Početna strana > Hronika > Ivan Vejvoda: Nisam vređao ambasadora Konuzina
Hronika

Ivan Vejvoda: Nisam vređao ambasadora Konuzina

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. septembar 2011.

Posle napisa u ruskim medijima da su odnosi Beograda i Moskve ugroženi zbog uvreda upućenih ambasadoru Aleksandru Konuzinu na Beogradskom bezbednosnom forumu, moderator skupa Ivan Vejvoda tvrdi za „Politiku” da su to izmišljotine:

– Bio sam iznenađen izjavom da je vređan ambasadora Ruske Federacije. Svi oni koji su bili u sali ili oni koji su imali priliku da vide video-snimak mogli su da se osvedoče da je rasprava vođena u ozbiljnom duhu tolerancije, jednog ozbiljnog javnog prostora, gde je svako mogao da izrazi svoje mišljenje. I čini mi se da je opšti utisak da je ambasador imao svu priliku i sve vreme da iskaže svoje mišljenje i da je uloga moderatora ostala u granicama da omogući raspravu. Reči koje su mi imputirane da sam izgovorio i za koje se tvrdi da su uvredljive, nisu nikada izgovorene. To je jednostavno izmišljeno – kazao je Vejvoda i dodao da on nikako ne može biti glavna figura u ovom slučaju.

Vejvoda ne veruje da karakter odnosa Beograda i Moskve može sada značajnije da se promeni.

– Svih ovih godina predstavnici Ruske Federacije su jasno iskazivali da je put Srbije ka EU nešto sa čime oni nemaju nikakav problem. Pitanje odnosa sa NATO-om bila je neka tačka gde su postojala neslaganja. Treba istaći da Rusija ima intenzivan odnos sa NATO-om, kroz partnerstvo NATO–Rusija i u okviru Partnerstva za mir. Takođe, mislim da je i poseta premijera Putina pokazala da odnosi sa Rusijom imaju suštastvenu podlogu u energetskim odnosima. Ruski analitičari svih ovih godina jasno govore da se Balkan kreće ka evropskim i evroatlantskim integracijama i tu su stvari dosta jasne – napominje Vejvoda, koji je i izvršni direktor Balkanskog fonda za demokratiju.

Medijska prašina podigla se posle govora ambasadora Konuzina na pomenutom bezbednosnom forumu, kada je ocenio da Beograd ne štiti dovoljno svoje sunarodnike na Kosovu. Da ovaj slučaj neće ostaviti veće posledice po odnose Srbije i Rusije, smatra i Vatroslav Vekarić, bivši direktor Instituta za međunarodnu politiku i privredu:

– To je neugodna epizoda, koja po mom mišljenju neće imati neposredne i dugoročne posledice. Mislim da je sada malo podignuta temperatura, ali u svakom slučaju ostaje utisak da Beograd nije reagovao adekvatno. I to, samo po sebi, može na neki način da zadovolji Moskvu, jer nije bilo nikakve državne reakcije niti osude takvog ponašanja ambasadora, koje je svakako bilo neuobičajeno i neprikladno. Beograd nije reagovao oštro, zapravo nije reagovao nikako i to može Moskvu ostaviti mirnom, jer nije bilo pogoršavanja.

Vekarić smatra da nedavni oštri napisi koji su se pojavili u uticajnom moskovskom listu „Izvestija”, kao i na ruskom javnom servisu „Glas Rusije”, ipak, ne odražavaju realno stanje međudržavnih odnosa. Podsetimo, provladina „Izvestija” objavila je pre sedam dana redakcijski komentar u kome se ocenjuje da „saveznički odnosi između Moskve i Beograda mogu postati prošlost”.

– Druga je stvar što se u medijima podigla prašina, što su se oglašavali predstavnici različitih političkih struja, i kod nas i u Rusiji. Ali to je sastavni deo normalnog demokratskog života. Ali na međudržavne odnose, mislim da ovaj događaj neće ostaviti ni kratkoročne ni dugoročne posledice. Vremenom će sve to da se slegne – smatra Vekarić.

Iako moskovski mediji smatraju da savezništvo Srbije i Rusije može biti ugroženo upravo zbog nereagovanja Beograda, u smislu zaštite ruskog ambasadora, koji je, kako tvrde, bio izložen „replikama uvredljivog karaktera, nedopustivim u komunikaciji sa opunomoćenim ambasadorom suverene države”, Vekarić smatra da je trebalo učiniti suprotno:

– U takvim situacijama, minimum koji je moguć, pa rekao bih i neophodan, jeste da ambasador bude pozovan u Ministarstvo spoljnih poslova i da mu se iznese stav o takvom istupu. Jer on je kritikovao državnu politiku na Kosovu i državnu vlast, i to neposredno nakon izlaganja šefa države. Reč je o nečemu što svakako zaslužuje razgovor i razjašnjenje, to je u diplomatskoj praksi uobičajeno – dodao je Vekarić.

Prema njegovim rečima „reakcije ministarstva nije bilo verovatno iz određenih obzira, iz želje da se stvari ne zaoštravaju”, ali je politiku prema Rusiji neophodno dodatno razjasniti.

– Situacija je ionako veoma zategnuta na Kosovu i državno rukovodstvo je verovatno cenilo da nije neophodno sada ulaziti u nove probleme. Naravno, u odnosima Srbije i Rusije su potrebna dalja razjašnjavanja. Srbiji je neophodno da se sama sa sobom suoči i vidi šta želi u svojoj spoljnoj politici – navodi Vatroslav Vekarić.

Ambasador Konuzin prekjuče je boravio u Topoli, gde je učestvovao u obeležavanju krsne slave ovog šumadijskog grada – Male Gospojine, u društvu princa Aleksandra Karađorđevića i princeze Katarine, i uz prisustvo lidera NS-a Velimira Ilića. Kako prenose mediji, u Karađorđevom gradu ukazane su mu velike počasti, a pojedinci su mu prilazili i ljubili ruke, a tom prilikom uručena mu je i plaketa Presvete Bogorodice. Takođe, u centru Beograda ovih dana su osvanuli plakati na kojima piše: „Gospodin Aleksandar Konuzin, ambasador Srba u Srbiji”.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner