субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Италијани повукли новац из Швајцарске
Хроника

Италијани повукли новац из Швајцарске

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. децембар 2009.

Италија је пре пар месеци понудила пореску амнестију грађанима са рачунима у швајцарским банкама, у нади да ће на тај начин у буџет вратити паре које се илегално чувају у иностранству, и прикупила чак 95 милијарди евра.

Италија је захваљујући пореској амнестији прикупила 95 милијарди евра - много више него што се очекивало! Ова медитеранска земља је пре пар месеци понудила грађанима, са рачунима у швајцарским банкама, да свој новац подигну и врате га у земљу, уз обећање да, у том случају, неће морати да одговарају за утају пореза. Резултати акције били су далеко бољи од очекиваних. Према речима италијанског министра финансија Ђулија Тремонтија чак 98 одсто „прљавог“ новца који је годинама чуван у земљама у иностранству – враћен је у Италију.

Швајцарска и Сан Марино с разлогом су страховале да ће понуђена амнестија довести до масовног повлачења новца из њихових банака. Италијанска пореска служба је на почетку акције саопштила да италијански држављани у Швајцарској држе око 125 милијарди евра.

Та мера италијанске владе свакако је нарушила односе између Швајцарске и Италије, нарочито од када је у октобру ове године италијанска пореска служба извршила провере у 76 филијала углавном швајцарских банака. Швајцарска је захтевала објашњење, а Италија је овакву акцију против утаје пореза која је на граници законитости, оправдавала чињеницом да су швајцарске власти одбијале било какву сарадњу.

У саопштењу за јавност од 29.12.2009. италијански министар финансија Тремонти изјавио је: „Време пореског раја готово је заувек. Чувати новац у пореском рају није више исплативо ни у ком смислу. Ризик је велики, а корист исувише мала!“

Овакав корак италијанске владе је у великој мери помогао италијанско банкарство, нарочито мале и средње банке. Од прикупљених средстава, за владу је предвиђено чак 5 милијарди евра, које ће бити искоришћене за јачање економије земље, која је из рецесије изашла у 3. кварталу 2009. године.

Пореска амнестија продужена је до краја априла 2010. године.

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер