петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Ако дође до договора у БиХ, ја бих подржао да се Република Српска припоји Србији; Србија тежи да реши спорна питања с "Косовом", пре свега себе ради
Хроника

Ивица Дачић: Ако дође до договора у БиХ, ја бих подржао да се Република Српска припоји Србији; Србија тежи да реши спорна питања с "Косовом", пре свега себе ради

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. март 2018.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да би поштовао одлуку да се Република Српска припоји Србији, ако би то био договор свих народа у БиХ.

"О будућности БиХ треба да одлучују сви народи, а ми ћемо поштовати њихов договор. Уколико буде постигнут такав договор, поштоваћемо га", рекао је Дачић новинарима у Сарајеву, коментаришући изјаву председника РС Милорада Додика како би РС и север Косова требало припојити Србији.

Он је поновио да Србија поштује територијлани интегритет БиХ, истичући да се званични Београд залаже за мир, дијалог и договор.

"Имамо специфичне односе с Републиком Српском, али они нису на штету ни другог ентитета, других народа или БиХ", истакао је српски шеф дипломатије.

Говорећи о решавању питања границе између БиХ и Србије, Дачић је рекао да БиХ неће имати никаквих проблема у решавању овог питања, додавши да и Србија и БиХ имају већи проблем с решавањем питања граница с Хрватском.

Коментаришући данашњи састанак шефова дипломатија шест земаља Западног Балкана у Сарајаву, Дачић је оценио да ће се у наставку разговарати о Фонду Западног Балкана, који је формиран на иницијативу Вишеградске групе и у који свака држава улаже новац који се користи за пројекте.

Додао је да ће се разговарати и о самиту у Лондону.

"Одржавање самита с најважнијим земљама чланицама ЕУ добра је идеја, јер нам даје на знање да је ипак реална европска перспектива. Задовољни смо што је Србија у Стратегији о проширењу, уз Црну Гору, потписана као земља која може рачунати на чланство до 2025. године, али подржавамо и све друге на том путу. То би било веома добро и то би био фактор стабилизације и мира на Балкану када би дошло до бржег чланства", казао је српски шеф дипломатије.

Он је још оценио да ЕУ има двојаке критеријуме када је реч о приступању у чланство, презицирајући да се од земаља Западног Балкана захтева да реше билатералне спорове, а да то није тражено од других земаља које су приступиле раније.

Као пример, Дачић је навео спор Хрватске и Словеније у вези с границом.

"ЕУ често неке формулације тумачи на начин на који не тумаче државе чланице. Шпански премијер Маријано Рахој казао је како неће учествовати на самиту у Бугарској уколико буде учествовало Косово. Ко је икада утврдио званични став ЕУ да је услов за Србију признавање Косова? То су формулације које се можда свиђају некој појединој земљи, а ЕУ има статусно неутралан став", казао је Дачић.

Према његовим речима, Србија тежи да реши спорна питања с Косовом, пре свега себе ради.

"Упућивање претњи и уцена Србији није пут, желимо у ЕУ, али на частан и достојанствен начин", нагласио је Дачић.

Говорећи о формирању војске Косова, он је истакао да то није предвиђено Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН и да српски чланови косовског парламента никада неће гласати за то.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер