Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новак Ђоковић победио и у другом мечу у истом дану и пласирао се у финале турнира у Риму
Хроника

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. мај 2021.

Најбољи тенисер света, Новак Ђоковић, пласирао се у финале турнира у Риму, пошто је савладао Италијана Лоренца Сонега са 2:1 (6:3, 6:7, 6:2).

Магични Новак Ђоковић још једном је показао свету због чега је светски број један и због чега му нема равног.

После два јака меча у једном дану, Новак Ђоковић се пласирао у финале турнира у Риму.

Прво је направио величанствен преокрет и савладао Стефаноса Циципаса у мечу који је јуче прекинут због кише, а потом је уследило полуфинале са Италијаном Лоренцом Сонегом.

Новак није имао превише проблема са Италијаном у првом сету, који је освојио резултатом 6:3.

Ипак, Италијан је пружио велики отпор у другом сету, а Новака је, сасвим логично, стизао и умор, па је Сонего успео да уведе други део игре у неизвесну завршницу.

У тај-брејку другог сета, Новак је повео са 3:0, али се Сонего вратио, преокренуо и освојио овај део игре са 7:5.

Међутим, Новаков одговор је био снажан, пошто није оставио противнику ни трунку неизвесности за трећи сет - освојио га је са 6:2.

Новак је тријумфом над Сонегом заказао дуел са Рафом Надалом, у финалу турнира у италијанској престоници.

Новак Ђоковић је у полуфиналу Рима! Најбољи тенисер света је у четвртфиналу победио Стефаноса Циципаса 4:6, 7:5, 7:5.

Фантастичан меч у два дана одиграли су Србин и Грк. Први тенисер света и бранилац титуле на крају је славио после три сата и 20 минута игре.

Дуел је почео у петак, али је два пута прекидан због кише. Наставк у суботу донео је велику борбу и преокрет Ђоковића.

Имао је Циципас брејк предности у другом сету, потом је два пута био у вођству у трећем сету. Сервирао је Грк и за победу, али је најбоље у најважнијим моментима одиграо Србин. Ђоковић је на крају искористио другу меч лопту на сервис ривала и 12. пут ће играти полуфинале Рима.

Циципас је бољи био у кључним моментима на почетку меча, користио је сваку своју шансу, па је већ у петак стекао велику предност од 6:4, 2:1. У наставку меча у суботу се играло на високом нивоу. Ђоковић је успео да уз два брејка преокрене ситуацију у другом и избори се за трећи сет.

Уз мало среће и помоћ мреже и ветра, Циципас је рано направио брејк у одлучујућем сету. Велика борба водила се у наставку, дуго су трајали гемови, а Ђоковић је изјендачио на 3:3. У завршниц је Грк, уз брејк, дошао до прилике да сервира за победу. Али није одустајао Новак, па је новим брејком изјендачио на 5:5. Потом је Србин сачувао брејк лопту, а онда казнио ривала за све пропуштене шансе, и на његов сервис дошао до меч лопти, а онда и победе.

Србин ће касније вечерас играти полуфинални меч против победника дуела Андреј Рубљов – Лоренцо Сонего.

Осим прекида, први сет обележила је и одлична игра Циципаса у најважнијим моментима. Грк је уз два брејка на почетку повео 4:1. Имао је Ђоковић својих шанси, али је уводним гемовима пропустио чак пет брејк лопти. Добро се Грк носио са притиском, проналазио је праве ударце у разменама. Успео је Новак пред паузу да врати један брејк, те смањи на 4:3. По повратку на терен, Стефанос је захваљујући рано стеченој предности, дошао до сета.

Сигурни су били и један и други почетком другог сета, па су са нулом добили своје гемове. Циципас је потом направио кључни брејк, па је пред паузу повео 2:1.

По повратку на терен је претио Ђоковић, у осмом гему је искористио пету брејк лопту и изједначио на 4:4. Имао је шансу Циципас да поново дође до предности, али је Србин спасао три брејк лопте већ у наредном гему.

Уследила је велика борба у завршници, у 12. гему је Новак имао сет лопте. Није одустајао Циципас, али је Ђоковић искористио четврту шансу да дође до сета.

Почетком одлучујућег сета Грк је, уз малу помоћ мреже, дошао до брејка. Имао је Новак прилике да одмах узврати, али их је поново пропустио. Поново се играо дуг гем, имао је Циципас нове брејк прилике, али их није искористио.

После тога је Ђоковић изједначио на 3:3. Водила се велика борба у завршници, Грк је у деветом гему поново одузео сервис ривалу, а онда сервирао за победу. Међутим, није се предао први тенисер света, у најважнијим моментима је одиграо најбоље и изједначио је на 5:5. Потом је спасао брејк лопту ривала за 6:5, а онда реализовао другу меч лопту за велики тријумф.