петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ив де Кермабон: Еулекс има технички, а не политички мандат
Хроника

Ив де Кермабон: Еулекс има технички, а не политички мандат

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. март 2009.

Шеф Еулекса Ив де Кермабон позвао је све актере укључене у косовска збивања да не политизују мисију Европске уније, истичући да је њен мандат техничке природе. Кермабон је у интервјуу приштинском листу "Експрес" рекао да он нема мандат да се меша у политичка питања и питања статуса и да План од шест тачака није ни одговорност, нити одлука Еулекса.

"Не покушавам да идем даље, другачије од те позиције. Ја сам на Косову, са јасним мандатом да радим за добробит становништва у области владавине права", рекао је Кермабон, напомињући да је то пренео и министрима у Београду. Он је рекао да судије Еулекса имају слободу да одреде које ће законске акте користити у судским процесима на Косову, додајући да избор закона за суђење може зависити о времена када је кривично дело почињено.

"Одлука је сваког судије који закон ће да користи. И албанске судије користе правилник УНМИК-а", казао је шеф Еулекса. Он је навео да таква пракса влада у Француској и да је за њега најбитније да се на Косову организује професионално суђење и утврде чињенице.

Портпарол УНМИК-а Александар Иванко изјавио је данас да Мисија УН не управља више Косовом и да је претворена у посматрача и извештача о политчким кретањима на Косову. Иванко је редакцији ББЦ-ја на албанском рекао да само Савет безбедности УН-а може одлучити о окончању или отварању ове мисије. Број припадника УНМИК-а у сталном саставу са пет хиљада, колико их је било прошле године, непрестано се смањује и планирано је да до лета буде десетоструко мањи - 500 људи.

Представници институција Косова су затражили окончање рада УНМИК-а образложући да после усвајања Устава Косова Мисија нема овлашћења које је раније имала. Представници косовских институција сматрају и да је Резолуција 1244 Савета безбедности УН, којом је УНМИК успостављен, превазиђена. Истовремено, представници косовских Срба оцењују да је захтев за одлазак УНМИК-а у супротоности са Резолуцијом 1244 и да УНМИК и Еулекс представљају међународну заједницу на Косову.

Иванко је навео да, уколико се постигне сагласност са институцијама Косова, УНМИК би могао да представља Косово у државама које до сада нису признале њену незваисност.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер