петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истраживање организације "Спасите децу": У ратним подручјима годишње умре најмање 100.000 беба
Хроника

Истраживање организације "Спасите децу": У ратним подручјима годишње умре најмање 100.000 беба

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. фебруар 2019.

Најмање 100.000 беба сваке године умре у ратом захваћеним земљама широм света, а број деце која живе у ратним зонама највећи је у последње две деценије, наводи се у истраживању организације "Спасите децу" ("Stop the War on Children").

У извештају "Зауставите рат против деце" (Стоп тхе Wар он Цхилдрен) су као најчешћи узроци смрти деце наведени ратна дејства као и последице сукоба попут глади, оштећених болница и остале инфраструктуре, недостатак здравствене неге и санитације и ускраћивање хуманитарне помоћи.

Организација истиче да је у 2017. години скоро свако пето дете на свету, илиу укупно око 420 милиона деце, живело у подручју захваћеном оружаним сукобом, што је највећи број у последњих двадесет година.

Наведено је да је од 2013. до 2017. године у 10 земаља најгоре погођених ратовима због последица конфликта живот изгубило најмање 550.000 беба. Ради се о Авганистану, Јемену, Јужном Судану, Централноафричкој Републици, ДР Конгу, Сирији, Ираку, Малију, Нигерији и Сомалији.

Такође, процена је да је у тим државама у том периоду настрадало 870.000 деце старе до пет година, али је могуће да је тај број и већи.

Током тих пет година, животе је у тих 10 земаља изгубило око 175.000 бораца, наводи "Спасите децу".

УН располажу поузданим подацима да је у 2017. години у ратним подручјима у свету убијено или осакаћено 10.677 деце, што је 6 одсто више него у години која је претходила.

Од тог броја, само у Авганистану деца су у 2017. години, према документацији УН, била жртва у 3,179 случајева, а најчешћи узрок страдања су импровизоване или неексплодиране експлозивне направе и самоубилачки напади.

У извештају се наводи и да је све чешће кршење међународних норми и права деце.

Наводи се да деца свакодневно ризикују да буду убијена или осакаћена, регрутована за ратовање са оружаним групама, отета, да буду жртве сексуалног насиља, нападнута у школи или им буде ускраћена хуманитарна помоћ. У многим случајевима се деца свесно бирају за мете.

Током 2017. године, према извештају, 8.000 дечака и девојчица је регрутовано у разне паравојне формације широм света.

"Шокантно је да се у 21. веку крећемо уназад када су у питању једноставни принципи и морални стандарди - деца и цивили никада не смеју да буду мета", рекла је директорка "Спасите децу" Хеле Торнинг-Шмит.

Истраживање "Stop the War on Children" објављује се другу годину заредом, а ове године је објављено уочи отварања Минхенске конференције о безбедности.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер