уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Италија: Премијер Ђузепе Конте добио подршку доњег дома парламента; Владу је подржао 321 посланик, 259 је гласало против, док је уздржаних било 27
Хроника

Италија: Премијер Ђузепе Конте добио подршку доњег дома парламента; Владу је подржао 321 посланик, 259 је гласало против, док је уздржаних било 27

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. јануар 2021.

Италијански премијер Ђузепе Конте добио је подршку доњег дома парламента након што су се одбегли посланици владајуће коалиције уздржали од гласања.

Међутим, да би остао на власти, Конте мора да добије и знатно тежу битку у Сенату за мање од 24 сата.

Контеову владу је подржао 321 посланик Представничког дома, 259 је гласало против, док је уздржаних било 27.

Они су гласали о поверењу влади на захтев Контеа ради превазилажења политичке кризе усред пандемије коронавируса.

Конте је остао без већине када су Владу напустили чланови из мале странке Жива Италија бившег премијера Матеа Ренција. Њихов одлазак је довео у питање опстанак Контеове Владе.

Шансе Контеа да остане на челу Владе знатно су порасле након што је странка Жива Италија објавила да ће њени посланици бити уздржани на вечерашњем гласању.

Међутим, Контеу ће сутра на гласању у Сенату бити потребна подршка изван његове коалиције, чак и ако сенатори из Ренцијеве странке поново буду уздржани.

Иако ће Контеова Влада можда опстати, Ренцијев прошлонедељни излазак из коалиције показао је њену слабост.

Контеу ће за усвајање закона, укључујући важне економске мере за спас економије, вероватно бити потребна подршка мањих центристичких странака које нису део коалиције или опозиције.

Ренци се нашао на мети оштрих критика због политичких калкулација током пандемије која је однела више од 82.000 живота у Италији.

Он међутим брани тај потез као неопходан за спречавање Контеа да задобије превише власти, у време када у земљу треба да стигну милијарде евра из фонда ЕУ за опоравак од пандемије.

Конте је постао премијер после 2018. године на предлог популистичког Покрета пет звездица који је тада формирао владу са екстремно десничарском странком Лига Матеа Салвинија.

Прва Контеова Влада је пала у августу 2019. када је он подношењем оставке спречио гласање о поверењу које је Салвини тражио у намери да издејствује ванредне изборе, пошто му је популарност порасла због антимигрантске политике.

Лига је тада прешла у опозицију, а Конте је формирао нову Владу у коју је уз Покрет пет звездица ушла и Демократска партија, странка левог центра. У њој је тада био и Ренци, али ју је у међувремену напустио.

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер