среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Тасовац: Свесни смо да без слободе изражавања нема демократског друштва
Хроника

Иван Тасовац: Свесни смо да без слободе изражавања нема демократског друштва

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. март 2015.

Министар културе и информисања Србије Иван Тасовац изјавио је данас да је Србија свесна да без слободе изражавања нема и неће бити слободног и демократског друштва.

"Зато нам је битно да унутар бројне (ОЕБС) породице (која има 57 чланова) сви будемо принципијелни и бескомпромисни у одбрани права на слободу изражавања, да останемо солидарни и радимо на проналажењу сигурног система раног упозоравања и превенције", рекао је Тасовац затварајући међународни скуп о безбедности новинара у региону Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).

Тасовац је додао да данашњи скуп не би био заокружен ако не би изрекао неке податке од којих су два обележила светску сцену, а четири домаћу и предмет су овдашњих преиспитивања и суочавања са нашом блиском прошлошћу.

"Шарли Ебдо - 7. јануар 2015. године, напад у Данској - 14. фебруар 2015. године, Дада Вујасиновић - 8. април 1994. године, Славко Ћурувија - 11. април 1999. године, бомбардовање РТС - 23. априла 1999. године и Милан Пантић - 11. јун 2001. године", рекао је Тасовац.

Министар је подсетио да се често после масакра у Шарли Ебдоу могло чути или прочитати "да, али...". и додао да "нема тог ‘али’ када су у питању оправдања за било какво насиље или притисак на новинаре".

"Нема и не треба да буде било каквог ‘али’ када је у питању кажњивост злочина над новинарима", рекао је Тасовац и додао да је Влада Србије дала конкретан пример у том правцу када је формирана Комисија за откривање убистава новинара, која је "до сада много тога урадила".

Министар је навео да баш као што и практичним делима дајемо примере у којима како је казала Дуња Мијатовић "држава треба да држи руке што даље од медија", у Србији, се држава управо повлачи из власничке структуре медија, уводи се пројектно финансирање и контрола државне помоћи, што ће бити предуслови за бољитак у тој

области.

Тасовац је истакао да је част што се организује оваква конференција тим пре већа, јер Србија ове године председава фамилијом од 57 породица.

Директор Канцеларије представнице ОЕБС за слободу медија Андреј Рихтер рекао је да је та канцеларија "забележила" све изречено на конференцији и да је сада потребно појачати пажњу и бавити се новим изазовима.

"Положај новинара који су жила куцавица демократије и даље ће заузимати високо место у агенди мисије, јер је важно да не потпадну под утицај влада и закона који ограничавају слободу истраживања", рекао је он.

Према његовим речима, неке државе користе своје агенте да би гурале новинаре у пропаганду и нечасне комбинације са политичким и корпоративним елитама.

Државни секретар у Министарству културе Саша Мирковић изјавио је да очекује да ће закључи конференције бити преточени у дела и омогућити да се боље разуме положај новинара.

Главне теме дводневне конфоренције о заштити безбедности и интегритета новинара у региону ОЕБС-а биле су безбедност новинара и изазови за медије после напада на париски недељник Шарли Ебдо, онлајн безбедност жена новинара, дигитална безбедност и коришћење интернета за медије и новинаре и правна заштита новинара.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер