четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Још пре три године разјаснили смо са ЕУ тему руског центра у Нишу
Хроника

Ивица Дачић: Још пре три године разјаснили смо са ЕУ тему руског центра у Нишу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. април 2015.

Шеф српске дипломатије за Данас о европској цивилној заштити и Русима у Нишу.

- Не видим у чему је проблем са руско-српским Регионалним хуманитарним центром у Нишу. Уосталом, ми смо отворени и за друге иницијативе, оцењује за Данас Ивица Дачић, потпредседник Владе Србије и министар спољних послова изјаву европског комесара Христос Стилијанидеса да би руски Центар могао да угрози рад европског Механизма цивилне заштите, чији ће Србија постати члан.

Одговарајући на питање како види проблематизовање постојања руског центра у Нишу, Дачић, који је од 2009. године, у неколико наврата, потписивао са руским министром за ванредне ситуације Сергејем Шојгу документа о формирању Регионалног хуманитарног центра у Нишу, каже да је та тема разјашњена са Европском унијом још пре три године.

- О томе смо разговарали са бившом комесарком Кристалином Георгијевом. Центар нема регионалне компетенције, он је билатерални, а може да помаже другима само на њихов позив, значи он је додатак постојећим механизмима. То смо разјаснили са ЕУ још пре три године, истиче Ивица Дачић за Данас.

Упитан да ли то значи да он сматра да Христос Стилијанидес није упознат са тиме, Дачић подсећа шта је приликом отварања руског центра у Нишу највише бринуло ЕУ.

"Не знам, нисам сада укључен у те разговоре. Али ЕУ је бринуло то да ли Центар има намеру да делује као регионални, што би њима сметало јер није део њиховог механизма. Али ако је он билатерални и дејствује на позив земље да помогне, онда не видим у чему је проблем. Уосталом, ми смо отворени и за друге иницијативе", закључио је Ивица Дачић у изјави за наш лист.

Европски комесар Христос Стилијанидес, задужен за хуманитарну помоћ и управљање ванредним ситуацијама, који је јуче боравио у Београду, рекао је уочи доласка да би руски хуманитарни центар у Нишу могао да угрози рад европског Механизма цивилне заштите, чији ће Србија постати члан, али да Европа никада од Србије не би могла да тражи да га затвори.

Одговарајући на питање да ли је споразум у колизији с руско-српским Хуманитарним центром у Нишу, Стилијанидес је рекао да Европска комисија не коментарише такве билатералне иницијативе као што је Центар у Нишу. "Уопштено говорећи, став ЕУ је да свака иницијатива треба да буде комплементарна и да створи услове за заједничко деловање са постојећим Механизмом. Свако преклапање или дуплирање требало би да буде избегнуто", истакао је Стилијанидес.

Подсетимо, формирање руског Регионалног центра у Нишу, пројекта који је почео са реализацијом недуго након продаје Нафтне индустрије Србије руској компанији Гаспромњефт, пратиле су бројне контраверзе, уз вео тајности о детаљима намене и сврхе таквог објекта. Иако су српски и руски званичници у јавности истицали да ће тај центар имати искључиво хуманитарну намену, у вашингтонском Центру за стратешке и међународне студије одмах су оценили да "Москва има амбицију да ту створи војну базу". "Ако приходи од продаје енергената знатно порасту, Кремљ ће тежити војном присуству на Балкану, које би било противтежа америчкој експанзији на Косову, у Румунији, Бугарској и постављању делова антиракетног штита у неколико држава централне и источне Европе", наводи се у анализи овог центра. Нишки објекат је први тог типа који је Русија отворила у Европи.

Учешће Србије у механизму цивилне заштите ЕУ велики корак

Комесар ЕУ Христос Стилијанидес јуче је, у разговору са премијером Александром Вучићем, поздравио опредељеност Србије да постане пуноправни члан ЕУ и то што, кроз регионалну сарадњу, даје велики допринос политичкој и економској стабилности Западног Балкана. Вучић је у том разговору нагласио пуну посвећеност Владе Србије европским интеграцијама, јер је то, како је навео, најважнији спољнополитички приоритет земље. Како се истиче у саопштењу Владе Србије, двојица саговорника изразила су задовољство што је потписан споразум о учешћу Србије у Механизму цивилне заштите Европске уније. Комесар Стилијанидес каже да ЕУ и тиме показује да рачуна на Србију не само као на будућег члана, него као најважнијег партнера Уније у региону, наведено је у саопштењу.

С. Чонградин

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер