаренац, поред Дражевца. Око 19.,30 часова из предострожности затворен је саобраћај преко моста на Јужној Морави код Тешице.

Евакуисано 440 људи

Број евакуисаних због поплава на територији Србије достигао је 440, од тога на територији општине Дољевац 60 људи, али нема настрадалих, изјавио је јуче Танјугу начелник Сектора за ванредне ситуације Србије Предраг Марић.

Према његовим речима, због слабијег снабдевања струјом отежано је снабдевање пијаћом водом у угроженим подручјима, а ситуација је последица комуналних и инфраструктурних проблема – чишћења канала и одводних путева.

Угрожен Дољевац и села низводно од Ниша

Ниш – На подручју Нишавског округа, рекао је за „Политику” јуче поподне др Александар Цветковић, начелник округа и командант Штаба за ванредне ситуације, највеће поплаве и штета регистровани су на подручју општине Дољевац, где се излила река Топлица. Само у овој општини под водом је више од 500 хектара плодних ораница, а бујице су у више села уништиле и однеле пластенике са засадима раног поврћа. У педесетак кућа у селима Шаиновац и Шарлинац, као и деловима општинског центра – Дољевца, вода је продрла у подрумске и сутеренске просторије, а 65 мештана ових сеоских насеља евакуисано је пред великим налетом воде. Према речима Жарка Дамњановића, руководиоца Сектора за ванредне ситуације Нишавског округа, сви који су морали да напусте своје домове збринути су и смештени у Дому културе у Дољевцу.

– У спасавању угрожених становника, поред запослених у локалној самоуправи и комуналним предузећима дољевачке општине, учествовали су и припадници Војске Србије и Жандармерије. Спасено је и стотине грла ситне и крупне стоке. Заједно с војском и МУП-ом даноноћна су дежурства на обалама Јужне Мораве, која расте и која је још река у редовној одбрани, али спремни су за интервенције. На Јужној Морави велики су проблеми у селима низводно од Ниша, Мезграји у нишкој, односно Витковцу и другим у алексиначкој општини, где су у помоћ мештанима упућене екипе ватрогасаца из Ниша и других градова – рекао нам је Жарко Дамњановић.

У Топлици нанете велике штете

Прокупље – Већ четврти дан у Топлици непрестано пада обилна киша, а снег се топи на Копаонику и околним планинама. Набујала река Топлица излила се готово дуж целог тока, од села изнад Куршумлије до ушћа у Јужну Мораву код Дољевца, на потесу дужем од 60 километара. Поплављена су многа поља, али и куће, обори, стаје, воћњаци, баште и усеви. Ни најстарији људи овде не памте да је водостај реке Топлице био оволики. Код села Пепељевца ниво воде је био 5,2 метра, читав метар више него икада, па је у општинама Куршумлија, Прокупље и Житорађа проглашена ванредна одбрана од поплава.

Најкритичније је у Куршумлији, код које су се излиле све три реке: Топлица, Бањска и Косаница. Највише штете у овом крају, поред усева, претрпели су локални путеви, од којих су многи и даље непроходни. У овом граду неколико сати биле су у прекиду телефонске и интернет везе и снабдевање водом за пиће.

У Прокупљу је поплављено цело Стрелиште, где се налазе рени бунари из којих се град снабдева водом, па вода из градског водовода није за пиће.

Ситуација је прексиноћ била тешка и у општини Житорађа, где је било угрожено неколико села: Подина, Јасеница, Глашинац и друга, па су неке породице морале да се евакуишу.

Топлицу је посетио Предраг Марић, начелник Управе за ванредне ситуације у Министарству унутрашњих послова. Том приликом је речено да је на угроженом подручју у Топличком округу причињена велика материјална штета, да је 29 лица спасено из бујица и поплављених кућа и да је исељено око 30 породица са 50 чланова. Највећи број исељених смештен је у Спортску халу у Житорађи, где су им обезбеђени грејање и исхрана.

(Б92-РТС-Танјуг-Бета-Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер