петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Ивањи: Шта ће Синиши Малом докторат кад може да ради шта хоће, као и Весић; Макрон је хтео да докаже да говори у име Европе, докле год је овде мирно као на гробљу, дотле Вучића неће дирати
Хроника

Иван Ивањи: Шта ће Синиши Малом докторат кад може да ради шта хоће, као и Весић; Макрон је хтео да докаже да говори у име Европе, докле год је овде мирно као на гробљу, дотле Вучића неће дирати

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. јул 2019.

Писац Иван Ивањи каже да, упоређујући посете председника Русије и Француске, Владимира Путина и Емануела Макрона, Србији, чини се да је Путину било све јако досадно, да му је све ишло на живце, док је Макрон заиста уживао у почастима које су му указане. Ивањи каже и да не разуме зашто је политичарима толико битно да имају докторат.

"Огромна је разлика између те две посете. Видело се да је Путину све било досадно, све му је ишло на живце, једва да је рекао пар речи, док је Макрон, који наилази на доста противљења и тешкоћа у својој земљи, уживао у свим почастима које су му указана. Он је причао и причао, много је помињао љубав два народа, нарочито у Првом светском рату", казао је Ивањи у Новом дану.

Међутим, наглашава, Макрон је остао чврст у својим ставовима.

"Он није рекао 'ми смо за поделу Косова', рекао је 'ми смо Косово признали'. Тако исто и о ЕУ, остао је при ставу да нема проширења док се Унија не реформише. Дакле, у суштинским стварима, он је остао тврд, и то је његов стил", рекао је Ивањи.

На питање шта мисли о томе што француски председник није разговарао с лидерима опозиције, гост Н1 каже да је објашњење да је то због тога што је писмо опозиције стигло касно - "причам ти причу".

"Требало је да их позову Французи, амбасада је сама требала да их контактира, није требало опозиција ни да се нуди, барем не јавно...За мене је то знак - не занима нас унутрашња политика Србија, докле год је држава стабилна...Макрон је говорио у име Европе и то је хтео да докаже", каже Ивањи.

Докле год је овде мирно, као на гробљу, дотле Вучића неће дирати, казао је Ивањи.

Очигледно је, наглашава, да француски председник користи тренутак да изгради себи позицију након што се Ангела Меркел повуче из политике.

"И то је очигледно, јер она је почела да силази и пре те њене очигледне болести. Нико у Немачкој не верује да ће она да издржи до краја мандата", рекао је писац.

Бојкот избора није добра идеја

Говорећи о бојкоту избора, који најављује већина опозиционих партија, Ивањи каже да је тај потез "доста неодређен".

"Да би се побеђивало на изборима, треба изградити личност. Док се наступа са пет, шест људи, од који ниједан не може да 'исплива', са различитим међусобним односима, човек нема шта да ради. Док се не изгради нека личност у коју можемо да верујемо, а то Саша Јанковић очигледно, није био. Једног дана ће шансе бити, али ја не видим још крај тунела", казао је Ивањи.

Додаје да, док се то не деси, мисли да би требало ићи на изборе и седети у парламенту.

"Ако је потребно да ја кажем шта бих ја приватно мислио, ја бих ишао на изборе, остао бих у парламенту и искористио сваки тренутак да се нешто може рећи. Завући се у рупу и жалити се - коме? То све не доноси очигледно ништа", рекао је гост Н1.

Коментаришући избор Урсуле фон дер Лајенза председницу Европске комисије, Ивањи каже да ће се она вероватно боље снаћи у ЕУ, него у ресору одбране Немачке.

"Она је са својим последњих говором кад се препоручивала, добила неки глас, јер говори течно три језика. Она је дошла као зец из шешира Ангеле Меркел, и сви су били против ње до последњег тренутка Да је ниси изабрали, ЕУ би била у тоталном распаду", рекао је Ивањи.

Зашто политичари "пате" за докторатима

Он је изнео интересантан податак да је Фон дер Лајен била једно време на мети критика јер је њена докторска диплома била оспоравана.

"Она је пре три године имала велики проблем у вези са докторском дисертацијом, оспоравали су је да је плагијат...Али је комисија Медицинског факултета где је полагала, донела одлуку да је она доста плагирала али да има и доста њеног рада, те је са 7:1 гласова докторат остао", рекао је Ивањи.

Докторат у Србији између осталог, оспоравају и министру финансија Синиши Малом. Професор Огњен Радоњић поднео је оставку на чланство у Већу научних области правно-економских наука Универзитета у Београду следећи, како је навео у писму декану БУ и Научно-наставном већу, "светли пример Слободана Првановића", заменика члана Одбора за професионалну етику.

Радоњић је у образложењу оставке навео да је Одбор за професионалну етику Универзитета у Београду издао штуро саопштење о предмету оспорене докторске дисертације Синише Малог у којем је "утврдио да је мишљење Стручне комисије Факултета, на основу којег је донета одлука факултетског Наставно-научног већа непотпуно, нејасно и контрадикторно, што спречава Одбор да донесе коначну одлуку".

"Није ми јасно зашто је људима важно да имају тај докторат. Ја немам докторат, ја сам само дипломирани грађевински техничар, према томе не признају ме чак ни у ту лажну елиту. Дакле, пишем своје ствари без 'потребне дозволе'", нашалио се Ивањи.

Каже да не разуме зашто је Малом важан тај докторат, кад, како је рекао, "може да ради шта хоће, као и Весић".

"Уосталом, и Меркел је рекла у вези са докторатом Фон дер Лајен - 'ја њу нисам узела ради доктората, већ зато што верујем у њену политику'", казао је Ивањи.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер