среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иванка Поповић, ректор Београдског универзитета за Инсајдер о паду на Шангајској листи: Кад не радите довољно или не радите ништа, други вас престигну
Хроника

Иванка Поповић, ректор Београдског универзитета за Инсајдер о паду на Шангајској листи: Кад не радите довољно или не радите ништа, други вас престигну

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. август 2019.

Универзитет у Београду другу годину за редом пада на Шангајској листи и сада се налази између 401. и 500. места, што је у односу на 2018. пад за око 100 места. Иванка Поповић, ректорка Београдског универзитета, наводи за Инсајдер да је пад на Шангајској листи био очекиван, као и да је последица разних околности везаних за реализацију науке у Србији и за опште околности у свету.

 

Од 1.000 рангираних светских универзитета, Универзитет у Београду нашао се на престижној Шангајској листи између 401. и 500 места. Можда би ова позиција била задовољавајућа, с обзиром на то да Листа обухвата свега два одсто универзитета на свету, да београдски није наставио тренд пада. Наиме, пре две године се на истој листи налазио између 201. и 300. места, а прошле између 301. и 400. позиције. 

Ректорка Иванка Поповић каже за Инсајдер да је пад био очекиван и да је последица оног колико ми радимо, али и колико раде други.

„Кад ви не радите довољно или не радите ништа, онда вас други који раде престигну. Стајање у месту је клизање на доле. Овај пад на Шангајској листи био је очекиван. Последица је разних околности везаних за реализацију науке у Србији и за опште околности у свету“, каже Поповић.

Она наводи да очекује да ће нови закони, као што су закони о Фонду за науку и научним истраживањима, направити подстицајнију атмосферу у друштву, као и да ће се ефекти видети тек за две године.

„Очекујем да ћемо успети да се одржимо међу 500 најбољих. То је изванредан успех за земљу као што је Србија, уз тако скромна улагања. На Шангајској листи десетинке бодова праве разлику у пласману“, истиче Поповић.

На питања да ли су афере о спорним докторатима у Србији допринеле паду, она одговара одрично.

„Било какве инсинуације око тога су нетачне. Листа је везана за квантитативне показатеље“, тврди ректорка Универзитета у Београду.

БУ: Ствар престижа је бити на Шангајској листи

Београдски универзитет је саопштио да је до промена на Шангајској листи дошло првенствено захваљујући чињеници да „поједине земље, нарочито оне у Источној Азији, све више улажу значајна средства у оснаживање и позиционирање својих универзитета”.

 

У саопштењу се истиче да је Шангајска листа неформална, али да је ствар престижа бити на њој јер обухвата само два одсто светских универзитета.

„Критеријуми за рангирање су алумни добитници Нобелове награде и сродних дисциплинарних награда, наставници и истраживачи добитници Нобелове награде, број високо цитираних наставник и истраживача у оквиру одређене научне области, број научних радова објављених у часописима 'Science i Nature', број научних радова објављених у часописима са 'Science Citation Index' и  'Social Science Citation Index', академски допринос према наведеним индикаторима у односу на број запослених”, наводи се у саопштењу.

То рангирање спроводи шангајски Универзитет Ђао Тонг још од 2003. године.

Осим Београдског, на Шангајској листи рангиран је и Универзитет у Новом Саду и то између 901. и 1.000. места што је позиција коју је имао и прошле године.

Ректорка Иванка Поповић наводи да је упркос паду Универзитет у Београду заузео најбољу позицију на Листи у односу на универзитете у региону. Загреб се такође нашао између 401. и 500. места, док је претходне године био рангиран од 501. до 600. места.

Љубљана је забележила пад на 501-600, а претходне године била је међу 500 најбољих универзитета.

(Инсајдер, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер