Хроника

Ивица Дачић: Дубоко смо разочарани због застоја у проширењу ЕУ - то може довести до јачања радикализма на Западном Балкану

Штампа
четвртак, 05. децембар 2019.

 Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је данас да је Западни Балкан дубоко разочаран због успоравања и застоја процеса проширења ЕУ и додао да то шаље лошу поруку државама региона и погодује јачању радикализма, као и јачању унилатерализма у решавању заједничких проблема.

„Дубоко верујем да је, једино кроз компромис, флексибилност и спремност да се уваже и интереси других, а не само сопствени, могуће доћи до одрживих решења за проблеме који су присутни у региону“, рекао је Дачић У обраћању учесницима Министарског састанка ОЕБС у Братислави Дачић је рекао да се “ једино кроз компромис, флексибилност и спремност да се уваже и интереси других“ , а могуће доћи до одрживих решења за проблеме у региону.

Он је међутим додао да је и поред таквог приступа Србије, дијалог Београда и Приштине блокиран већ дуже од годину дана.

Оценивши да су „приштински политичари неодговорним, унилатералним потезима, попут увођења такси од 100 одсто на робу из централне Србије не само угрозили опстанак и права српске заједнице и прекршили регионални ЦЕФТА споразум о слободној трговини, већ и онемогућили постизање компромисног и одрживог решења са којим се ни једна страна не би осећала као победник или побеђени“ ,Дачић је позвао међународну заједницу да „утиче на нове приштинске власти да укину ову једнострану меру и да се у доброј вери врате дијалогу као једином начину за решавање проблема“ на Косову.

Дачић је оценио да је ОЕБС ове године био суочен са озбиљним и нагомиланим проблемима и да је „упркос неуморним напорима словачког и претходних председавања да државе учеснице укључе у суштински дијалог који би водио јачању Организације и њеном ефикаснијем деловању, а самим тим и повећају безбедност у региону ОЕБС, тај циљ је још увек далеко,“ а „динамика ОЕБС није каква се жели“.

Он је оценио да би добар почетак у проналажењу пута за излазак из те компликоване ситуације био да државе учеснице прихвате да није неопходно да сви имају исте погледе на постојеће проблеме и изазове, али да морају поштовати различитости, показати отвореност да у доброј вери приступе дијалогу и теже компромису у отклањању или бар смањењу безбедносних ризика.

„Не смемо се одрећи дипломатије, јер то отвара врата сукобима“, рекао је Дачић.

У обраћању шефовима дипломатија земаља ОЕБС Дачић је указао да је наредна година симболична и због обележавања 75 година од завршетка Другог светског рата, 20 година од усвајања Повеље о европској безбедности и 45 година од усвајања Хелсиншког завршног акта.

Дачић је казао да се лекције Другог светског рата не смеју заборавити и да се морају спречити покушаји релативизације догађаја из тог рата.

„У том смислу, Србија посебно подржава усвајање Министарске декларација поводом 75-годишњице завршетка Другог светског рата, чији је била коспонзор“, додао је Дачић у говору који је пренело Минисатрство спољних послова Србије.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]