среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Једна стална чланица Савета безбедности УН и утицајна чланица ЕУ сматра да је приступ Србије у вези с КиМ иритантан и намерава да упути протест свакој држави која повуче признање Косова
Хроника

Ивица Дачић: Једна стална чланица Савета безбедности УН и утицајна чланица ЕУ сматра да је приступ Србије у вези с КиМ иритантан и намерава да упути протест свакој држави која повуче признање Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. април 2018.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је да је Србија поуздан партнер Европској унији и да су постигнути "нови кораци" у међусобном приближавању, али да "динамика приступног процеса не прати реформске напоре и достигнућа" Србије.

Отварајући конференцију "Нове перспективе за Западни Балкан - о заједничкој спољној и безбедносној политици ЕУ", Дачић је рекао да Србија "недвосмислено има за циљ" да постане чланица ЕУ, али "не може да узврати придруживањем одлукама против оних који је подржавају и помажу у њеној дипломатској борби".

Говорећи о евроинтеграцијама, министар је рекао да је 2017. година за Србију била "година очекивања, тежњи и напорног рада на приближавању Европској унији и чланству" у ЕУ.

"Иако сматрам да динамика приступног процеса не прати наше реформске напоре и достигнућа, радује ме што су нови кораци постигнути, поједина преговарачка поглавља отворена, а Западни Балкан враћен у фокус ЕУ. Нажалост, када је реч о Поглављу 31, у процедуралном смислу није било напретка", рекао је Дачић.

Министар је указао да је извештај о скринингу "и даље на агенди Савета ЕУ и држава чланица", иако је прошло већ четири године од завршетка скрининга за Поглавље 31 које се односи на спољну, безбедносну и одбрамбену политику.

"Без обзира на то, чврсто смо опредељени да будемо спремни за активности које ће уследити након усвајања извештаја и упознавања са његовим садржајем", додао је Дачић на конференцији коју је организовао Центар за међународне и безбедносне послове (ИСАЦ).

Дачић је оценио да се "поглавље 31 сувише често своди искључиво на питање придруживања одлукама и декларацијама ЕУ".

"Србија је поуздан и одговоран партнер који не чека само да преузме своје дужности након што постане пуноправан члан Европске уније, већ делује проактивно. Желим да истакнем да Србија подржава све промене које су у ЕУ покрећу у циљу јачања Заједничке безбедносне и одбрамбене политике, а које су инициране усвајањем Глобалне стратегије ЕУ и Плана имплементације у области безбедности и одбране", рекао је Дачић.

Он је рекао и да је Србију "посебно охрабрило што је у Глобалној стратегији ЕУ јасно истакнуто да стабилност и сигурност ЕУ зависе од стабилности на Балкану", као и да "кредибилна политика проширења представља улагање у безбедност и просперитет Европе".

"Морам да скренем пажњу на значај очувања територијалног интегритета. Србија има конзистентан приступ одлукама о придруживању и он је увек вођен истим принципом. Не можемо да узвратимо придруживањем одлукама против оних који нас подржавају и помажу у нашој дипломатској борби", рекао је Дачић.

"Утицајна чланица ЕУ сматра да је приступ Србије иритантан"

Истакао је и да је Београд посвећен очувању регионалне стабилности и дијалогу о нормализацији односа са Приштином, "али да је за то потребна и сарадња друге стране у дијалогу, а пре свега испуњавање обавеза из договора који су постигнути".

"Недопустиво је да Приштина једнострано мења одредбе Бриселског споразума и континуирано опструира формирање Заједнице српских општина. Поштовање договора, који су и за нашу страну често веома тешки, као и уздржавање од провокација и очување стабилности, у интересу је свих нас", казао је он и позвао ЕУ да задржи мандат ЕУЛЕКС у постојећем капацитету.

Дачић је после говора рекао на конференцији да често долази до "контрадикторних ситуација на међународним конференцијама" и да "једна стална чланица Савета безбедности УН" и "утицајна чланица ЕУ" сматра да је приступ Србије у вези с Косовом "иритантан", и да та држава намерава да упути протест свакој држави која убудуће повуче признање Косова.

Поводом формирања Заједнице српских општина, Дачић је рекао да су "представници Европе комисије глувонеми када је у питању Приштина" и да не зна "да ли је та болест излечива".

“Оно је било дипломатски, а ово је тачно”

Обраћајући се учесницима скупа пошто је прочитао припремљен говор, Дачић је рекао и да му је директор за политике ЕУ у немачком Министарству спољних послова Томас Осовски, с којим је разговарао пре конференције, пренео да су у Бундестагу анализирали његову - Дачићеву изјаву да је питање да ли ће ЕУ постојати 2025. године.

Он је поновио да за "20 или 50 година ЕУ или УН можда неће постојати, али ће Србија постојати".

"Зато морамо да водимо рачуна какве одлуке доносимо", додао је нашаливши се да што више западнобалканских земаља уђе у ЕУ, то ће се пре она распасти.

На констатацију учесника да говори различито од онога што је рекао у припремљеном говору, Дачић је узвратио: "Оно је било дипломатски, а ово је тачно".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер