уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић у Тирани: ЕУ је препознала проактиван приступ Србије развоју добросуседских односа и резултате дијалога са представницима Приштине
Хроника

Ивица Дачић у Тирани: ЕУ је препознала проактиван приступ Србије развоју добросуседских односа и резултате дијалога са представницима Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. мај 2015.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је данас у Тирани да наша земља подржава сва настојања за постизање интегрисаног, свеобухватног и одрживог економског раста у региону до 2020. године.

Он је, такође, изразио очекивање да ће спровођење Стратегије Регионалног савета за сарадњу (РСС) за Југоисточну Европу (ЈИЕ) 2020. године отворити нове могућности за повезивање регионалних иницијатива са активностима ЕУ.

"Уверен сам да регионална сарадња, оријентисана ка конкретним пројектима, представља основу за остваривање економских и политичких приоритета региона.

Управо нам Стратегија за ЈИЕ 2020 указује да читав регион мора заједнички да се суочи са питањима која су од кључног значаја за све нас, а то су економски раст и креирање нових радних места", рекао је Дачић на годишњем састанку РСС.

Он додао и да сматра да ће том стратегијом бити олакшан приступ вишекорисничком ИПА фондовима (претприступна помоћ) као и другим заинтересованим донаторима, саопштило је Министарство спољних послова.

Према његовим речима, Србија се "континуирано залаже" за интензивирање свих облика регионалне сарадње, који би допринели стабилности региона, његовој европској интеграцији и међународној афирмацији.

"Проактиван приступ Србије развоју добросуседских односа и регионалне сарадње, као и резултати дијалога са представницима Приштине и важне политичке одлуке које је донела влада Србије, препознала је и ЕУ, што се посебно огледа у одлуци Европског савета да отвори преговоре о приступању Србије ЕУ", указао је Дачић.

Напоменувши да међу грађанима Србије постоји свест да је у току сложен и тежак период спровођења неопходних реформи, он је оценио да је Србија направила велики напредак у бројним областима, попут борбе против корупције и организованог криминала, као и на плану унапређивања људских и мањинских права.

Како је рекао, захваљујући спроведеним реформама Србија је успела да у последњих годину дана привуче 1,3 милијарде евра нових инвестиција, а усвојен је и низ реформских закона у циљу оздрављења привреде и окончања процеса реструктурирања и приватизације.

Он је додао и да ће један од приоритета владе бити свеобухватна реформа државне администрације како би се подигао квалитет јавних услуга и повећала одговорност службеника у обављању послова јавне управе.

Истакавши значај који РСС има за промовисање и унапређење међусобног дијалога на свим нивоима и у свим областима од интереса за регион, Дачић је похвалио резлутате које је Савет постигао у пертходном периоду напоменувши да је за њих најзаслужњи генерални секретар Горан Свилановић и да би "логичан потез" био његов реизбор на ту функцију.

Дачић је истакао и да су састанци, који су одржани у Београду, Приштини, Бриселу у формату Западнобалканске шесторке", допринели даљем јачању стабилности региона, као и да су потврдили да регионална сарадња и економска стабилност представљају заједничко „средство" за постизање европских стандарда и испуњавање критеријума за чланство у ЕУ.

"Будућност регионалне сарадње зависи искључиво од нас самих, односно од ангажовања свих релевантних актера у региону на продубљивању међусобних односа на свим нивоима, што је једини начин за постизање опипљивог напретка", закључио је Дачић.

Ивица Дачић данас и сутра у посети Тирани

Први потпредседник Владе Србије и министар спољњих послова Ивица Дачић учествоваће на годишњем састанку Регионалног савета за сарадњу (РСС) и Састанку министара спољњих послова Процеса сарадње у југоисточној Европи (ПСуЈИЕ), који се данас и сутра одржава у Тирани.

Годишњи састанак Регионалног савета за сарадњу заједно организују Регионални савет за сарадњу и Република Албанија, као председавајући Процесу сарадње у југоисточној Европи, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.

Планирано је да се на састанку размотри и оцени напредак остварен у спровођењу Стратегије и програма рада РСС за период од 2014. до 2016, као и Стратегије за Југоисточну Европу 2020.

Годишњи састанак ће, такође, бити прилика за размену мишљења о општим догађањима у региону и о улози РСС у промовисању сарадње на регионалном нивоу, пише у саопштењу.

Формални састанак министара спољних послова ПСуЈИЕ означава завршетак албанског председавања Процесу сарадње у југоисточној Европи, а након Албаније, Процесом сарадње ће председавати Бугарска.

Делегација Републике Србије ће, између осталог, нагласити значај који Србија придаје јачању добросуседских односа и укупне сарадње у региону, а посебно ће истаћи да је таква сарадња један од кључних приоритета наше спољње политике, у функцији стратешког циља - пуноправног чланства Републике Србије у ЕУ.

Како је најављено, током састанка биће истакнут и значај регионалног дијалога, размене мишљења и идеја од заједничког интереса у циљу реализације заједничких, регионалних пројеката.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер