Хроника

Италијански генерал Микеле Риси нови командант Кфора

Штампа
уторак, 19. новембар 2019.

Нови командант Кфора је италијански генерал Микеле Риси који је на тој функцији заменио такође италијанског генерала Лоренца Д'Адариа. Одлазећи командант Кфора је рекао да савезничке државе НАТО доприносе сигурности на Косову и шире.

"Желео бих да захвалим савезничким и партнерским државама које доприносе сигурности целокупног становништва Косова, за које ја чврсто верујем да је кључни покретач стабилности Косова и целог региона", рекао је Д'Адарио.

Обраћајући се присутнима председник Косова Хашим Тачи је рекао да је сарадња Кфора и институција Косова довела до стварања војске Косова.

"Срећан сам што видим да је наша сарадња родила Војску Косова, Косовске безбедносне снаге као професионалну, мултиетничку снагу која служи сваком грађанину Косова. Развој војске Косова, БСК значи да ће се у блиској будућности остварити наша оправдана тежња, не само да НАТО буде на Косову, већ да Косово буде у НАТО", рекао је косовски председник.

Након церемоније на конференцији за штампу, командант Заједничке команде савезничких снага у Напуљу Џејмс Фого позвао је политичке странке, посебно оне које су победиле на изборима, да без одлагања формирају нову владу Косова.

Двадесет година након уласка међународних мировних снага на Косово, 12 јуна 1999. године Кфор броји од шест до седам хиљада војника, стационираних у различитим деловима Косова.

Тачи захвалан Италији на улози у јачању мира на Косову

Председник Косова Хашим Тачи захвалио је министру одбране Италије Лоренцу Гуеринију на улози коју та земља има у Кфору и јачању мира на Косову и у региону, пише Зери.

Тачи је изразио задовољство што су Безбедносне снаге Косова у сарадњи са Нато снагама постале професионалне, мултиетничке снаге које су отвориле изгледе за чланство Косова у Нато пакту у блиској будућности.

"Захвални смо за допринос Италије Кфору и за све напоре на јачању мира на Косову“, рекао је Тачи, преноси Косово онлајн.

Тачи је рекао да има одличну сарадњу са комадантом Кфор генерал-мајором Д'Адариом и изразио уверење у добру сарадњу са његовим наследником генерал-мајором Рисијем.

Апатурај: Мисија Кфора остаје да осигура безбедно окружење, НАТО поштује војну неутралност Србије

Заменик помоћника генералног секретара НАТО за политичка питања и безбедносну политику Џејмс Апатурај изјавио је да ће мисија Кфора на Косову остати онаква каква је сада и да то никада није доведено у питање од стране званичне Приштине.

"Сви могу бити уверени да ће војна операција остати и наставити да обавља свој посао који подразумева да осигура безбедно окружење. Када је у питању какву ће реформску подршку НАТО пружити Косовске безбедносне снаге или потенцијалној будућој косовској војсци, ми интерно разматрамо шта ће то подразумевати", казао је он за Радио Слободна Европа.

Апатурај је рекао да се ради о практичној, али и политичкој расправи због импликација на Косову и односима Косова са суседима.

"Међутим, није тајна да у Алијанси имамо и проблем држава које признају и не признају Косово. За њих је ово компликовано питање. Морамо о томе расправљати мало више и скоро сам сигуран да ће бити неких последица, али нисмо још стигли до тога", казао је он.

Он је казао да како он гледа на ствари стварне последице ће се тицати подршке КБС или војсци Косова.

"Наравно, постоје и већа политичка питања која се тичу, на пример, наше подршке дијалогу измедју Приштине и Београда. Али НАТО је посвећен у обезбеђивању безбедног окружења на Косову, али и доприносу бољим односима између Косова и његових суседа. Ми такође имамо изузетне односе са Србијом", казао је високи званичник НАТО-а.

Он је казао да Алијанса поштује став Србије о војној неутралности и да није у потрази за новим чланицама.

"Наш приступ јесте да оставимо отворена врата земљама које испуне стандарде и желе да се прикључе. Србија је 100 одсто јасно дала до знања да је не занима чланство, нити сада, нити у блиској будућности. Ми то поштујемо. Ми поштујемо њихову неутралност", рекао је Апатурај.

Додао је да НАТО има изузетне односе са Аустријом, Шведском, Швајцарском, Финском и Ирском, "јер политичка неутралност или војно несврставање не представља никакав проблем за њих да имају добре практичне и политичке односе са земљама које имају такав приступ".

(Бета, Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]