петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Чланство у ЕУ путоказ, не треба скретати са тог пута; Најавом тужбе против Србије за "геноцид на Косову", Приштина покушава да тему дијалога стави у други план
Хроника

Ивица Дачић: Чланство у ЕУ путоказ, не треба скретати са тог пута; Најавом тужбе против Србије за "геноцид на Косову", Приштина покушава да тему дијалога стави у други план

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. јун 2021.

 Председник Скупштине Србије Ивица Дачић оценио је да најавом тужбе против Србије за геноцид на Косову, Приштина покушава да тему дијалога "стави у други план".

Он је казао да такве најаве стижу из Приштине уочи сваке рунде дијалога у Бриселу.

„То је покушај да се каже да постоје предуслови да би се уопште причало о дијалогу. Ратна одштета, тужба за геноцид и наводна силовања на Косову, то је увек тако било кад год су у Бриселу покренути разговори“, казао је Дачић за телевизију Пинк.

Оценио је као „смешне“ најаве Приштине да ће тужити Србију за „геноцид“.

„Да су имали правног основа, они би то питање одавно покренули“, навео је Дачић.

Додао је да су пред Србијом „тешки дани“ јер како је оценио, постоји „кондензовани притисак са различитих страна“.

Дачић је најавио да ће 28. јуна у Бриселу бити одржан састанак председника парламената земаља Западног Балкана, нагласивши да је чланство у Еврпској унији „путоказ и да не треба скретати са тог пута“.

„Ми смо на таквом геостратешком месту да другачији пут и немамо. Можемо бити неутрални, да не будемо чланови ЕУ, али ми нисмо у таквој ситуацији, попут Норвешке“, констатовао је он.

Дачић је истакао да се сутра прате разговори делегација Београда и Приштине у Бриселу, а наредне недеље ће бити одржана седница Скупштине Србије са том темом.

Дачић је, говорећи о одлуци да се Хашком суду не изручују радикали Вјерица Радета и Петар Јојић због непоштовања суда, поменуо случај Француске која је одбила да изручи некадашњу портпаролку Трибунала Флоранс Артман због истог разлога.

Када је реч о Црној Гори и Темељном уговору са Српском православном црквом, Дачић је оценио да ће Цркви бити лакше да са новом влашћу потпише уговор, него са влашћу коју је чинила Демократска партија социјалиста.

„Да није било митрополита Амфилхија, премијер Здравко Кривокапић не би био на челу листе. Нас интересују међусобни односи, интересује нас положај СПЦ, да ли ће људи моћи на одмор, да грађани Србије и Црне Горе међусобно путују“, оценио је Дачић и пожелео властима у Црној Гори „све најбоље“.

(Бета-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер